21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaSağlıkKuşburnu Nedir Yararları Nelerdir

Kuşburnu Nedir Yararları Nelerdir

Kuşburnu Nedir Yararları Nelerdir

Kuşburnu Batı Asya ve Avrupa da yetişen C vitamini içeren zengin içerikli bir bitki özelliği taşımaktadır. Çayından marmelatından faydalanılan bitkinin birçok faydası bulunmaktadır. Bilinen diğer adları itburnu, yabangülü, yiriç ve gül elması olarak bilinen bu bitki yazın sonlarında olgunluğa erişmektedir.

Çay olarak ya da kahvaltılarda marmelat olarak kullanılan bitkinin faydaları şunlardır;

Kabızlığı Gidericidir

Türkiye’de de yetişen kuşburnu kabızlık sıkıntısı çekenler içinde yararlı bir bitkidir. İçeriğindeki pektin sayesinde bağırsakları çalıştırarak ishal etkisi yaratan kuşburnu sindirimi kolaylaştırarak kabızlığında giderilmesinde yardımcı oluyor.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendir

Bağışıklığınızı da güçlendirici etkisine sahip olan ve yüksek C vitamini içen bir bitkidir. C vitamini açısından 60 kat daha yüksek mandanla ve portakala göre daha fazla vitamin içermektedir. Kanser hücreleri ile başa çıkabilen ve kansere karşıda koruyucu bir kalkan görevi görmektedir.

Kuşburnu çayı kış aylarında sıcak olarak demlenip tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda iyi kolesterolü dengeleyip kötü kolesterolü düşürmenize yardımcı olarak kalp sağlığınızı korumada yardımcı olur.

Cildinizi Güzelleştirir

A vitamini açısından zengin olan bilinen bu bitki yaşlanmanın önüne geçmesinin yanısıra cilde canlılık ve sağlık kazandırmaktadır. Kuşburnunun GLA denilen gamalinoleik denilen zengin içeriği ile cildinizin kolejen seviyesinin artmasını sağlar. Ayrıca çocuk ve bayanlardaki kansızlığın giderilmesine de yardımcı olan kuşburnu demir eksikliği sorununu da giderdiği bilinmektedir.

Şifalı bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Şifalı bitkiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Mutlaka doktorunuzun onayı olmadan kullanmayınız.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER