26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaKadıncaTüp BebekTüp Bebekte Sperm Bozukluğu

Tüp Bebekte Sperm Bozukluğu

Tüp Bebekte Sperm Bozukluğu

Tüp bebek tedavi yöntemlerinin doğru olarak uygulanması sonucu birçok kişi bebek sahibi olabiliyor. Bunun için uzman kurumlardan destek alınması en doğru karar olacaktır. Bebek sahibi olamama hem kadından hem de erkekten kaynaklı olabiliyor. Özellikle de günümüzde erkeğe bağlı sorunlar daha ön planda yer alıyor mesela Tüp Bebekte Sperm Bozukluğu gibi. Bunun nedenleri arasında yaşam kalitesi ve sağlıksız beslenme gibi nedenler ön planda yer alabiliyor. Tüp bebek tedavisinde spermin kaliteli olması büyük önem taşıyor. Yumurtanın etkili bir şekilde döllenebilmesi için spermin hareket kabiliyetinin de yüksek olması gerekir. Erkeklerde sperm bozuklukları görülebiliyor. Bunun tedavi edilebilmesi için de bazı tıbbi uygulamalar yapılabiliyor.

Sperm bozukluğunun nedenleri

Günümüzde en sık karşılaşılan nedenler arasında sigara, alkol ve uyarıcı maddeler içmek yer alıyor. Bu etkenler spermleri olumsuz etkiliyor. Bundan dolayı uzak durulması çocuk sahibi olma aşamasında büyük rol oynuyor. Sperm bozukluğu yaşayan birinden hamile kalınsa dahi düşük oranı da yüksek olacaktır. Tüp bebek tedavisi için gerekli olan spermin kaliteli olması gerekir. Bu sayede başarı oranı artacaktır. Sperm hücrelerini hepsi bozuk ise başarı sağlanma oranı da düşer. Eğer bir kısmında bozukluk var ise diğer kaliteli olan kısımdan yararlanılarak dölleme yapılabilir.

Sperm tedavisi

Tük bebek yöntemi içerisinde spermin kaliteli olması büyük önem taşıyor. Öncelikle erkekteki sperm sayısına bakılır. Sperm sayısı az ise hamilelik oranı da düşer. Daha sonra spermin kalitesi ölçülür. Bozuk olan sperm hücreleri ayrılır ve sağlam olanların hamileliğe etkisine bakılacaktır. Belirli bir dönem içerisinde spermin kalitesisin artması için bazı yöntemler uygulanır. Başarının sağlanabilmesi için kaliteli bir adet spermin olması yeterli olacaktır. Bu sayede dışarıdan döllenme sağlıklı bir şekilde yapılabilecektir.

Bazı erkeklerde sperm hiç bulunmayabiliyor. Bu da işlemin daha ileri seviyeye ulaşmasına olanak sağlar. Bu tarz bir işlemde öncelikle tesislerden sperm elde edilmeye çalışılır. Bunun için de özel tıbbi yöntemler uygulanır. Tüm bu işlemlerin yapılması uzmanlık gerektiren bir durum olduğundan dolayı bu alanda yasal olarak hizmet veren kurumlardan destek alınması yararınıza olacaktır.

Sperm dondurma işlemi

Sperm dondurma işlemi günümüzde en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Erkekten alınan kaliteli spermler özel olarak dondurularak saklanır. Bu yöntem sayesinde ileride tekrar çocuk sahibi olmak isteyen kişiler aynı yöntemlerden geçmek zorunda kalmadan direk olarak döllenme işlemi uygulanarak bu süreci atlatmaları sağlanır. Ayrıca maliyet açısından da oldukça karlı olması ile de ön planda yer alıyor. Bu yüzden kaliteli spermler bir noktada toplanır ve özel olarak saklanır.

Tüp bebek tedavi sürecine başlanmadan önce mutlaka gerekli testlerin baba üzerinde uygulanması gerekiyor. Daha sonra ilgili çalışmalara başlanılması gerekir. Tüp bebek tedavi yöntemlerinde modern teşhis yöntemlerinin kullanılması bebek sahibi olmayı kolay bir hale getiriyor. Bunun için yapmanız gereken en önemli işlem profesyonel hizmet veren bir tüp bebek merkezinden destek almak olacaktır. Ayrıca süreç hakkında bilgi almak da size yardımcı olur. Bu hizmeti alacağınız zaman anne ve baba adayının birlikte hareket etmesi gerekiyor. Bu sayede sağlıklı bir işlem yapabilirsiniz. Erkekten alınan kaliteli spermler anne yumurtaları ile dışarıda döllenerek tekrar rahme yerleştirilir. Belirli bir süre bekleme sonunda hamileliğin olup olmadığı kontrol edilmektedir. Tüm bu aşamalarda doktorunuz ile bilgi alışveriş yapmayı da ihmal etmeyin.

Tüp bebek kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER