23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaKadıncaİlişkiler & Psikolojiİlişkinize Bağımlı Olmak

İlişkinize Bağımlı Olmak

İlişkinize Bağımlı Olmak

Herkesin yaşadığı ilişki anlayışı farklı olabilir. Kimisi bir ilişkiye başladığında kendi hayatından büyük ödünler vererek kendisini ilişkiye adarken kimisi ise kendi hayatının çizgilerini koruyarak ilişkisine devam eder. Bu yüzden ilişkinize bağımlı olmak mı yoksa bağımlılık mı sorusunu kendinize sormanız gerekiyor. Bu durum kişiler arasında farklı olsa da yaşanılan ilişkilerin doğruluğu açısından herkesin kendi özel alanının olması gerektiği gibi bir doğru bulunmaktadır.

Kişiler ilişki yaşarken bazen kendi hayatlarını unutup sadece ilişki için her şeyi yapmaya başlarlar. Kendisine değer vermeyi bırakıp sadece sevgilisini düşünen, hayatını sadece ilişkisi için sürdüren insan sayısı günümüzde sürekli artmaktadır.

Bu durum kişilerin yaptığı büyük hatalardan bir tanesidir ve kişileri ilişkiye bağımlı hale getirir. Bir ilişkiye bağımlı olmak bir kişi olmadan hayatını sürdüremeyeceğini düşünmek hiç sağlıklı bir düşünce değildir. Herkes bir bireydir ve bu yüzden kendi sınırları olmalıdır. İnsanların önce kendisine saygısı olmalıdır. Kendisine saygısı olmayan bir insan ne kadar kendini adadığı bir ilişkisi olsa da bu ilişkide de mutlu olamaz.

İlişkiye bağımlı olmak ve ilişkiye bağlı olmak arasındaki fark

İlişkiye bağlı olmak
Sevdiğine karşı sadakat duygusu hissetmek anlamına gelmektedir. Yani ilişkiye bağlı olmak tek eşli olarak ilişkisine devam etmek, eşinin ya da sevgilisini aldatmamak anlamı taşımaktadır.

Bir ilişkiye bağımlı olmak
Hayatı sadece ilişkisi için sürdürmek, ilişkisi olmadan hayata devam edemeyeceğini düşünmek anlamı taşımaktadır. İlişkiye bağımlı olan insanlar ilişkisi bittiğinde hayata karşı bir amaçlarının kalmayacağını düşünürler. Bu düşünce tarzı psikolojik olarak sağlıklı bir düşünce tarzı değildir. Bu nedenle bir ilişkiye bağımlı hale gelmek bir takım psikolojik bozuklukların belirtisi olabilir.

Bağımlı bir ilişkide karşılıklı iki tarafın görüşü yoktur. O bağımlı olan kişi kendi düşüncelerini umursamaz, ilişki içerisinde bütün odağı ilişkisi ve sevgilisi olur. Bu sağlıklı bir ilişki tarzı değildir. İlişki içerisinde partneri olmadan kendini eksik hisseder.

İlişkiler ve Psikoloji bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Önceki içerik
Sonraki içerik

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER