13 Nisan Cumartesi 2024
AnasayfaNasıl YapılırEl Yapımı Doğal Sabun

El Yapımı Doğal Sabun

El Yapımı Doğal Sabun

Kişisel temizliğin temel maddeleri arasında yer alan sabunu evimizde kolaylıkla yapabileceğinizi biliyor muydunuz? El yapımı doğal sabun yapmak için kullanacağımız malzemeleri aktarlardan kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Sabun üretimi genel olarak seri halde makineler ile yapılmasından dolayı içeriği toplu bir halde hazırlanarak marketlerdeki raflarda yer almaktadır.

Evinde sabun yapmak isteyen meleklerimizin ilk olarak sabun yaparken kullanacağı malzemeleri sıralayalım.

Gerekli Malzemeler

 • Plastik Eldiven
 • Tahta Kaşık
 • Karıştırıcı (Mikser veya Çırpıcı)
 • Cam kâse
 • Tencere
 • Gözlük (Gözlerimizi tamamen kapatacak türden)
 • Kalıp (Tercihen silikon veya metal olabilir)
 • Yağlı Pişirme Kâğıdı

Unutmayın yukarıda yazdığımız malzemeler sabun yapımında kullanacağımız her daim kullanacağımız malzemelerdir. Kalıp şeklini zevkinize göre farklılaştırabilirsiniz.

Şimdi hazırsanız eğer; Sabun tarifimizi paylaşmaya geldi.

Zeytinyağlı Lavanta Sabun Tarifi

Gerekli Malzemeler

 • 120ml Lavanta yağı
 • 120ml Zeytinyağı
 • 30ml Saf Su
 • 15 gr Kostik Soda
 • Kurutulmuş Lavanta çiçeği ve yaprakları

Yapılışı

Not: Sabun yapacağımız yerin hava sirkülasyonu olan bir alan olması gerekiyor. Evinizdeki en uygun yer mutfak balkonunun önü olacaktır.

İlk olarak eldiven ve gözlüğümüzü taktıktan sonra cam kasemizin içerisine saf suyumuzu dökelim. Üzerine kostik sodamızı ekledikten sonra iyice karıştıralım. Sodayı eklediğimizde buhar ve fokurdaması çok normal bir durumdur. Karıştırma işlemi bittikten sonra kenarda beklemeye alalım. Bu esnada tenceremizin içerisine zeytinyağımızı koyarak kısık ateşte ısınmasını sağlayalım. Zeytinyağımızı kesinlikle kızartma şeklinde değil sadece ısınmasını sağlayacak şekilde ocakta tutacağız.

Zeytinyağını ısıttıktan sonra kenarda beklemeye aldığımız cam kâsenin içerisindeki malzememize ekleyip jel kıvamını alana kadar tahta kaşıkla karıştıralım. Karışımımız artık jel duruma gelmeye başladığında içerisine lavanta yağını ve kurutulmuş lavanta çiçeklerini ekleyerek karıştırmaya devam edelim.

Tüm malzemeler iyice karıştırdıktan sonra şimdi sıra geldi sabun malzememizi kalıba dökmeye. Pişirme kağıdımızı kalıbımızın alt tarafına sererek kalıp dışına sızmamasını sağlayalım. Kalıbımızı bir elimize hafifte bastırıp diğer elimizle malzememizi kalıba yavaşça dökelim. Birden döktüğümüzde sabunumuzun içerisinde hava kabarcıkları oluşabilir bu yüzden yavaş dökmek zorundayız. Kalıbımızın içerisine malzemeyi döktükten sonra tahta kaşık ile kalıbımızın yan taraflarına çok sert olmayacak şekilde yavaşça vurarak malzemenin oturmasını sağlamamız gerekiyor. Bu şekilde sabunumuz kalıbına tam oturacağından dolayı şeklinde bozulma olmayacaktır.

Yaptığımız sabunu 1 gün boyunca kenarda beklettikten sonra kullanmanızı gerekiyor.

Nasıl Yapılır kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır bölümümüz için sizin tarafınızdan yapılmış olan ve ustalık isteyen maharetlerinizi BURADAN bizlere ulaştırarak sizin adınıza yayınlayabiliriz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER