25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaKadıncaTüp BebekAşılama Döneminde Adet Görmek

Aşılama Döneminde Adet Görmek

Aşılama Döneminde Adet Görmek

Aşılama döneminde adet görmek aşılama yöntemi ile beraber hamilelik gerçekleşmemiş ise, yani uygulanan aşılama işlemi başarılı olmadıysa eğer âdet kanaması yaşanabilir. Âdet kanaması genellikle aşılama yapıldıktan 15 ile 20 gün sonra başlar. Aşılama işleminden sonra âdet kanaması başlamaz ise, vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Âdet kanamasının başlamaması aşılamanın tutmuş olduğunun ve hamilelik sürecinin başladığı anlamını taşır. Bu nedenle aşılama işleminden sonraki 20 gün önemlidir.

Aşılama işleminden sonrası kanama olur mu? 

Aşılama işlemi esnasında ve aşılama işlemi uygulandıktan sonra bayanlarda herhangi bir kanamaya meydana gelmez. Ancak bazı durumlarda uygulamanın yapıldığı sırasında kullanılmış olan ekipmanların neden olduğu rahim ağzında meydana gelen çok az miktarda kanamalar veya lekelenmeler olması normal bir durumdur.

Oluşan bu durum bir sorunun oluşmasına sebep olmaz veya beklenen hamilelik olasılığına etki etmez. Genellikle oluşan kanama bir gün içerisinde kendiliğinden müdahaleye gerek kalmadan kesilecektir. Kanamanın birkaç gün içerisinde kesilmemesi durumunda, doktora başvurmak gerekir.

Aşılama işleminin yapılmasının ardından ortalama 15 gün sonra meydana gelen kanama, hamileliğin rahim içerisine yerleşmesinin belirtisi olarak meydana gelebilir. Bu duruma implantasyon, yani yerleşme kanaması denir. Normal bir durum olduğu için endişe edilmemelidir. Yerleşme kanaması az miktarda gelişen kanamalardır.

Aşılama sonrası hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Aşılama sonrasında hamilelik belirtileri genellikle en erken aşılama işleminden 3 hafta sonra göstermeye başlar. Hamilelik belirtileri başlama süresi ve bulgular aynen normal hamile bayanlarda olduğu gibi seyreder. Hamilelikte oluşan ilk belirti adet gecikmesidir. Adet gecikmesi yaşayan bayanların kan testi ile hamilelik durumunu doğrulamaları gerekir.

Göğüs bölgesinde ağrı ve hassasiyet bel sırt ağrıları da gebelik belirtileri arasında yer alır. Genellikle hamile bayanlarda yorgunluk uyku isteği ve uyanamama gibi durumlarda sıklıkla yaşanır. Vücuttaki hormon dengesinin artmasına, hormon seviyesinin yükselmesine bağlı olarak mide bulantıları ve kusma yaşayabilirsiniz. Bu durum en çok yaşanan hamilelik belirtileri arasında yerini alır.

Tüp bebek ile bölümümüzde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz…

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER