26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaGezi & TatilSide Gezi Rehberi

Side Gezi Rehberi

Side Gezi Rehberi

Siz meleklerimiz için hazırlamış olduğumuz Side Gezi Rehberi makalemizde Side’nin tarihi dokusunu ve Ne Yapabileceğinizi, Nerelere Gitmeniz gerektiğini kısaca anlatacağız.

Antalya merkeze yaklaşık olarak 80 km doğusunda yer alan Side yarımada şeklinde olup küçük şirin bir kasabadır.

Tarihçesi

Pamfilya bölgesinin en önemli liman kenti olan Side bir yarımada üzerine kurulmuştur. Lidyalılar ve sonrasında Perslere ev sahipliği yapan Side M.Ö. 334 de büyük İskender himayesine almıştır. M.Ö. 78 de ise Roma imparatorluğuna bağlanarak en ışıltılı kent yaşantısı yaşamış olan Side beldesi sonrasında kültür ve bilim merkezi olmuştur.

Sonrasında çıkan yangınlar, yapılan yağmalamalar, oluşan doğal afetler derken Side zamanla tamamen terk edilip hayalet kent olmuştur. Bu yüzden uzun bir süre kimseye ev sahipliği yapmayan ve yanmış Antalya diye anıldıktan sonra Side 13. ve 14. Yüzyılda başka kavimlere 15. Yüzyılın başlarında Türk topraklarına dâhil edilmiştir.

1895 yılında Girit adasında kaçan Girit yerlileri Side yarımadasına yerleşerek şirin bir köy haline getirmiştir.

Ulaşım

Tatilini Side’de yapmak isteyenler bu beldeye gelmek için havayolunu veya karayolunu seçebilirler. Antalya’ya uzaklığı 75 km olan Side’ye uçak ile gelecek olanlar Antalya havalimanına inip oradan taksi veya transfer araçlarına binerek Side’ye gelebilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyenler Antalya otogarında indikten sonra Side’ye hareket eden servislere binerek gelebilirsiniz.

Yemek ve konaklama

Akdeniz mutfağını yaşatan yemeklerin başında her zaman sebze ve zeytinyağlı yemekler yer almaktadır. Özellikle deniz ürünleri ve et yemekleri Side’nin yöresel lezzetleri arasındadır. Bu nedenle size önerimiz öncelikle balık çorbasını ve soya soslu güvecini denemenizi tavsiye ediyoruz.

Side ilçesi konum olarak ufak bir kasabadır. Fakat merkeze 10 dakika mesafede birbirinden farklı onlarca Otel, Pansiyon, Tatil Köyü yer almaktadır. Bu yüzden size tavsiyemiz Tatil firmaları üzerinden bütçenize uygun bir konaklama seçebilirsiniz.

Gezilecek yerler

Side’de antik şehri, Apollon Tapınağı, Nymphaeum Çeşmesini ve Side müzesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Jeep veya ATV motorlar ile yapılan gezi turlarından birine katılarak Side’nin civarında yer alan Manavgat Şelalesini, Titreyen Gölü mutlaka görmelisiniz.

Gece ve eğlence hayatı

Gündüz birçok doğa güzellikleri ve tarihi mekânlar gezildikten sonra gece eğlencesi ile tatili taçlandırmak gerekir. Birçok gece kulübü, otellerin bar veya diskoları Side’ye gelen tüm turistleri ağırlamaktadır. Fakat disko tarzı mekânları tercih etmeyenler canlı müzik yapan kafe ve restoranları ziyaret ederek felekten bir gece çalabilir.

Eğlence anlayışı her aile ve her birey için farklıdır. Bu yüzden daha sakin ve daha huzurlu bir yerde eğlenmek isteyenler de deniz kenarına, sahil yürüyüşlerine, parklara gidebilir.

Son olarak meleklerimiz için Side’ye ait birkaç birbirinden güzel görsel paylaşıyoruz.

Foto Galerimizi Klavyenizin yön tuşlarını kullanarak dolaşabilirsiniz.

Yurt içi tatil kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER