21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaNasıl YapılırAhşap Tepsi Nasıl Boyanır

Ahşap Tepsi Nasıl Boyanır

Ahşap Tepsi Nasıl Boyanır

Evinizde kullandığınız ya da hobi malzemeleri satan yerden almış olduğunuz ahşap tepsileri boyayarak, çeşitli desenlerle süsleyerek evinize şık bir görünüm nasıl katacağımızı Ahşap Tepsi Nasıl Boyanır? makalemizde ele alacağız. El emeği isteyen bu ahşap tepsileri boyamak için çeşitli aşamalardan geçmesi gerekir. Boyama işlemini bitirdikten sonra zevkinize uygun olarak desen çalışmaları yaparak tepsinizi süsleyebilirsiniz.

Bunun için gerekli olan malzemeler;

  • Ahşap Tepsi
  • Zımpara
  • Fırça
  • Su bazlı boya
  • Vernik
  • Plastik bir kap
  • Nemli bez

Ahşap tepsi boya uygulaması

Zımpara işlemi

Öncelikle ham ahşaptan bir tepsi elde etmeniz gerekiyor. Daha önce evinizde kullandığınız bir tepsiyi de değerlendirebilirsiniz. İlk olarak ahşap tepsimizi güzelce zımparalıyoruz. Elimizi sürdüğümüzde pürüzsüz bir dokuda olması gerekiyor. Aksi halde boya uyguladığımızda pütürler ve hava kabarcıkları oluşabilir buda kötü bir görünüm elde etmenize neden olacaktır. Zımparalama işlemi bittikten sonra nemli bir bezle tepsinizi güzelce silin.

Astar işlemi

Bütün kalıntılar temizlenince kuru bir bezle kurulama işlemi yapabilirsiniz. Sentetik astar ile tepsinizi astarlayın. Astar, tepsinin boyayı çekmemesini, boyanın yüzeyde kalmasını sağlayacaktır. Astarlama işlemi bittikten sonra tekrar zımpara yapmanız gerekiyor.

Boyama işlemi

Boyanmaya hazır hale gelen tepsinizin ilk kat boyasını sürün. Fırça izi kalmaması için boyama yaparken uzun ve sert darbelerle boyayın. Boya kuruyana kadar bekleyin. Tamamen kuruduktan sonra tekrar zımparalama işlemi yapın. İkinci kat boyayı sürün. Bazı boyalar için tek kat yeterli olurken iki kat boya ile daha da güzel bir görünüme kavuşacaktır. İkinci kat boya kuruduktan sonra vernikleme aşamasına geçebilirsiniz.

Vernik işlemi

Vernikleme isteğe bağlı bir çalışmadır. Vernik tepsinizi korumanın yanı sıra parlak bir görünüm de verecektir. Vernikleme işlemi bittikten isteğe bağlı olarak serbest çalışmalar yapabilirsiniz. Çizim yeteneğinize güveniyorsanız istediğiniz renk ve desenlerde özgün tasarımlara imza atabilirsiniz.

Ahşap tepsiye dekupaj uygulaması

Dekupaj uygulaması için, seçilen dekupaj resmi kenarlarından dikkatlice kesilmelidir. Resmin arkasına dekupaj işlemini yapabilmemiz için dekupaj tutkalını sürmelisiniz. Resmin yırtılmaması için çok fazla sürmemekte fayda var. Resim tepsinin ortasına dikkatlice yapıştırıldıktan sonra hava kabarcığı kalmaması için elimizle hafif yüzeyine bastırmalısınız. Tutkalımız kuruduktan sonra bir kat daha tutkaldan sürmelisiniz. İlk kat tutkalda resimde açılma yapsa da ikinci kat kuruduktan sonra resim koyulaşacaktır.

Hayal gücünüz ve zevkinizle birleştirdiğiniz ahşap tepsileri sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Misafirlerinizi ağırlarken kendi el emeğinizle ürettiğiniz tepsinizde şık sunumlar yapabilirsiniz.

Nasıl Yapılır kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır bölümümüz için sizin tarafınızdan yapılmış olan ve ustalık isteyen maharetlerinizi BURADAN bizlere ulaştırarak sizin adınıza yayınlayabiliriz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER