23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaÇocukÇocuk PsikolojisiÇocuğum Yalan Söylüyor

Çocuğum Yalan Söylüyor

Çocuğum Yalan Söylüyor

Anne ve babanın kendilerine sorduğu sorulardan biri Çocuğum Yalan Söylüyor ne yapabilirim diyorsanız çocuğunuzun yalan söylediğini ilk anladığınız zaman hayatınızın şokunu yaşayabilirsiniz. Bu durumu yaşayan ebeveynlerin kesinlikle ilk önce sakinliğini koruması ve çocuğunuza tepki göstermemek olmalıdır. Çocuğunuzu dinleyerek ne demek istediğini anlamanız ve ona göre davranmanız gerekebilir. Şunu bilmelisiniz ki çocuklarımız yalan söylemeyi öğrenerek dünyaya gelmezler. Çevrelerindeki insanları izleyerek ve dinleyerek hayatı öğrenirler.

Çocuğunuz yalan söylüyor mu yoksa hayal gücünün ürettiği bir olay mıdır?

Çocuklar bazen anlatmak istediği şeyleri anlatırken hayal güçlerini de bu durumun içerisine sokarak gerçeklikle karıştırırlar.

Bu durumda çocuğunuzu kesinlikle yalancılıkla suçlayıp ceza verilmesi uygun değildir. Bu durumda çocuğunuzun anlayabileceği şekilde uygun bir dille durumu nasıl anlatması konusunda konuşmanız gerekmektedir.

Eğer bu durumu kabullenerek devam etmesini sağlarsanız çocuğunuza yalan söyleme yolunu açmış olursunuz. Unutmayın ki çocuklar her şeyi çevresindeki insanları örnek alarak büyürler. Yanlış ile doğru arasındaki farkı anlamalarına ilk önce anne babaları öğretirler. Buda biz ebeveynlerin çocuklarımızın önünde nasıl davranıp konuşacağımızı önemini ortaya koyar.

Okul çağına gelmiş çocuğunuzun sıkıştığı durumlarda yalana başvuruyorsa bunun nedenlerini araştırmanız gerekmekte. Bu durumda ilk olarak öğretmeni ile konuşmalısınız. Sınıftaki durumunu, arkadaş ortamını okul saatleri içerisinde öğretmeninden başka doğru bilgi alabileceğiniz kimse yok. Arkadaşları arasında çocuğunuzu etkileyen veya yönlendiren çocuklar ile arkadaşlığını bitirmesine kadar devam etmelisiniz.

Çocuğunuza yalanın ne kadar kötü olduğunu ve nelere mal olabileceğini anlatsanız da örnek alacağı kişiler ebeveynleridir. Sizin ona yalanın kötü olduğunu öğretirken onun yanında yalan söylerseniz sizi ne kadar ciddiye alabilir ki.

İlk olarak çocuğunuzu yalan söylemeye iten durumların neler olduğunu öğrenmeye çalışmalısınız. Farkında olmadan çocuğunuzun üzerinde kurduğunuz baskının bile çocuğunuzu yalan söylemeye iteceğini unutmayınız.

Yalan söyleyen çocuğunuzu kesinlikle ceza vererek cezalandırma yöntemini uygulamayınız. Çocuğunuzla konuşarak yalan söylemenin ne kadar yanlış bir durum olduğunu sonuçlarının da neler olabileceğini onun anlayabileceği şekilde anlatmalısınız.

Doğruları söyleyerek neler kazanabileceğini de çocuğunuza anlatmalısınız. Doğru söyleyerek ne kadar saygı göreceğini bunun sonucunda insanların ona bakışının ne olabileceği ve ne kadar çok sevileceğini anlatmanız gerekiyor.

Çocuk Psikolojisi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER