26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaGüzellikCilt BakımıYağlı Cilt ve Özellikleri

Yağlı Cilt ve Özellikleri

Yağlı Cilt ve Özellikleri

İlk olarak yağlı cilt türüne sahip olan bayanlarda kırışıklıkların daha geç oluşacağını söylemek onları azda olsa mutlu edeceğini bilmeleri isteriz. Diğer taraftan yağlı bir cilde sahip olmanın kötü yanlarını öğrenerek, kendi cildinize has bir bakım rutini oluşturmanız gerekmektedir.  Yağlı cilde sahip olan bayanların en şikayetçi olduğu konuların başında ise siyah nokta ve sivilce oluşumu gelmektedir.

Ayrıca yağlı ciltlerin siyah nokta ve sivilce oluşumuna yatkın olması ve aşırı yağ üretimi nedeniyle parlaması da cabası… Dolayısıyla bu görünümden kurtulmak için gözeneklerinizi temiz tutmalı, fazla yağı cildinizden atan organik maskeler tercih etmelisiniz.

Yağlı cildin en sık görüldüğü yaş aralığı ergenlik dönemi ve 20’li yaşların başıdır. Fakat bazı insanlar bu dönemle sınırlı kalmıyor. Öyle durumlar oluyor ki örneğin 30’lu yaşlara geldiğimizde cildimizde sebum üretimi azalıyor. Dolayısıyla cildin yağ üretimi dengeleniyor fakat cildinizde yağ üretimi azalmayıp, aksine çoğalacaktır.

Şüphesiz yağlı cildin en büyük sorunu sivilceler…  Cildinizde meydana gelen bu kötü görünümlü sivilcelerin çıkmasını engellemek istiyorsanız aşırı yağ nedeniyle tıkalı durumda olan gözeneklerinizi düzenli aralıklarla temizlemelisiniz. Yağlı ciltler, kuru ciltlere oranla daha büyük ve geniş gözeneklere sahiptir. Bu büyük gözenekler yağın ve kirin birikmesi için oldukça ideal bir ortamdır. Tıkalı gözenekler düzenli aralıklarla temizlenmezse sivilce ve siyah nokta oluşumu meydana gelir.

Yüzünüzde sivilce oluşumu daha fazlaysa bu sivilcelerle kesinlikle oynamamalı veya sıkmamalısınız. Aksi taktirde cildiniz daha kötü bir hal alarak, sivilce izi gibi sorunlarla canınız sıkılacaktır. Ayrıca evde hazırlayabileceğiniz organik maskeler yardımıyla yağ üretimini düzenleyebilir, gözeneklerinizi temizleyerek, küçültebilirsiniz.

Yağlı cilt bakımı

  • Sabah uyandığınızda ve gece yatmadan önce cilt tipinize uygun bir ürün yardımıyla yüzünüzü temizlemelisiniz.
  • Yüzünüzü yıkadıktan sonra gözeneklerinizi küçültmek için etkili bir tonik kullanın.
  • Yağlı cilde sahip olan bayanlar genelde nemlendirici kullanmaktan kaçınırlar. Nemlendiricinin yüzü daha yağlı gösterdiğine dair yanlış bir inanış mevcuttur. Fakat her cilt tipinin azda olsa neme ihtiyacı bulunmaktadır. Bu yüzden yağ içermeyen, E vitamini destekli, hafif bir nemlendirici kullanabilirsiniz.
  • Aylık olarak evinizde yapacağınız doğal bir peeling yardımıyla cildinizde bulunan ölü deri ve hücreleri temizlemelisiniz.
  • Günümüzde pek çok kozmetik mağazasında satılan fazla yağı ciltten atan bakım maskeleri bulunmaktadır. Bu maskelerden satın alarak cildinizdeki yağ dengesini düzenleyebilirsiniz.
  • Yüzünüzde çıkan sivilcelere dokunmayın ve kesinlikle sıkmaya çalışmayın. Bunun yerine evde yapabileceğiniz aspirin maskesi gibi uygulamalar ile yüzünüzde meydana gelen sivilce oluşumunu azaltabilirsiniz. Fakat tüm yaptığınız maske ve bakım uygulamalarına rağmen sivilceleriniz gittikçe çoğalıyorsa uzman dermatoloğa muayene olunuz.

Cilt Bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER