26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaKadıncaİlişkiler & PsikolojiEşler Arasındaki Güvensizlik Sorunu

Eşler Arasındaki Güvensizlik Sorunu

Eşler Arasındaki Güvensizlik Sorunu

İlişki yaşamak özen isteyen bir olaydır. İlişkinize önem vermek ve ilişkinize sadık kalmak son derece önemlidir. İlişkilerde güven en büyük yapı taşlarından bir tanesidir. Güvenin olmadığı bir ilişki temelsiz bir ev gibidir. Ne zaman yıkılacak hiçbir zaman belli olmaz. Bu yüzden eşler arasındaki güvensizlik sorunu bir evliliğin sarsılmasındaki en büyük etkendir.

Güven olmayan bir ilişki büyük sorunları beraberinde getirmektedir. Çünkü ilişkide güven olmadığında karşı tarafa karşı sürekli suçlama da yapılabilir. Siz eşinize güvenmediğinizde size sürekli yalan söylediğini, sizi aldattığını ve size karşı yanlış bir şeyler yapacağını düşünürsünüz. Bu düşünceler de beraberinde büyük kavgaları getirecektir.

Güvensizliğin beraberinde getirdikleri

Güvensizlik durumu kıskançlığı, kıskançlık ise öfkeyi beraberinde getirecektir. İlişkilerin bitmesine neden olan, büyük kavgaların çıkış nedeni ise bu büyük öfke patlamalarıdır.

Eşiniz ile aranızdaki güven sorunu devam ettiğinde sağlıklı bir ilişki ya da evlilik sürdürmeniz son derece zor olacaktır. Çünkü güven olmayan ilişki de huzurda olmaz. İlişkide güven problemi yaşanmasının birbirinden farklı nedenleri bulunmaktadır. Güven probleminin altında yatan en büyük problemlerden bir tanesi kıskançlıktır.

Kişiler güven problemlerini kıskançlık ile perdelemeye çalışırlar. Fakat güven problemi ve kıskançlık arasında büyük farklar bulunmaktadır. Seven kıskanır cümlesi arkasına sığınarak son derece kıskanç hareketler ile eşinizi kısıtlamanız yanlıştır. Eşinize güvenmeye başladığımızda bu kıskançlık krizlerinin de azaldığını göreceksiniz.

Kişilerin yaşadığı özgüven eksikliği eşine güvenmemesinin en büyük nedenlerinden bir tanesidir. Kişi öncelikle kendine güvenmediği için karşı tarafa güvenmemesi de normaldir. Özgüveni olmayan insanlar karşılarında bulunan kişilerin de kendileri gibi olduğunu düşünürler.

Eşinizden beklediğiniz hareketlere Önce kendiniz yaparak bu durumu düzeltmelisiniz. Özgüven eksikliği bulunan bir kişi aldatmaya da meyillidir. Kendisinde böyle bir meyil bulunan kişiye karşı taraftaki eşinin de bu hareketi yapacağını düşünerek hareket eder.

Güven duygusunun olmadığı bir yerde asla sağlıklı bir ilişki olmayacaktır. Bu nedenle bir ilişkiye başlamadan önce karşınızdaki insana güvenip güvenmediğinize karar vermelisiniz. Birbirine güvenmeyerek evlenen pek çok kişinin evliliği kısa bir süre sonra sona ermektedir. Bu durum istenmeyen bir sonuçtur ve bu gibi bir durum yaşamak istemiyorsanız güvenmediğiniz bir insan ile hayatınızı birleştirmeyin.

İlişkiler ve Psikoloji bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER