Kadife Ceket Nasıl Ütülenir

0
439

Kadife Ceket Nasıl Ütülenir?

Kadife ceketlerin karşı konulamaz şıklığını anlatmaya gerek yok. Bu yazımızda şıklığınızın başrolünde olan Kadife ceket nasıl ütülenir sorularınıza cevap bulmaya çalışacağız.

Bu denli şık kıyafetler giymenin elbette yanında getirdiği bazı külfetleri olacaktır. Bu külfetlerin başında ise tahmin ettiğiniz üzere ütüleme işlemidir. Kadife kumaşının diğer kumaşlardan en bariz özelliği sahip olduğu yumuşak ve uzun liflerdir.

Geçmiş zamanlarda kadife kumaşları genelde ipek ve pamuktan dokunurken bugün üretiminde daha çok naylon ve türevi maddeler tercih edilmektedir. Yüksek derecelerdeki ısıya maruz kalmış bir kadifenin yapısında bozulmalar meydana gelecektir. Bunun sebebi bu kumaşların pamuklu kumaşlar gibiye ısıya dayanıklı olmamasıdır. Bu sebeple ütülemesi yapılırken büyük bir titizlik ve dikkat ile yapılmalı ve kesinlikle kadife kumaşının direk ütü ile temas etmesinden kesinlikle kaçınılmalıdır. Aksi takdirde kumaş zarar görecek, sertleşecek ve parlayıp hiçte hoş olamayan bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Her evde rahatça bulunabilen pamuklu tülbentlerden kullanarak bu sorunu rahatça aşabilirsiniz. Ayrıca kadife kumaşları ütülenirken kırışıkların ütü baskısı ile değil daha çok buhar yardımıyla giderilmesine de dikkat edilmelidir.

Kadife Ceketler Nasıl Ütülenmeli, Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk olarak ceketin iç tarafında bulunan ütüleme ile ilgili ibare ve talimatları bulunduran etiket dikkatlice okunmalıdır. Ütü ısısı en düşük dereceye ayarlanmalı ardından ceket astarı dış tarafa gelecek şekilde ütü masasına serilmelidir. Sert vurum ve darbelerden kaçınarak ceket astarında oluşmuş kırışıklıkları buhar yardımıyla gideriniz ve yırtmaç kısmının ütüsünü yaparken ütü ucunu hafifçe dikişleri açmada kullanabilirsiniz.

Astar kısmının ütüsü tamamlandıktan sonra sıra ceketin dışa gelir. Ceket ters çevrilir ve dışı üste gelecek şekilde ütü masasına serilir. Üzeri tamamen kaplanacak şekilde ince pamuklu tülbent serilir ve sol göğüsten başlamak suretiyle buhar kullanarak kırışıklıklar açılır. Bu işlemler sırasında ütü kumaşa kesinlikle bastırılmamalıdır. Aksi takdirde en iyimseri ceket yüzeyinde iz kalması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Düğme kenarı gibi ulaşılması zor kısımlarda da yine ütü bastırılmamalıdır yoksa kadife ezilir ve kumaşta parlama meydana gelir.

Ceketin yakası ütülenirken düz bir vaziyette ütü masasına serilir, üzerine yine yumuşak pamuklu tülbent serilir. Ütünün buharı ile hafif dokunuşlar yaparak yakadaki kırışıklıklarda giderildikten sonra ceketimizin ütü işlemi tamamlanmış olup giyilmeye hazır duruma gelir.

Nasıl Yapılır kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır bölümümüz için sizin tarafınızdan yapılmış olan ve ustalık isteyen maharetlerinizi BURADAN bizlere ulaştırarak sizin adınıza yayınlayabiliriz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.