23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaSağlıkSağlık BilgileriGüneş Yanığı İçin Bakımlar

Güneş Yanığı İçin Bakımlar

Güneş Yanığı İçin Bakımlar

Güneş yanığı yaz mevsiminde en çok yaşanan problemler arasında yer alır. Belirtileri arasında, ciltte hafif kızarıklık oluşması, cilde temas edildiğinde acı hissi oluşması, cildin kaşınması ve cilt yüzeyinde su toplanması gibi belirtiler yer alır.

Güneş yanığı olan kişilerin ciltlerini nemli tutmaları gerektiğinden dolayı bol bol su içmesi gerekir. Ağrı ve acının azaltılması için sorunlu olan bölgelere soğuk Soğuk kompleks uygulamaları ağrı ve acının azalmasına yardım eder. Doğal zeytinyağı uygulamaları da güneş yanığı için kullanılabilecek yöntemler arasında yer alır. Güneş yanığının neden olduğu acıyı hafifletmek için kullanılacak diğer doğal yöntemler arasında demlenmiş siyah çay ve elma sirkesi yer alır. Bu yöntem ağrı ve acı oluşumunu da azaltan etkili bir yöntemdir.

Güneş Kreminin Önemi

Hassas cilt yapısına sahip olan kişi ve çocukların mutlaka güneş kremi uygulamaları gerekir. Özellikle güneşin çok yoğun olarak dik ışınlarla geldiği saatlerde güneşe çıkılmamalıdır.

Bu sebeple kronik hastalığı olanların, hamilelerin ve çocukların güneşe çıkmamaya özen göstermeleri gerekmektedir. Bu nedenle deniz kenarında vakit geçirmek isteyen kişilerinde mutlaka güneş kremi ile ciltlerini koruma altına almaları gerekir.

Güneş Işınlarının Cildinize Zararları

Yazın güneş ışınları cildinizde istenmeyen lekelerin oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle özellikle yaz mevsiminde güneşte fazla kalmamaya dikkat edilmelidir. Kahverengimsi olarak oluşan bu lekeler cilt kanserinin oluşum sebepleri arasında da yer alır. Bu yüzden güneş ışınlarına fazla maruz kalmamak için yanınızda mutlaka tişört bulundurmanızda fayda olacaktır.

Sağlık Bilgileri bölümümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sağlık bilgileri kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER