Güneş Yanığı İçin Bakımlar

0
354

Güneş Yanığı İçin Bakımlar

Güneş yanığı yaz mevsiminde en çok yaşanan problemler arasında yer alır. Yaz mevsiminde herkesin yaşayabileceği problemler arasında yer alır. Güneş yanığının belirtileri arasında, ciltte hafif kızarıklık oluşması, cilde temas edildiğinde acı hissi oluşması, cildin kaşınması ve cilt yüzeyinde su toplanması gibi belirtiler yer alır. Güneş yanığından sonra aşırı ağrı ve acı hissi oluşuyor ise doktora danışılmalı ve doktorun önermiş olduğu ilaçlar kullanılmalıdır.

Güneş yanığı olan kişilerin ciltlerinin nemlenmesi için bol bol su içmesi gerekir. Soğuk kompleks uygulamaları ağrı ve acının azalmasına yardım eder. Güneş yanığının oluşturmuş olduğu hasarlar aleo vere yağı ve jeli yardımı ile tedavi edilebilir. Bu yöntem ağrı ve acı oluşumunu da azaltan etkili bir yöntemdir. Doğal zeytinyağı uygulamaları da güneş yanığı için kullanılabilecek yöntemler arasında yer alır. Güneş yanığının neden olduğu acıyı hafifletmek için kullanılacak diğer doğal yöntemler arasında demlenmiş siyah çay ve elma sirkesi yer alır.

Eğer bu yöntemler ile acıda hafifleme olmuyor ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Eczanelerden alabileceğiniz yanık kremleri de acının azalması ve kısa sürede geçmesi için yardımcı olacaktır.

Güneş Yanığı Oluşmaması İçin Güneşe Çıkmadan Önce Güneş Kremi Uygulanmalı

Güneşten korunmak için mutlaka güneşe çıkmadan önce yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Özellikle hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin ve çocukların güneş kremi uygulamaları gerekir. Güneşin çok yoğun olarak dik ışınlarla geldiği saatlerde güneşe çıkılmamalıdır.

Kronik hastalığı olanların, hamilelerin ve çocukların bu saatlerde güneşe çıkmamaya özen göstermeleri gerekir. Yaz mevsiminde aşırı güneşte kalmak ciddi sorunlara neden olabilir. Deniz kenarında vakit geçirmek isteyen kişilerinde mutlaka güneş kremi ile ciltlerini koruma altına almaları gerekir.

Güneş Işınları Ciltte Leke Oluşumuna Neden Olabilir

Güneş ışınları ciltte leke oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle özellikle yaz mevsiminde güneşte fazla kalmamaya dikkat edilmelidir. Güneşe bağlı oluşan cilt lekeleri cilt yüzeyinde uzun süre kalabilir ve uzun tedavi gerektirir. Kahverengimsi olarak oluşan bu lekeler cilt kanserinin oluşum sebepleri arasında da yer alır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin.