23 Haziran Pazar 2024

Retroaktif Kıskançlık

Retroaktif Kıskançlık

Retroaktif kıskançlık, kıskançlık durumunun abartılması ve takıntılı bir şekilde yaşanması olarak anlatılabilir. Daha açıklayıcı bir şekilde bahsetmemiz gerekirse retroaktif kıskançlıkta sevgilinizin ya da eşinizin geçmişine dair yaşadığı cinsellik ya da duygusal durumunun en ince ayrıntısına kadar öğrenen ve bu duruma karşı tepki gösterme durumudur.

Kıskançlık durumu pek çoğumuz için alışkın olduğumuz bir durumdur. Özellikle sevgilisi olan kişiler bu durumu sık bir şekilde yaşamaktadır. Genellikle diğer insanlardan ya da karşı cinse karşı duyulan kıskançlık duygusu özellikle kadınlar da yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Kıskançlık alışkın olan bir durum olsa da Retroaktif Kıskançlık herkes tarafından bilinmemektedir. Durumun ne oldu aslında bilinse de isim olarak retroaktif kıskançlık hayatımızda yeni tanınmaktadır.

Böyle anlatıldığında çok kişi tarafından takıntılı bir hastalık gibi görünse de çevremizde retroaktif kıskançlığa sahip insan sayısının oldukça fazla olduğunu bilmeniz gerekir. Eşinizin ya da sevgilinizin geçmişte yaşadığı hayatı merak etmeniz gayet normal bir olaydır. Fakat bu hayatı öğrendikten sonra geçmişinin saplantılı kalıp kıyaslamalar yaparak kıskançlığı arttırmak son derece yanlış bir harekettir.

Retro aktif kıskançlığa sahip olan kişiler sevgilisinin geçmişini öğrendikten sonra kafasında birtakım kurgulamalar yapmaya başlayabilir. Bu kurgulamalar ile beraber geçmiş yaşamına dair suçlamalar ve kıyaslamalar ortaya çıkar. İşte bu durumlar ortaya çıktıktan sonra sıkıntılar kendisini gösterir ve sorunlar ve kavgalar meydana gelir.

Geriye dönük kıskançlık olarak da bilinen Retroaktif kıskançlığın birtakım belirtileri de bulunmaktadır. İnsanlar yaşadığı bu kıskançlıktan dolayı dışarıya bazı duygularını yansıtırlar. Retro aktif kıskançlık ile ortaya çıkan durumlar şu şekilde olmaktadır.

Kaygı

Geçmişe yönelik takıntılı hareketler yapan bir kişi de kaygı durumu da sıklıkla karşılaşılmaktadır. Çünkü geçmişiyle bir kıyaslama içerisine girerek endişe duymaya başlar.

Korku

Geçmişiyle kıyaslama ile beraber gelen bir korku durumudur. Geçmişteki ilişkisinin kendisinden daha iyi olduğunu ve bundan dolayı terk edileceğini düşünerek korku yaşamaktadır.

Öfke

Kıskançlık duygusu ile beraber gelen öfke büyük kavgaların çıkmasına neden olmaktadır. Kişi geçmişe yönelik takıntısı yüzünden sürekli sinirlenmekte ve duyduğu öfkeyi partnerine yansıtmaktadır.

İlişkiler ve Psikoloji bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER