Hamilelik Dönemi 40.Hafta

0
291

Hamilelik Dönemi 40.Hafta

Hamilelik Dönemi 40.Hafta dönemi artık hamileliğinizin sonlanacağı dönemdir. Kısa bir süre sonra bebeğinizi kollarınıza alacaksınız bugüne kadar çektiğini tüm sıkıntılar bir kenara atılacak. Bazı anne adayları bu hafta bebeğine kavuşurken bazıları 41, bazıları da 42. hafta doğum yapabilir.

40 Haftalık Hamilelik Döneminde Bebeğinizdeki Değişimler;

 • Bu hafta bebeğiniz artık doğmaya uygun zamanı bekler. Kilosu 2700 ile 4000 gram arasındadır. Boyu ise 48 ile 56 cm arasında olabilir. Bazı bebeklerin daha ufak bazılarının ise daha büyük olması normaldir. Ancak ortalama olarak bu değerler arasında gelişim göstermiştir.
 • Bebeğinizi doğduğu zaman dünyaya alışmak için zaman isteyecektir. Bu nedenle halen içerdeki pozisyonunda olabilir.
 • Bebeğiniz artık dışarıda yaşamayı gerektirecek tüm becerileri öğrenmiş ve tüm gelişimini tamamlamıştır.
 • Bebeğinizi doğduğu anda ona bol bol sarılmayı ve onu sevmeyi ihmal etmemeniz gerekir. Onu ilk kucağınıza aldığınız zaman, ikinizi arasındaki en özel an olacaktır.
 • En başta da belirttiğimiz gibi bazı bebekler geç doğabilir. Genel olarak 40 yada 41. haftalarda doğum meydana gelir. Ancak bazı bebeklerin 42 haftayı beklediği de gözlemlenmiştir. Doktorlar genellikle 42.Hafta tamamlanmadan bebeğin doğmasını sağlarlar. Bu durum çok nadir görülür ancak bebeğin kafa tasının anne pelviks kemiğinden büyük olması gibi nadir durumlarda geç doğum yaşanabilir.
 • Geç doğan bebeklerin cildi kurumuş, büzüşmüş olabilir ancak kısa sürede normal halini alacaktır. Ciltlerindeki bu değişimin nedeni verniks tabakasının çok önce yok olmasıdır.

40 Haftalık Hamilelik Dönemi İçin Öneriler;

 • Daha önce nasıl sancı yaşayacağını ve doğumun nasıl gerçekleşeceğini açıklamıştık. Şimdi ise doğumdan önce kendinizi rahatlatmanın yöntemlerinden biraz bahsedelim.
 • Kaslarınızı sürekli olarak gevşetmek, sizi doğumdan önce çok rahatlatacaktır. Bu gevşetmeyi sancılarınız başladığı andan itibaren de yapabilirsiniz. Baş, kollar, eller ve bacaklar için kas gevşetme yöntemlerini uygulayabilirsiniz.
 • Doğum sancılarını hafifletmenin bir başka yolu ise eşinizden yardım istemektir. Ağrı kesici kullanmadan ağrınızı hafifletmek için eşinizden şakalar, omuzlar, baş, ense, sırt, kollar ve bacaklar gibi bölümlere minik dokunuşlar yapmasını isteyebilirsiniz. Bu sizi oldukça rahatlatacaktır.
 • Doğum sancılarını hafifletmenin bir başka tekniği de masajdır. Eşinizden yada bu konuda eğitim almış birinden masaj ile sizi rahatlatmasını isteyebilirsiniz.
 • Sancılarınızı azaltmak için en çok sevdiğiniz bir yerde olduğunuzu da hayal edebilirsiniz. Sizi huzurlu ve sakin kılan bir yere, gözlerinizi kapatarak gidin ve orda güzel zaman geçirmeye çalışın.
 • Meditasyon tekniği zihinsel rahatlamanın yanında fiziksel rahatlamayı da beraberinde getirir. Bu tekniği daha önceden öğrenebilir ve doğum sancıları başladığı sırada ağrıyı hafifletmek için kullanabilirsiniz. Bu sayede beyninizdeki tüm kötü düşüncelerden kurtulursunuz.
 • 40 haftalık hamilelik döneminden itibaren nefes alma tekniklerini uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu sayede doğum sırasında ve öncesinde kendinizi daha rahat ve hazırlanmış hissedebilirsiniz. Unutmayın doğru ve derin nefes almak, heyecanınızı yada endişelerinizi bastıracak ve sizi sakinleştirecektir.

Doğum Zamanı Nasıl Belli Olur, Hastaneye Ne Zaman Gidilir;

Doğum sancıları başladığı andan itibaren sancıların ne sıklıkta geldiğini kontrol etmeniz gerekir. Sancıların 5 ile 10 dakika aralıklarla gelmesi durumunda, 1 saat içinde hastaneye varmış olmalısınız. Eğer eviniz çok uzaktaysa ve hastaneye ulaşım zorsa, sancılar başladığı andan itibaren hastaneye gidin.

Hastaneye gittiğinizde eve geri gönderilme ihtimaliniz de vardır. Suyunuz geldi mi? Sancılarınız ne zaman başladı? Ne kadar süreyle ve hangi sıklıkta sancılarınız geliyor? Kanamanız var mı? En son ne zaman yemek yediniz? Gibi sorulara cevap vermeniz istenir. Bu soruların cevapları doğum için tatmin edici değilse, evinize geri gönderilebilirsiniz ancak bunda üzülmeniz gereken bir durum yok. En kısa sürede bebeğinizi kucağınıza alacaksınız.

Doğum İçin Hastaneye Yattığınızda Neler Yaşarsınız?

 • Doğum için hastaneye yattığınız andan itibaren her şey size hayal gibi gelebilir. Özellikle sancılarınız sıklaştıysa, doğumdan sonra bir şey hatırlamayabilirsiniz. Size önceden bilgi vererek biraz rahatlamanızı sağlayalım;
 • Hastaneye gittiğinizde ilk önce doğum salonuna alınırsınız. Rahim açıklığınız kontrol edilir. Sonra diğer muayenelerinizi yapılır.
 • NST uygulaması yapılır ve bebeğin kalp atışları ve rahim kasılmalarının ne kadar düzenli olduğu tespit edilir.
 • Ultrason muayenesi ile bebeğin son durumu, kilosu, hangi bölgede olduğu gibi durumlar tespit edilir.
 • Sezaryen olmanızı gerektiren bir durum yoksa bir odaya alınıp beklersiniz. Bu sürede kontrolleriniz sıklıkla yapılır ve doğum için doğru zaman beklenir.
 • Doğum için rahmin 10 cm açılması ve suyun gelmesi beklenir. Sancısı olmayan anne adaylarına suni sancı verilir ve açıklığın artması sağlanır. Normal doğum için tüm şartlar gerçekleştiğinde ise doğum başlatılır.
 • Sezaryen doğum yapacak olan anne adaylarına ise lokal yada genel anestezi uygulanıp uygulanmayacağına karar verilir. Bebeğin durumu ve sağlığı açısından tüm durumlar göz önüne alınarak değerlendirme yapılır ve sezaryen kararı alınır. Bu kararın ardından hasta kıyafetlerinizi giyersiniz ve anestezi verilir. Anestezinin ardından doktorlar doğuma başlar. Lokal anestezi yapıldıysa siz doğum aşamalarını görmezsiniz ve önünüze bir perde çekilir. Kısa sürede bebeğiniz alınır, yıkanır ve ardından sizin dikişleriniz atılır. Bunun ardın odaya alınırsınız ve tam olarak uyanmanız beklenir.
 • Doğumun ardından kısa bir süre sonra bebeğinizi kucağınıza alabilir ve onun ilk defa karnını doyurmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Tebrikler!… Hamilelik Dönemi 40.Hafta nın sonunda artık hamileliğiniz sona erdi ve bebeğinize sağlıklı olarak kavuştunuz. Artık her anınızın keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Allah analı babalı büyütmek nasip etsin.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.