12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaSağlıkKedi Otu Nedir Ne İşe Yarar

Kedi Otu Nedir Ne İşe Yarar

Kedi Otu Nedir Ne İşe Yarar?

Avrupa’da uykusuzluk ve ankisiyete için kullanılmaktadır. Belçika, İtalya ve İsviçre gibi ülkelerde uykusuzluk sorunu için reçetesiz satılan bir ilaç şeklinde onaylanmıştır. Latince adı Valeriana officinalis olan bu bitki Türkiye’de kedi otu olarak tanımlanmaktadır. Bitkinin kullanılan kısmı taze ya da kurutulmuş olan kökleridir.

Kedi Otunun Faydaları Ve Yan Etkileri

Kedi otu kökünün, insanı sakinleştirici özelliği vardır. Bunun yanı sıra beyni yatıştırır ve uykusuzluğa karşı yararlı olduğu anksiyeteyi azalttığı kanıtlanmıştır. Stresi gideren kedi otu kasların gevşemesine yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda uykuya dalmayı kolaylaştıran, derin uyku aşamalarını artıran, uyku süresini uzatan ve uyku kalitesinin ciddi bir biçimde arttıran özelliklere sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Bu bitkinin diğer ilaçlar gibi bağımlılık yapmadan güvenli ve hafif bir şekilde sakinleştirici etkisi olduğu belirtilmiştir. Kedi otunun içinde yer alan kimyasal maddelerden hangisinin merkezi sinir sistemini yatıştırdığı henüz bilinmemektedir. Genel kullanım dozunda yan etkiler çok azdır.

Belirtilen dozdan fazla alınması durumunda baş ağrısı, huzursuzluk, görmede bulanıklık ve sabahları halsizlik gibi durumlar görülebilir. Devamlı kullanımda 4 ya da 6 haftada bir kullanıma ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Aksi taktirde etkiye neden olacaktır. Hamile ya da emziren kadınlar birde iki yaş altı çocukların kullanmaması gerekir.

Kedi Otu Çayı Nasıl Yapılır ?

Kedi otundan yağacağınız çayı, sıcak veya soğuk suda demlenerek tüketilebilirsiniz. 1 çay kaşığı kedi otunu suda 10 dakika demletip süzerek içebilirsiniz.

Şifalı bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Şifalı bitkiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Mutlaka doktorunuzun onayı olmadan kullanmayınız.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER