12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaBebekEmzirmenin Bebeğe Faydaları Nelerdir

Emzirmenin Bebeğe Faydaları Nelerdir

Emzirmenin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Bebekle anne arasındaki iletişimi sağlayan ve bebeğin bağışıklığı ile beslenmesinde en değerli besin kaynağı olan anne sütü sayesinde bebeğiniz daha sağlıklı bir şekilde büyümektedir. Emzirmenin bebeğe faydaları nelerdir sorularınıza cevap vereceğimiz bu makalemizi mutlaka okumanızı rica ediyoruz.

Emzirmek Bebeğe Neler Kazandırır?

  • Anne sütü ile bebeğinizi hastalıklara karşı güçlendirici etkiye sahiptir.
  • Bebeğin beyin gelişimi için fayda sağlar.
  • Bebeğiniz birçok hastalıktan anne sütü sayesinde korunmasına yardımcı olmaktadır.
  • Anne sütü ile bebeğinizin bağırsak florasını karşı korunmasına yardımcı olur.
  • Anne sütü alan bebekler alerjik astım gibi hastalıklara karşı dayanıklıdır.
  • Emzirilen bebekler göz enfeksiyonuna karşı korunmaktadır.
  • Anne sütü alan bebekler enfeksiyon hastalıkları ve alerjik hastalıklara karşı direnç göstermektedir. Ayrıca yeni doğan sarılığı ve ileri sarılık durumları için anne sütü oldukça fayda sağlayan ve sarılığın geçmesinde etkili olan bir besindir.

Anne sütü hazırlaması en kolay besindir ihtiyaç duyulduğunda her an hazır ve pratik olduğundan biberon mamalarına göre kolay bir şekilde bebeğe verilebilir. Bebeklerin anne sütü ile beslenmesinin birçok yararı bulunmaktadır. Bebeğin ileride daha zeki ve sağlıklı olmasında oldukça fayda sağlar. Yapılan araştırmalar da bebeklerin ani ölüm sendromu olan durumlarında azalma gözlenmenmiş ve anne sütü alan bebekler görsel becerilerde daha fazla başarı sağlamıştır. Emzirilen bebekler emzirilmeyen bebeklere göre daha sağlıklı olarak gelişmektedirler.

Anne Sütü ve Anneye Kazandırdıkları

Anne sütü bebek için faydalı olduğu kadar annenin de rahat etmesini sağlar. Gecenin bir vakti bebeğe mama hazırlamak oldukça zor ve zahmetlidir. Ancak bebeğinizin gereken besin değerlerini karşılayan ve içeriğinde vitamin ve minarelerin yer aldığı anne sütü sayesinde gelişimi için de oldukça katkı sağlayan bir besini olarak önem taşımaktadır.

Ayrıca annenin sağlığına da faydası olan bebek emzirme ile anne rahminin toparlanması sağlanır. İngiltere de yapılan araştırmalara göre bebek emzirmek kadınları meme kanserinden %4,3 oranında korumaktadır. Annelerde romatizma hastalıklarını önleyen emzirme ayrıca annelerde yumurta kanseri riski gibi problemleri de önlemektedir.

Son olarak belirtmemiz gerekirse eğer ilk 6 ay boyunca bebeğinize anne sütü vermelisiniz.

Bebek Bakımı bölümümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER