Aşılama Döneminde Adet Görmek

0
391

Aşılama Döneminde Adet Görmek

Aşılama yöntemi ile beraber hamilelik gerçekleşmemiş ise, yani uygulanan aşılama tutmaz ise, adet kanaması görülür. Aşılama işleminden sonra tutmayan adet kanaması genellikle aşılama yapıldıktan 15 ile 20 gün sonra başlar. Aşılama işleminden sonra adet kanaması başlamaz ise, vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Adet kanamasının başlamaması aşılamanın tutmuş olduğunun ve hamilelik sürecinin başladığının göstergesi olabilir. Bu nedenle aşılama işleminden sonraki 20 gün önemlidir.

Aşılama İşleminden Sonrası Kanama Olur mu? 

Aşılama işlemi esnasında ve aşılama işlemi uygulandıktan sonra bayanlarda herhangi bir kanamaya meydana gelmez. Ancak bazı durumlarda uygulamanın yapıldığı sırasında kullanılmış olan ekipmanların neden olduğu rahim ağzında meydana gelen çok az miktarda veya damla damla şekilde kanamalar veya lekelenmeler olabilir.

Oluşan bu durum bir sorunun oluşmasına sebep olmaz veya beklenen hamilelik olasılığına etki etmez. Genellikle oluşan kanama bir gün içerisinde kendiliğinden müdahaleye gerek kalmadan kesilir. Kanamanın birkaç gün içerisinde kesilmemesi durumunda, doktora başvurmak gerekir.

Aşılama işleminin yapılmasının ardından ortalama 15 gün sonra meydana gelen kanama, hamileliğin rahim içerisine yerleşmesinin belirtisi olarak meydana gelebilir. Bu duruma implantasyon ismi, yani yerleşme kanaması denir. Normal gelişen veya tüp bebek tedavisi ile oluşan hamileliklerde olabilir. Normal bir durum olduğu için endişe edilmemelidir. Yerleşme kanaması az miktarda gelişen kanamalardır.

Aşılama Sonrası Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Aşılama sonrasında hamilelik belirtileri genellikle en erken aşılama işleminden 3 hafta sonra göstermeye başlar. Aşılama işleminde oluşan hamilelik belirtileri başlama süresi ve bulgular aynen normal hamilele bayanlarda olduğu gibi seyreder. Hamilelikte oluşan ilk belirti adet gecikmesidir. Adet gecikmesi yaşayan bayanların kan testi ile hamilelik durumunu doğrulamaları gerekir.

Göğüs bölgesinde ağrı ve hassasiyet bel sırt ağrıları da gebelik belirtileri arasında yer alır. Genellikle hamile bayanlarda yorgunluk uyku isteği ve uyanamama gibi durumlarda sıklıkla yaşanır. Vücuttaki hormon dengesinin artmasına, hormon seviyesinin yükselmesine bağlı olarak mide bulantıları ve kusma görülebilir. Bu durum en çok yaşanan hamilelik belirtileri arasında yerini alır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.