26 Mayıs Pazar 2024

Koruyucu Çubuklar

Koruyucu Çubuklar

Tıbbi ismi Norplant veya İmplanon olarak bilinen koruyucu çubuklar mutlaka uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Kol bölgesinin iç tarafına yerleştirilin bu koruyucu çubuklar içerdiği Progesteron hormonu sayesinde kadının yumurtlamasına engel olarak rahim iç dokusunu inceltip yumurtanın rahime yerleşmesine engel olmaktadır. Diğer bir etkisi ise rahim içerisindeki salgıyı arttırarak spermin rahmin içine doğru ilerlemesine engel olarak yumurtaya ulaşmasına engel olmaktadır.

Koruyucu çubukların takılması veya çıkartılması mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Local anestezi yöntemi ile deri altına yerleştirilen bu çubuklar deri altına özel iğneler ile yerleştirildiği için bu uygulamada deriye dikiş atılması söz konusu olmadığından dolayı vücudunuzda estetik açıdan herhangi bir iz bırakmaz.

Koruyucu çubukların uygulanması için en uygun dönem adet başlangıcınızın 5 veya 7 gününde uygulanması gerekmektedir. Uygulama esnasında kişi ağrı veya acı hissetmez. Uygulama işlemi bittikten sonra 24 saat kadar kısa bir sürede etkisini göstermektedir. Norplant çubukları 5 yıl boyunca, implanon çubukları ise 3 yıl kadar etkisini korumaktadır.

Koruyucu çubukların avantajı nedir?

Koruyucu çubuk kullanan bayanların en büyük endişesi olan ilacımı zamanında almadım veya unuttum endişelerinin olmamasıdır. Hamilelikten koruma düzeyi diğer doğum kontrol yöntemlerine göre en yüksek oranda olması yanı sıra çubukların çıkartılmasından yaklaşık 1 hafta sonra etkisi kaybetmekte olup hamile kalma şansınızı arttırmaktadır. Bebek emziren annelerin kullanmasında bir sakınca olmadığından dolayı doğumdan sonra koruyucu çubuk taktıran anne sayısında artış görülmektedir.

Koruyucu çubukların dezavantajları nelerdir?

Koruyucu çubuk kullanan bayanlarda en sıkça yaşanan sorun düzensiz kanama veya lekelenme olmasıdır. Nadir de olsa koruyucu çubuk kullanan bayanlarda depresyon veya panik rahatsızlıklarda yaşandığı gözlemlenmiştir.

Bazı ilaçlara karşı alerjik ve etkileşim yaşanma durumu söz konusu olabilir. Bu yüzden rahatsızlığınıza karşı doktorunuza koruyucu çubuk kullandığınızı mutlaka belirtmeniz gerekmektedir.

Koruyucu çubuk kullanabilir miyim?

Bu konuda size en kesin bilgiyi size doktorunuz verecektir. Doktorunuzdan bu konu hakkında bilgi alıp onun izni olduktan sonra kullanmanızda fayda var.

Doğum kontrol bölümümüzde yer alan tüm yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER