Doğum Kontrol Yöntemleri

0
426

Doğum Kontrol Yöntemleri

Bu yazımızda bilinen ve uygulanan  Doğum Kontrol Yöntemleri ni kısaca siz meleklerimize anlatmaya çalışacağız. Bu yöntemler arasından sağlığınızı tehdit etmeyecek olan korunma yöntemini seçerken bayanın ve partnerinin ortak karar vererek istem dışı hamileliklerin oluşmasına engel olabilecek en uygun korunma yöntemini seçmesine yardımcı olabileceğine inandığımız yöntemlerdir.

Doğum Kontrol Yöntemleri

 • Doğum Kontrol Hapları
 • Spermisid
 • Diyafram
 • Norplant veya İmplanon
 • Depo – Provera
 • Spiral
 • Tüp Bağlanması
 • Vazektomi
 • Erkek Kondomu ( Prezervatif)
 • Gün Saymak
 • Geri Çekilme

Doğum Kontrol Yöntemlerini Hakkında Kısa Bilgiler

Doğum Kontrol Hapı:

Doğum kontrol haplarında yer alan Östrojen hormonu sayesinde kadının yumurtlamasını, döllenmiş yumurtanın olgunlaşmasını ve rahime yerleşmesine engel olarak hamile kalmanızı engeller.Progesteron hormonu ise spermlerin rahim ağzından geçişine engel olarak hamile kalma durumunuzu engellemektedir. En çok kullanılan korunma yöntemidir. Doktorunuzun sizin için en uygun olacak doğum kontrol hapını kullanmalısınız.

Spermisid:

Çok tavsiye edilen bir korunma yöntemi olmayan Spermisid kullanımı Vajinanın içerisine yerleştirilen köpük, Jel veya krem içerikli ürünlerdir. İlişkiden önce vajina içerisine uygulanması gerekmektedir. Spermisidlerin içeriğinde yer alan maddeler spermin rahime ulaşmadan önce öldürülmesini sağlayarak hamile kalmanızı engeller. Güvenli bir korunma yöntemi olarak tavsiye edilmemektedir.

Diyafram:

Yuvarlak bir halka üzerine geçirilmiş olan kauçuk içerikli ve bariyer görevi gören bir doğum kontrol yöntemidir. İlişkiden 3 saat önce kadının diyaframın yerleştirilmesi anında diyaframın çevresine spersimit içeren jel sürülerek yerleştirilmesi gerekmektedir. Bu yöntemde diyaframın yerleştirilmesi çok can sıkıcı bir durum olsada en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir. İlişkiden sonraki 6-8 saat süre sonra diyafram çıkarılmalıdır.

İmplanon:

Norplant ve İmplanon uygulama şekli deri altına yerleştirilen ve içerdiği sentetik progesteron hormonunu bayanın kan dolaşımına karışarak yaklaşık olarak 3 ila 5 yıl boyunca etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Uygulanması yüksek maliyette gözüksede bayanın 3 ila 5 yılda kullanacağı doğum kontrol hap değerinin altında bir maliyette olacaktır. Vücudunuzun kol kısmında deri altına yerleştirilen kapsüllerden oluşmaktadır. Günümüz şartlarında çalışan kadınların en çok kullandığı doğum kontrol yöntemlerinden biridir.
Norplant kullanan bayanlarda 5 yıl boyunca doğum kontrol koruması sağlar. İmplanon ise 3 ıl boyunca kadında doğum kontrol koruması sağlamaktadır. Kullanılan markaya bu değişkenlik gösterebilir. Mutlaka bu doğum kontrol yöntemini kullanmayı düşünen bayanların doktorundankesin bilgiyi alması gerekmektedir.

Depo – Provera:

Doğum kontrol iğnesi olarak bilinen bu yöntemde her 3 ayda bir kol veya kalçadan yapılan iğne ile korunma yöntemine verilen isimdir. Uygulanması basit olan bu yöntemde iğnenin yapılması ile kadının yumurtlama dönemini 3 ay boyunca öteler. Dünyada en çok tercih edilen yöntem olarak bilinmektedir.

Spiral:

Bu doğum kontrol yönteminde kullanılacak spiralin mutlaka uzman doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Etkili bir korunma yöntemi olan bu durumun tek tez avantajı spiralin bağlı olduğu ipin tarafınızdan kontrol edilmesi gerekmektedir. Spiralin yerinden oynama durumu söz konusu olduğunda veya hissetiğinizde doktorunuza kontrol olmalısınız. İçerdiği materyale göre kullanım süresi 1 ila 5 yıl boyunca kullanılmaktadır.

Tüp Bağlanması:

Bu yöntem genellikle çocuklu annelerin kullandığı veya çocuk istemeyen bayanların tercih ettiği bir korunma yöntemidir. Genel anestezi uygulanarak yapılan bu durum kadının yumurtasını rahme ulaştıral fallop tüplerinin bağlanması ile oluşan bir durumdur. Tek dezavantajı yeniden anne olmak istediğinizde geri dönüşü zor olan bir durum olduğundan dolayı iyice düşünülmesi ve karar verilmesi gereken bir durumdur.

Vazektomi:

Erkeklerde yumurtanın döllenmesini sağlayan spermlerin testislerden geçişini sağlayan kanalların kesilip bağlanmasına verilen yönteme denir. Bir nevi bayanlarda uygulanan tüp bağlama yönteminin erkek üzerinde uygulanması diyebiliriz. Bu yöntemi tercih eden erkeklerin çoğul çocuk sahibi yada baba olmak istemeyen erkekler tarafından tercih edilen bir korunma yöntemidir. İlerleyen zamanlarda baba olmak isteyen erkeklerin bu uygulamanın kalıcı olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

Erkek Kondomu ( Prezervatif):

Bilinen en klasik doğum kontrol yöntemidir. Erkeğin penisini saran ve kauçuk malzemeden yapılmş olan koruyucu bir kılıf olarak bilinir. Erkeğin spermleri bu kılıf içerisinde kalarak rahime ulaşamazlar. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta prezervatifin delik veya yıpranmış olmasından dolayı spermlerin kılıf içerisinden çıkarak rahime ulaşma durumudur. Bu yüzden kullanılacak olan prezervatifin kaliteli ve marka edinmiş bir ürün olması durumuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gün Saymak:

Bilinen en eski doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Günümüz zamanında tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Dikkat edilmesi gereken nokta kadının yumurtlama döneminde ilişkiye girmemesi olacaktır. Bu yöntemde çiftler çok dikkatli olmalı ve özen göstermelidir. Kadının adet başlangıç dönemleri dikkatlice not alınmalı ve adet başlangıç gününden itibaren yumurtlama dönemi 15 gün olarak baz alınmaktadır. Bu dönem içerisinde ilişkide bulunmak hamilelik riskini yükseltecektir.

Geri Çekilme:

Bilinen en doğal doğum kontrol yöntemidir. Erkeğin ilişki sırasında yaşadığı orgazım sonucu spermlerinin rahime ulaşmaması için orgazım öncesi geri çekme yöntemine verilen isimdir. Doğum kontrol yönteminin elinizde olmadığı bir durum olup erkeğin geri çekilememesi durumunda hamilelik durumu söz konusu olacaktır. Bu yüzden bu yöntemde çok dikkatli olunmalı ve alternatif korunma yöntemlerine başvurmalısınız.

Doğum kontrol kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.