28 Haziran Salı 2022
AnasayfaKadıncaİlişkilerİlişkinize Bakışınız Bağlılık mı Yoksa Bağımlılık mı

İlişkinize Bakışınız Bağlılık mı Yoksa Bağımlılık mı

İlişkinize Bakışınız Bağlılık mı Yoksa Bağımlılık mı

Herkesin yaşadığı ilişki anlayışı farklı olabilir. Kimisi bir ilişkiye başladığında kendi hayatından büyük ödünler vererek kendisini ilişkiye adarken kimisi ise kendi hayatının çizgilerini koruyarak ilişkisine devam eder. Bu yüzden ilişkinize bakışınız bağlılık mı yoksa bağımlılık mı sorusunu kendinize sormanız gerekiyor. Bu durum kişiler arasında farklı olsa da yaşanılan ilişkilerin doğruluğu açısından herkesin kendi özel alanının olması gerektiği gibi bir doğru bulunmaktadır.

Kişiler ilişki yaşarken bazen kendi hayatlarını unutup sadece ilişki için her şeyi yapmaya başlarlar. Kendisine değer vermeyi bırakıp sadece sevgilisini düşünen, hayatını sadece ilişkisi için sürdüren insan sayısı günümüzde sürekli artmaktadır.

Bu durum kişilerin yaptığı büyük hatalardan bir tanesidir ve kişileri ilişkiye bağımlı hale getirir. Bir ilişkiye bağımlı olmak bir kişi olmadan hayatını sürdüremeyeceğini düşünmek hiç sağlıklı bir düşünce değildir. Herkes bir bireydir ve kendi sınırları olmalıdır. İnsanların önce kendisine saygısı olmalıdır. Kendisine saygısı olmayan bir insan ne kadar kendini adadığı bir ilişkisi olsa da bu ilişkide de mutlu olamaz.

İlişkiye Bağımlı Olmak ve İlişkiye Bağlı Olmak Arasındaki Fark

İlişkiye bağımlı olmak ve ilişkiye bağlı olmak arasında büyük bir fark bulunmaktadır. İlişkiye bağlı olmak sevdiğine karşı sadakat duygusu hissetmek anlamına gelmektedir. Yani daha açıklayıcı olmak gerekirse ilişkiye bağlı olmak tek eşli olarak ilişkisine devam etmek, eşinin ya da sevgilisini aldatmamak anlamı taşımaktadır. İlişkiye bağımlı olmak ise o bu açıklamadan tamamen farklıdır.

Bir ilişkiye bağımlı olmak hayatı sadece ilişkisi için sürdürmek, ilişki olmadan hayata devam edemeyeceğini düşünmek anlamı taşımaktadır. İlişkiye bağımlı olan insanlar ilişkisi bittiğinde hayata karşı bir amaçlarının kalmayacağını düşünürler. Bu düşünce tarzı psikolojik olarak sağlıklı bir düşünce tarzı değildir. Bir ilişkiye bağımlı hale gelmek bir takım psikolojik bozuklukların belirtisidir.

Bağımlı bir ilişkide karşılıklı iki tarafın görüşü yoktur. O bağımlı olan kişi kendi düşüncelerini umursamaz, ilişki içerisinde bütün odağı ilişkisi ve sevgilisi olur. Bu sağlıklı bir ilişki tarzı değildir. İlişki içerisinde partneri olmadan kendini eksik hisseder.

Bağımlı ilişkilerde yaşayanlar herhangi bir olumsuzluk son derece büyük tepkilerin doğmasına sebep olur. Çünkü bağımlı olan kişi ilişkisi bittiğinde kendisini çok mutsuz hissedeceğini düşündüğüm için kavga sırasında büyük reaksiyonlar göstererek son derece üzgün bir hale girecektir.

Bağımlı bir şekilde ilişki yürütmek yanlıştır ve bu durum kişinin kendisine olan saygısını bitirir.

İlişkiler bölümümüzdeki makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Önceki içerikRetroaktif Kıskançlık
Sonraki içerikKoruyucu Çubuklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER