23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaKadıncaCinsellikCinsel İlişkide Ağrı

Cinsel İlişkide Ağrı

Cinsel İlişkide Ağrı

Kadınların cinsel ilişkide ağrı yaşaması oldukça sık görülen bir durumdur. Ancak pek çok kadın hem suçluluk duygusu hem de psikolojik baskı gibi nedenlerle bu ağrı hakkında şikâyet etmez. Kadınların yaşam kalitesini ve cinsel hayatlarını olumsuz etkileyen bu ağrıların birçok nedeni olabilmektedir.

Tedavisi için de sorunun ne olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Bir kadın vücudunu çok iyi tanıyarak ve cinsel ilişki sırasında ağrının hangi bölgede yaşandığını bilerek, daha sağlıklı bir hayata sahip olabilir.

Sizlere cinsel ilişkide ağrı nedenleri ve tedavisi hakkında detaylı bilgi verelim;

Ağrılara sebep olan faktörler

Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrının pek çok nedeni vardır. Bunlar fizyolojik etmenlerden kaynaklandığı gibi psikolojik olabilir ya da bazı hastalıklardan kaynaklanmaktadır.

 • Vajinada enfeksiyon olması ya da idrar yolu enfeksiyonları
 • Vajinada görülen siğiller
 • Östrojen eksikliğine bağlı olarak gelişen vajinal kuruluk
 • Vajina bölgesinde, rahimde ya da yumurtalıklarda görülen tümörler
 • Rahim ağzında bulunan enfeksiyonlar
 • Yabancı cisimlere karşı vajinanın tepki göstermesi ve alerji olması
 • Yetersiz bilgi nedeniyle girilen sağlıksız cinsel ilişki ve buna bağlı gelişen tahrişler
 • İdrar torbasında, vajinada veya rahimde sarkma olması
 • Vajina girişinin da olması, kızlık zarını olması ya da bu zarın tam olarak yırtılmaması
 • Doğumsal olarak görülen vajina kusurları
 • Kanser tedavisi görmüş hastaların vajina bölgesinin hassas olması
 • Çocukluk çağında ya da genç yaşlarda cinsel istismar yaşanması
 • Stres, baskı altında kalma gibi diğer psikolojik sorunlar
 • Vajinada görülen mantar ve bakteri gibi etmenler sonucunda oluşan iltihaplanma yani vajinit
 • Vajina girişindeki kaslarda spazm olması sonucunda yaşanan vajinismus
 • Bağırsaklarda ya da idrar torbasında yaşanan ağrı gibi nedenler cinsel ilişkide ağrı hissedilmesine neden olur.

Cinsel ilişkide yaşanan ağrı çeşitleri

İlişki sırasında yaşana ağrı, bölgelerine göre çeşitlendirilebilir. Bu ağrı vulva bölgesinde, vajina içinde ve daha derin bölgelerde görülebilir. Vulva ağrısı vajinanın yüzeysel kısmında görülen ağrısıdır. Bu ağrının nedenleri arasında duş jeli, şampuan, vajinayı temizleyen kimyasallar, parfümlü günlük pedler, kistler ve enfeksiyonlar neden olmaktadır.

Vajinanın içinde gelişen ağrılar ise vajina kuruluğu, vajinit ve vajinismus adı verilen hastalıklardan kaynaklanabilir. Vajina kuruluğu genellikle östrojen eksikliği olan kadınlarda menopoz döneminden sonra görülür ancak bazı hastalıklar ya da hormon eksikliği nedeniyle erken yaşlarda da görülmektedir.

Vajinismus, psikolojik bir hastalık olarak görülür ve vajinadaki kasların cinsel ilişki sırasında kasılması, kadının spazm yaşama durumudur.
Vajinit ise vajinanın iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma çok önemlidir ve rahim kanserine bile neden olduğu bilinmektedir.

Derin olarak görülen ağrılar ise vajinanın iç kısmında olan ağrılardır. Bu ağrılar penis vajinaya girdikten sonra hissedilmektedir. Bunun içerde gelişen pek çok hastalığın habercisi olduğu düşünülmektedir. İç bölgelerde kist ve tümörlerin oluşması, bağırsak hastalıkları, çeşitli rahim problemleri, alt karın bölgesinde kitle olması, idrar torbasının sarkması, yumurtalık kistleri gibi durumlar, vajinada derin ağrıya sebep olmaktadır.

Yaşanan ağrının tedavisi

Kadınların yapması gereken ilk iş bir jinekoloğa muayene olmaktır. Bu muayene sırasında detaylı olarak inceleme yapıldıktan sonra ağrının sebepleri araştırılmalıdır. Ağrının tedavi edilebilmesi için sebebin bulunması çok önemlidir. Yaşanan ağrı vajina kuruluğundan kaynaklanıyorsa eğer doktorunuzun kontrolü altında östrojen tedavisi yapılması uygun olacaktır.

Ağrının nedeni enfeksiyonlar ise doktorunuzun vereceği ilaçlar ile bu enfeksiyonlar tedavi edilmektedir. Kistler ya da tümürlerden kaynaklanan ağrılar varsa cerrahi tedavi ya da ilaç tedavisi uygun olacaktır. Ağrının nedeni psikolojikse, eşlerin psikolojik tedavi alması sağlanır. Bu seanslarda cinsel isteği arttırıcı ve uyarıcı konular hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca çiflerin psikolojik olarak kendilerini cinsel birleşmeye hazır hissetmesi sağlanmaktadır.

Cinsellik kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Cinsellik kategorisinde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz…

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER