Zeytin Yaprağı Nasıl Kurutulur

0
501

Zeytin Yaprağı Nasıl Kurutulur

Zeytin ağaçları hem değerli meyveler hem de yapraklar üreten değerli ağaçlardır. İnsanlar zeytinleri sabah kahvaltılarında bolca tüketirlerken, zeytin yapraklarını da kurutarak çay olarak tüketebilirler. Zeytin Yaprağı Nasıl Kurutulur ve içerilerindeki vitamin değerlerini kaybetmeden saklanabilirler mi ?

Zeytin Yapraklarını Kurutma İşlemi

  • Zeytin yaprakları toplandıktan sonra kurutma işlemi uygulanarak uzun bir süre saklanabilir. Saklama işlemini yaparken ilk bilinmesi gereken şey kurutma işleminin gölgede yapılması gerektiğidir. Güneşte yapılan kurutma işlemi sonucunda zeytin yaprakları besin değerlerini kaybetmektedir. Bu nedenle kurutma işlemi gölge alanlarda yapılır.
  • Zeytin yaprakları için hazırladığınız gölge alanda bir örtü sererek zeytin yapraklarını sermek için alan oluşturmalısınız, serdiğiniz örtünün üzerine zeytin yapraklarını ince bir şekilde sererek kurumaya bırakmalısınız. Kuruma yapılacak alanın kuru olması gerekmektedir. Nemli alanlarda kuruma işlemi gerçekleşmez. Serdiğiniz yaprakların iyi bir şekilde kurumasını beklemelisiniz. Zeytin yaprağının kuruduğunu anlamak için yaprakların elde ovalandığında parçalanıp parçalanmadığından anlayabilirsiniz.
  • Zeytin yaprağını kurutmanın bir başka yöntemi ise, gölgelik alanda asma işlemesi yapmaktır. Zeytin yapraklarını hava alan delikli torbalara koyarak yüksek bir yere asarak kurumasını beklemelisiniz. Yaprakları koyduğunuz torbanın bol delikli olması gerekmektedir. Soğan konulan delikli torbalardan kullanabilirsiniz. Hava almayan zeytin yaprakları nemlenerek çürüyebilir. Kuruma işleminde yaprakların kuruduğunu diğer yöntemde olduğu gibi elinizle kontrol ederek anlayabilirsiniz.

 Zeytin Yapraklarından Hazırlanan Çayın Faydaları

Zeytin yaprağının saklık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Zeytin yaprağının çayını tüketmek, cilt ve hücre yenilenmelerinde aktif olarak rol oynar. İyi bir antioksidan deposudur. Soğuk algınlıklarında ve bronşit tedavilerinde kullanılabilir. Vücuttaki kanser oluşumuna neden olan hücrelerin yok olmasını sağlar ve yeni sağlıklı hücre oluşumuna yardımcı olur. Zeytin yaprağı çayı sindirim sistemi ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kabızlık tedavilerinde sıklıkla tüketilebilir. Kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Kalp damar sağlığını korur, tansiyonu dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Diyet yapan kişilerin metabolizmalarını hızlandırmak için kullanması gereken ürünlerden biridir. Antioksidan özelliği ile yaşlanma belirtilerini geciktirir, zeytin ve zeytin yaprağı uzun yaşamanın sırları arasında gösterilir.

Nasıl Yapılır kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır bölümümüz için sizin tarafınızdan yapılmış olan ve ustalık isteyen maharetlerinizi BURADAN bizlere ulaştırarak sizin adınıza yayınlayabiliriz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.