Ahşap Tepsi Nasıl Boyanır

0
554

Ahşap Tepsi Nasıl Boyanır

Evinizde kullandığınız yada hobi malzemeleri satan yerden almış olduğunuz ahşap tepsileri boyayarak, çeşitli desenlerle süsleyerek evinize şık bir görünüm nasıl katacağımızı Ahşap Tepsi Nasıl Boyanır makalemizde ele alacağız. El emeği isteyen bu ahşap tepsileri boyamak için çeşitli aşamalardan geçmesi gerekir. Boyama işlemini bitirdikten sonra zevkinize uygun olarak desen çalışmaları yaparak tepsinizi süsleyebilirsiniz.

Bunun için gerekli olan malzemeler;

  • Ahşap Tepsi
  • Zımpara
  • Fırça
  • Su bazlı boya
  • Vernik
  • Plastik bir kap
  • Nemli bez

Ahşap Tepsi Boya Uygulaması

Öncelikle ham ahşaptan bir tepsi elde etmeniz gerekiyor. Daha önce evinizde kullandığınız bir tepsiyi de değerlendirebilirsiniz. Ahşap tepsimizi güzelce zımparalıyoruz. Elimizi sürdüğümüzde pürüzsüz bir dokuda olması gerekiyor. Aksi halde boya uyguladığımızda pütürler ve hava kabarcıkları oluşabilir buda kötü bir görünüm elde etmenize neden olur. Zımparalama işlemi bittikten sonra nemli bir bezle tepsinizi güzelce silin. Bütün kalıntılar temizlenince kuru bir bezle kurulama işlemi yapabilirsiniz. Sentetik astar ile tepsinizi astarlayın. Astar, tepsinin boyayı çekmemesini, boyanın yüzeyde kalmasını sağlayacaktır. Astarlama işlemi bittikten sonra tekrar zımpara yapmanız gerekiyor. Boyanmaya hazır hale gelen tepsinizin ilk kat boyasını sürün. Fırça izi kalmaması için boyama yaparken uzun ve sert darbelerle boyayın. Boya kuruyana kadar bekleyin. Tamamen kuruduktan sonra tekrar zımparalama işlemi yapın. İkinci kat boyayı sürün. Bazı boyalar için tek kat yeterli olurken iki kat boya ile daha da güzel bir görünüme kavuşacaktır. İkinci kat boya kuruduktan sonra vernikleme aşamasına geçebilirsiniz. Vernikleme isteğe bağlı bir çalışmadır. Vernik tepsinizi korumanın yanı sıra parlak bir görünüm de verecektir.

Vernikleme işlemi bittikten isteğe bağlı olarak serbest çalışmalar yapabilirsiniz. Dekupaj resmi uygulayabilir, transfer çalışması yapabilir, budaklama yaparak odunsu görünümlü tepsi elde edebilirsiniz. Çizim yeteneğinize güveniyorsanız istediğiniz renk ve desenlerde özgün tasarımlara imza atabilirsiniz.

Ahşap Tepsiye Dekupaj Uygulaması

Dekupaj uygulaması için, seçilen dekupaj resmi kenarlarından dikkatlice kesilir. Resmin arkasına dekupaj tutkalı sürülür. Resmin yırtılmaması için çok fazla sürmemekte fayda var. Resim tepsinin ortasına dikkatlice yapıştırılır. Hava kabarcığı kalmaması için elimizle hafif yüzeyine bastırılır. Yapıştırılan resmin üzerine bolca dekupaj tutkalı sürülür. Kuruduktan sonra bir kat daha tutkaldan sürülür. İlk kat tutkalda resimde açılma yapsa da ikinci kat kuruduktan sonra resim koyulaşacaktır.
Hayal gücünüz ve zevkinizle birleştirdiğiniz ahşap tepsileri sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Misafirlerinizi ağırlarken kendi el emeğinizle ürettiğiniz tepsinizde şık sunumlar yapabilirsiniz.

Nasıl Yapılır kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır bölümümüz için sizin tarafınızdan yapılmış olan ve ustalık isteyen maharetlerinizi BURADAN bizlere ulaştırarak sizin adınıza yayınlayabiliriz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.