26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaSağlıkSağlık BilgileriUçuklar İçin Tedavi Yöntemleri

Uçuklar İçin Tedavi Yöntemleri

Uçuklar İçin Tedavi Yöntemleri

Uçuklar uçuk geçirmiş biri ile temas yolu ile bulaşır. Yemek yemede zorluk ve acıya sebep olurlar. Uçuklar simplex tip 1 virüsü ile ortaya çıkar ve bu virüs vücuda bir kez girdikten sonra uçuk iyileşse bile asla vücuttan kaybolmaz. Bu sebeple de bir kez uçuk geçiren biri daha sonra tekrar geçirir.

Geçirilen ateşli hastalıklar, stres, güneş yanıkları ve geçirilen enfeksiyonlar yani bağışıklık sistemimizin zayıfladığı anlarda uçuk baş göstererek tekrarlar. Uçuk bölgesinde önce karıncalanma hissedilir ardından kabarmaya başlar ve içi sıvı dolar sonrasında bu sıvı boşalır ve uçuk kuruyarak iyileşir. İçindeki sıvının boşalma evresi uçuğun bulaşıcı olduğu evredir. Bu yüzden de uçuğu olan kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır.

Uçuktan Korunma ve Evde Hızlı Uçuk Tedavisi

Vücut sağlığımız için olduğu gibi sağlıklı beslenerek bağışıklığımızı güçlü kılmanın uçuğa yakalanmamada da etkisi büyüktür. Çünkü uçuk bağışıklığımızın zayıf anlarında bizi yakalar. Uçuk geçiren kişiler uçukla temas eden havlu, diş fırçası gibi kişisel bakım ürünlerini daha sonra kullanmamak üzere değiştirmelidir. Çünkü uçuk virüsü bu ürünlere bulaşmıştır ve uçuk iyileşse de tekrarlanmasına sebep olurlar.

Öncelikle uçuk ilk çıkmaya başladığında yapılan ilk yanlış özellikle kadınlar tarafından ruj gibi kozmetik ürünleri sürerek tedavi etmeye çalışmaktır. Uçuk ilk çıkmaya başladığında yapılabilecek en doğru davranış üzerini kapatarak dışarıdan gelecek bakterilerden korumak adına vazelin sürerek iyileşme süreci hızlandırılır.

Uçuk Tedavisi İçin Evde Yapılabilecek En Etkili Yöntemler:

1- Sarımsağın antibiyotik ve antiviral özelliği sayesinde uçuktan kolayca kurtulabilirsiniz. Bunun için ezdiğiniz veya iki kestiğiniz sarımsağı uçuk olan bölgeye sürmeniz yeterlidir. İçindeki sıvı boşalma evresine geçmişse biraz yanma hissedebilirsiniz ancak; geçici bir durum olup uçuğunuzu tedavi edecektir.

2- Bal ve sirke karışımının antiviral özelliği de uçuğunuzu tedavi edecek basit bir yöntemdir. Bir kaşık bal sirke ile yaptığınız karışıma pamuğu batırarak uçuklu bölgeye sürmeniz yeterli olacaktır.

3- Uçuk üzerine damlatılan limon anti bakteriyel özelliği ile uçuğunuzun tedavisinde etkili olacaktır. Aynı zamanda limon ve karbonat karışımı ile de uçuğunuzu tedavi edebilirsiniz.

4- Uçuğunuzu ilk çıkmaya başladığında fark ederseniz süt ile kompres yapabilirsiniz. Süt içeriğindeki amino asitizin uçuk tedavisinde etkilidir.

Belirttiğimiz yöntemlerle uçuğa yakalanma riskinizi azaltırken, tedavi yöntemleri ile de uçuğunuzu kolaylıkla evde tedavi edebilirsiniz.

Sağlık bilgileri bölümümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sağlık bilgileri kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER