21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaNasıl YapılırZeytin Yaprağı Nasıl Kurutulur

Zeytin Yaprağı Nasıl Kurutulur

Zeytin Yaprağı Nasıl Kurutulur?

Zeytin ağaçları hem değerli meyveler hem de yapraklar üreten değerli ağaçlardır. İnsanlar zeytinleri sabah kahvaltılarında bolca tüketirlerken, yapraklarını da kurutarak çay olarak tüketebilirler. Zeytin yaprağı ve içerisindeki vitamin değerlerini kaybetmeden nasıl saklayabileceğinizi bu yazımızda sizler için ele alacağız.

Yaprakları kurutma işlemi

Saklama işlemini yaparken ilk bilinmesi gereken şey kurutma işleminin gölgede yapılması gerektiğidir. Güneşte yapılan kurutma işlemi sonucunda zeytin yaprakları besin değerlerini kaybetmektedir. Bu yüzden zeytin yaprakları için hazırladığınız gölge alanda bir örtü sererek zeytin yapraklarını sermek için alan oluşturmalısınız, serdiğiniz örtünün üzerine zeytin yapraklarını ince bir şekilde sererek kurumaya bırakmalısınız.

Serdiğiniz yaprakların iyi bir şekilde kurumasını beklemelisiniz. Yaprakların kuruduğunu anlamak için yaprakların elde ovalandığında parçalanıp parçalanmadığından anlayabilirsiniz.

Zeytin yaprağını kurutmanın bir başka yöntemi ise, gölgelik alanda asma işlemesi yapmaktır. Zeytin yapraklarını hava alan delikli torbalara koyarak yüksek bir yere asarak kurumasını beklemelisiniz. Kurutma işleminde yaprakların kuruduğunu diğer yöntemde olduğu gibi elinizle kontrol ederek anlayabilirsiniz.

Zeytin çayının faydaları

Zeytin yaprağı iyi bir antioksidan deposu olduğundan dolayı soğuk algınlıklarında ve bronşit tedavilerinde kullanılabilirsiniz. Özellikle sindirim sistemi ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca kabızlık sorunu yaşayan kişilerin günde 2 bardak çay içmesi uygun olacaktır. Kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Kalp damar sağlığını korur, tansiyonu dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Kadınların özel günlerinde yaşadığı sorunlar için kullanılması uygundur. Diyet yapan kişilerin metabolizmalarını hızlandırmak için kullanması gereken ürünlerden biridir.

Nasıl Yapılır kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır bölümümüz için sizin tarafınızdan yapılmış olan ve ustalık isteyen maharetlerinizi BURADAN bizlere ulaştırarak sizin adınıza yayınlayabiliriz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER