28 Haziran Salı 2022
AnasayfaKadıncaTüp BebekAşılama Öncesi Yapılan Kontroller

Aşılama Öncesi Yapılan Kontroller

Aşılama Öncesi Yapılan Kontroller

Aşılama işlemi spermle yumurtanın birleşme şansının arttırılması için yapılan bir işlemdir. Aşılama işlemi kolay ve bir o kadar pratik ve tüp bebeğe göre çok daha ekonomik bir yardımcı üreme çeşididir. Aşılamalarda başarı oranı her deneme için %15 civarlarındadır.

Aşılama uygulamasına geçilmeden önce bir takım değerlendirmeler mevcuttur. Bunların başında kadında tüplerin tıkanıklığı, erkekte sperm hareketlilikleri ve sayısı gibi testlere ihtiyaç vardır.

Aşılama Tedavisinin Uygulandığı Durumlar

Aşılama tedavisinin uygulandığı durumlar erkekte yeterli sperm sayısı yoksa sperm hareketlilikleri azaldıysa, sebebi açıklanamayan kısırlık problemleri varsa, rahim ağzında problemler söz konusu ise, kadında yumurtlamada sorunlar varsa aşılama uygulanır.

Aşılama da Sperm Örneği Nasıl Alınır?

Erkekten sperm alma uygulaması hastanelerde ya da kliniklerde özel odalarda mastürbasyon yöntemi ile alınır. Verilen örnek steril bir şekilde korunarak aşılama işlemi değerlendirilmesi için korumaya alınır.

Aşılama öncesinde babadan sperm tetkiki istenir. Aşılama öncesinde anne adayından hormon tetkikleri, rahim filmi çekilmesi ve muayeneler istenir. Aşılama öncesinde değerlendirmeler yapılması demek başarı şansının yükselmesi demektir. Aşılama konusunda uzman bir ekip tarafından gerçekleşmesi gereken bir yardımcı üreme şeklidir.

Aşılama öncesinde baba adayından sperm tetkiki istenir. Bu tetkik için erkeğin 3 günlük cinsel perhiz içerisinde olması gereklidir. Kadından da jinekolojik muayene ve hormon tetkikleri istenerek, rahim filmi çekilmesi önerilir. Aşılama da başarı oranları 35 yaş altında olduğunda %20’lere kadar yükselir ancak ileri yaşlarda bu %5’lere kadar da düşebilmektedir.

Aşılama öncesi değerlendirmelere işlemin başarılı olabilmesi için bir diğer önemli nokta spermin yıkanmasıdır. Böylelikle sağlıklı hücreler ile sağlıksız hücreler ayrıştırılarak daha hareketli olanları seçilir. Bu noktadaki değerlendirmelere spermin yıkanma koşulları ve ilgili personelin bu konudaki teknik becerisi gelir.

Aşılama öncesi yapılan değerlendirme tetkikleri arasında kadında smear testi, jinekolojik muayene, rahim ve tüplerin değerlendirilmesi, kan testleri, kan sayımı; erkeklerde de sperm değerlendirmeleri önceliklidir. Erkekte yapılan sperm değerlendirmelerinde sperm sayısı, sperm hareketlilikleri, fiziki muayeneler mutlaka yapılmalıdır. Aynı şekilde kadında da muayene, hormon testleri gibi değerlendirmeler yapılarak bir sonraki aşamaya geçilir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER