Ter Lekesi Nasıl Temizlenir

0
355

Ter Lekesi Nasıl Temizlenir

Ter lekesi kıyafetler üzerinde sarımtırak bir renk oluşumunu sağlar özellikle beyaz renk ve açık renkte kıyafetlerde bu olay sıklıkla yaşanır. Ter lekeleri koyu renkli kıyafetlerde ise ter yapısının içerisindeki asit oranı nedeniyle renk değişikliklerine yol açar. Açık renkli kıyafetlerde oluşan sarımsı renk zamanla kıyafetin içine işleyerek çıkması zor lekeler oluşumuna neden olabilir. Ter Lekesi Nasıl Temizlenir dediğimizde  ekstra leke çıkarıcı işlemler uygulamak gerekir, ter lekeleri çıkartılması zor inatçı bir yapıdadır. Özellikle yaz mevsiminde sıcak havaların etkisi ile bu sorun her gün yaşanmaktadır terlemek vücudun doğal bir döngüsü olduğu için terlememek gibi bir durum söz konusu değildir.

Ter Lekesi İçin Temizleme Yöntemleri

Kıyafetlerimizin üzerindeki ter lekelerini çıkarmak için leke çıkarıcı yöntemleri kullanmamız gerekir. Ter lekesi içerisindeki  asit nedeniyle kıyafetler üzerinde kalıcı çıkarılması zor lekeler oluşmasına neden olabilir, bu lekelerin çıkartılmasında kullanılabilecek yöntemlerden biri  limon ve tuz kullanma yöntemidir, iki limonun suyunu sıkarak bir çorba kaşı tuzla karıştırmamız gerekmektedir.  Beyaz renkli ter lekesi olan kıyafetimizin üzerine bu karışımı dökerek 2 saat boyunca bekletmemiz gerekmektedir, daha sonra yıkama işlemi yaparak kıyafetinizdeki ter lekesinden kurtulabiliriz.

Uygulamamız gereken diğer yöntemlerden biri ise oksijenli sudur oksijenli su giysilerin daha da beyaz ve lekesiz olmasına yardım eder. Yarım su bardağı oksijenli suyu yarım fincan ılık su ile karıştırarak lekenin üzerine dökmeliyiz  bu işlemden sonra yıkama işlemi yaparak kıyafetinizdeki lekelerden kurtula biliriz. Lekelerden kurtulmak için uygulayacağımız bir diğer yöntem ise beyaz sirke, beyaz sirke ile deterjanı  karıştırarak çamaşır makinasının deterjan bölmesine koymamız gerekir normal bir yıkama işleminden sonra lekeler çıkmış olacaktır. Karbonat ve limon karışımını lekenin üzerine sürersek hem lekenin Çıkmasına hem de kıyafetinizin dezenfekte olmasına yardımcı olacaktır.

Aşırı Terlemeyi Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Eğer aşırı terleyen biri iseniz kıyafetlerinizi giymeden önce koltuk altlarınıza pudra kullanabilirsiniz. Pudra terin emilmesini ve koltuk altlarınızın daha kuru kalmasını sağlayacaktır. Terlemenizi azaltmak için elma sirkesi de kullanabilirsiniz koltuk altlarınıza uygulayacağınız elma sirkesi daha az terlemenizi sağlayacaktır.

Pratik Bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.