21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaPratik BilgilerTer Lekesi Nasıl Temizlenir

Ter Lekesi Nasıl Temizlenir

Ter Lekesi Nasıl Temizlenir?

Ter lekesi kıyafetler üzerinde sarımtırak bir renk oluşumunu sağlar. Özellikle beyaz renk ve açık renkte kıyafetlerde bu olay sıklıkla yaşanır. Ter lekeleri koyu renkli kıyafetlerde ise terimizin içerisindeki asit oranı nedeniyle renk değişikliklerine yol açar. Açık renkli kıyafetlerde oluşan sarımsı renk zamanla kıyafetin içine işleyerek çıkması zor lekeler oluşumuna neden olacaktır. Ter lekesi için ekstra leke çıkarıcı işlemler uygulamak gerekir, ter lekeleri çıkartılması zor inatçı bir yapıdadır. Özellikle yaz mevsiminde sıcak havaların etkisi ile bu sorun her gün yaşanmaktadır. Terlemek vücudun doğal bir döngüsü olduğu için terlememek gibi bir durum söz konusu değildir.

Ter lekesi için temizleme yöntemleri

Kıyafetlerimizin üzerindeki ter lekelerini çıkarmak için leke çıkarıcı yöntemleri kullanmamız gerekir. Ter lekesi içerisindeki asit nedeniyle kıyafetler üzerinde kalıcı çıkarılması zor lekeler oluşmasına neden olacaktır. Bu lekelerin çıkartılmasında kullanılabilecek yöntemlerden biri limon ve tuz ikilisidir. İki limonun suyunu sıkarak bir çorba kaşı tuzla karıştırmamız gerekmektedir. Beyaz renkli ter lekesi olan kıyafetimizin üzerine bu karışımı dökerek 2 saat boyunca bekletmemiz gerekmektedir. Daha sonra yıkama işlemi yaparak kıyafetinizdeki ter lekesinden kurtulabiliriz.

Uygulamamız gereken diğer yöntemlerden biri ise oksijenli sudur oksijenli su giysilerin daha da beyaz ve lekesiz olmasına yardım eder. Yarım su bardağı oksijenli suyu yarım fincan ılık su ile karıştırarak lekenin üzerine dökmeliyiz. Bu işlemden sonra yıkama işlemi yaparak kıyafetinizdeki lekelerden kurtulabiliriz. Lekelerden kurtulmak için uygulayacağımız bir diğer yöntem ise beyaz sirke, beyaz sirke ile deterjanı karıştırarak çamaşır makinasının deterjan bölmesine koymamız gerekir normal bir yıkama işleminden sonra lekelerin çıktığını göreceksiniz. Karbonat ve limon karışımını lekenin üzerine sürersek lekenin çabuk çıkmasına yardımcı olacaktır.

Aşırı terlemeyi önlemek için yapılması gerekenler

Eğer aşırı terleyen biri iseniz kıyafetlerinizi giymeden önce koltuk altlarınıza pudra kullanabilirsiniz. Pudra terin emilmesini ve koltuk altlarınızın daha kuru kalmasını sağlayacaktır. Terlemeyi azaltmak için elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Koltuk altlarınıza pamuk yardımıyla uygulayacağınız elma sirkesi daha az terlemenizi sağlayacaktır.

Pratik Bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER