26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaNasıl YapılırTrüf Mantarı Nasıl Saklanır

Trüf Mantarı Nasıl Saklanır

Trüf Mantarı Nasıl Saklanır

İlk olarak Trüf mantarının ne olduğunu kısaca anlattıktan sonra Trüf mantarı nasıl saklanır konusuna değinelim. Trüf mantarı meşe, çınar, çam, ıhlamur ağaçlarının köklerine yakın toprağın yaklaşık 5 ila 20 cm altında yetişen hem tat bakımından hem de farklı aroması sayesinde çok değerli bir mantar türüdür. Kendine has bir kokusu olduğundan dolayı kokulu mantar olarak da bilinmektedir. Trüf mantar çeşidi vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir mantardır.

Trüf mantarının görüntüsü küçük siyah taşlara benzemektedir. Siyah taşa benzerliğinden dolayı karaelmas veya domalan mantarı olarak da isimlendirilmektedir. Trüf mantarı çok çabuk bozulan bir mantar çeşididir, bu nedende saklamak isteyen kişiler çok özenli bir saklama işlemi uygulamalıdır.

Trüf mantarı evde nasıl saklanır?

Evinizde trüf mantarını saklamak için gerekli olan en temel özellik nemli ortamdır. Nemli ortam olmadan bu mantarı saklamak imkansızdır. Bu nedenle trüf mantarını saklamak için nemli ortam yaratmak gerekir. Trüf mantarını saklamak isteyen kişiler buzdolabının en nemli yerinde bu mantarı saklaması gerekiyor. Buzdolaplarında bulunan sebze saklama bölümleri uygundur. Eğer mantarı ağzı bir kapalı kapta saklamak istiyorsanız, ara sıra kabın ağzını açarak havalandırma yapmanız ve mantarın hava almasını sağlamanız gerekir. Trüf mantarını saklamanın bir başka yolu ise nemli bez yardımı ile saklama işlemidir. Bu işlemi yaparken nemli bir bez kullanmanız gerekir. Nemli bezi mantarlara sararak istediğiniz yerde mantarlarınızı uzun süre saklayabilirsiniz. Bu işlemi uygularken bezinizin kurumasına engel olmalısınız. Kuruyan bezi tekrar nemlendirip işlemi tekrar etmelisiniz.

Trüf mantarının faydaları

Trüf mantarının birden çok faydası bulunmaktadır. Bu mantar türü tam bir vitamin deposudur. Trüf mantarı erkekler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir bunun nedeni ise bu mantarın cinsel sorunlara iyi gelmesidir. Ayrıca protein açısından da zengin bir mantar türüdür. Ülkemizde faydaları henüz tam bilinmese de birçok Dünya ülkesinin en değer verdiği besin gruplarından biridir. Özellikle Avrupa ülkelerinde çok pahalı fiyatlarda satılan bir mantar türüdür. Sağlık açısından çok faydalı bu besin Avrupa ülkelerinde kral yiyeceği olarak bilinmektedir.

Nasıl Yapılır kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır bölümümüz için sizin tarafınızdan yapılmış olan ve ustalık isteyen maharetlerinizi BURADAN bizlere ulaştırarak sizin adınıza yayınlayabiliriz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER