Side Gezi Rehberi , Side Gezilecek Yerler

0
739

Side Gezi Rehberi

Siz meleklerimiz için hazırlamış olduğumuz Side Gezi Tatil Rehberi makalemizde Side’nin tarihi dokusunu ve Ne Yapabileceğinizi, Nerelere Gitmeniz gerektiğini kısaca anlatacağız.

Side konum olarak Antalya’ya yaklaşık 80km doğusunda yer almaktadır. Side yarımada şeklinde olup küçük şirin bir kasabadır. Side isminin anlamı Anadolu halkının dilinde Nar demektir.

Tarihçesi

Pamfilya bölgesinin en önemli liman kenti olan Side bir yarımada üzerine kurulmuştur. Tarihinin M.Ö. 7. Yüzyıldan daha eski olduğu düşünülmektedir. En yakın bilinen tarihteki bilgi M.Ö. 6. Yüzyıla aittir. Lidyalılarda sonra Perslere ev sahip yapan Side M.Ö. 334 de büyük İskender himayesine almıştır. M.Ö. 78 de ise Roma imparatorluğuna bağlanarak en ışıltılı kent yaşantısı yaşamış olan Side beldesi sonrasında kültür ve bilim merkezi olmuştur.

5. Yüzyılda piskoposluk merkezi olmasına rağmen bu parlak çağını Arap akınları ile kaybetmiştir. Sonrasında çıkan yangınlar, yapılan yağmalamalar, oluşan doğal afetler derken Side zamanla tamamen terk edilip hayalet kent olmuştur. Uzun bir süre kimseye ev sahipliği yapmayan ve yanmış Antalya diye anılan Side 13. Ve 14. Yüzyılda başka kavimlere 15 lekarna-slovenija.com. Yüzyılda Side Türk topraklarına dâhil edilmiştir.

1895 yılında Girit adasında kaçan Girit yerlileri Side yarımadasına yerleşerek bu adayı şirin bir köy haline getirmiştir. Bu kadar uzun süre birçok kavime ev sahipliği yapan bu adada birçok tarihi kalıntı ve tarihi değeri olan sanat eserleri bulunmaktadır.

Ulaşım

Tatilini Side’de yapmak isteyenler bu beldeye gelmek için havayolunu veya karayolunu seçebilirler. Antalya’ya uzaklığı 75 km olan Side’ye uçak ile gelecek olanlar Antalya havalimanına inip oradan taksi veya transfer araçlarına binerek Side’ye gelebilir. Havaalanından servisin Side’ye gelmesi yaklaşık 45-50 dakika kadar sürmektedir.

Otobüs ile gelmek isteyenler Antalya otogarında indikten sonra Side’ye hareket eden servislere binerek gelebilir. Otogardan Side’ye yolculuk da yaklaşık 1 saat 15 dakika sürmektedir.

Yemek ve Konaklama

Akdeniz mutfağını yaşatan ve yansıtan yemeklerin her müşterilerinin damaklarını şenlendirir. Akdeniz de bulunan il ve ilçelerin çoğunda sebze ve zeytinyağlı yemekler tüketilmektedir. Side de deniz ürünleri ve et yemekleri Side’nin yöresel lezzetleri arasındadır. Özellikle balık çorbası ve soya soslu güveci bir harikadır.

Birbirinden nezih ve samimi olan restoranların her birinde farklı bir kültür, farklı bir lezzet bulunur. Side de saç kavurma, sebzeli kebap, ot kavurmaları, deniz ürünleri ve sebze yemekleri en çok yenen ve tercih edilen çeşitlerdir.

Side ufak bir kasaba olmasına rağmen merkez ve merkeze 10 dakika mesafede birbirinden farklı onlarca Otel, Pansiyon, Tatil Köyü yer almaktadır. Bizim size tavsiyemiz Tatil firmaları üzerinden bütçenize uygun bir konaklama seçebilirsiniz.

Side’de bulamayacağız tek şey trafik. Şehir hayatının kalabalığından uzak sakin ve huzur dolu bir yaşantısı vardır. Kafasını dinlemek isteyen meleklerimiz için tavsiye edeceğimiz bir tatil bölgesidir.

Gezilecek Yerler

Side yerleşik olarak küçük bir kasaba olduğundan dolayı Side’de antik şehri, Apollon Tapınağı, Nymphaeum Çeşmesini ve Side müzesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Zamanında topraklarında misafir ettiği kavimlerden kalan sayısız yapıt ve kalıntı bulunmaktadır. Jeep veya ATV motorlar ile yapılan gezi turlarından birine katılarak Side’nin civarında yer alan Manavgat Şelalesini, Titreyen Gölü mutlaka görmelisiniz.

Gece ve Eğlence Hayatı

Gündüz birçok doğa güzellikleri ve tarihi mekânlar gezildikten sonra gece eğlencesi ile tatili taçlandırmak gerekir. Side’de gece hayatı çok hareketlidir. Birçok gece kulüpleri, eğlence merkezleri, dört veya beş yıldızı olan otellerin barı ve diskoları Side’ye gelen tüm turistleri ağırlamaktadır https://apoteksv.se. Disko tarzı mekânları tercih etmeyenler canlı müzik yapan cafe ve restoranları ziyaret ederek felekten bir gece çalabilir.

Tatilin olmazsa olmazı olan eğlence anlayışı her aile ve her birey için farklıdır. Daha sakin ve daha huzurlu bir yerde eğlenmek isteyenler de deniz kenarına, sahil yürüyüşlerine, parklara gidebilir.

Sizler için Side’ye ait birkaç birbirinden güzel görsel paylaşıyoruz.

Foto Galerimizi Klavyenizin yön tuşlarını kullanarak dolaşabilirsiniz.

Bu  makalemizde elimizden geldiğince Sizlere Side’yi tanıtmaya çalıştık.

Foto Galerimizi Klavyenizin yön tuşlarını kullanarak dolaşabilirsiniz.

 

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.