26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaPratik BilgilerÇaydanlıktaki Çay Lekesi Nasıl Temizlenir

Çaydanlıktaki Çay Lekesi Nasıl Temizlenir

Çaydanlıktaki Çay Lekesi Nasıl Temizlenir?

Çaydanlıktaki çay lekesi sorunundan kurtulmak için izleyeceğimiz 2 türlü yöntem var. Bir tanesi doğal yöntemler diğeri ise kimyasal ürün kullanarak bu inatçı lekelerden kurtulmanın yöntemlerinden kısaca bahsedeceğiz.

Doğal Yöntemler

Her evde bulunan sirke (Tercihen beyaz sirke) limon ve karbonat

En garantili doğal yöntem bu üç malzemeyi bir arada kullanarak çay lekelerinden kurtulabilirsiniz. İlk olarak çaydanlığımızın yarısına kadar su doldurarak ocak da kaynamaya bırakmalıyız. Suyumuz kaynamaya başladığında içerisine bir paket toz karbonatı dökerek karıştıralım. Yaklaşık 1 saat sonra ocağımızın altına kapatıp çaydanlığı soğuması için kenarda beklemeye alalım.

Soğuma işlemi devam ederken bir kap içerisine sirkemizi koyup üzerine limon suyumuzdan ilave yapalım. Her iki malzemeyi güzelce karıştırıp soğuduğuna emin olduğumuz karbonatlı suyu dökelim. Lekeler kısmen azalmış olup kalan lekelerden kurtulmak için temiz bir süngerin yumuşak tarafı ile hazırlamış olduğumuz Sirke–Limon karışımına bandırıp çaydanlığımızın içini güzelce silelim. Çaydanlıktaki Çay Lekesinden eser kalmadığını göreceksiniz.

Doğal yöntem olarak belirttiğimiz 3 malzemeden biri veya ikisinin olmaması durumunda izleyeceğimiz yöntem pekte farklı değil.

Sadece sirke kullanarak lekelerden nasıl kurtuluruz

Çaydanlığımızı gene yarısına kadar su doldurup kaynatmaya başlayalım. Kaynamaya yakın içerisine 1 bardak sirke ilave edelim. Kaynama işlemi bittikten sonra kalan sirkemizi bir kâğıt havluya 2-3 çay kaşığını geçmeyecek kadar damlatalım. Kâğıt havlu yardımıyla kalan lekelerin tortu dediğimiz üst tabakasını aldıktan sonra temiz bir sünger ile ovalayarak silelim. Ovalama işlemini yaparken süngerin yumuşak tarafını kullanmayı unutmayınız.

Sadece limon kullanarak lekelerden nasıl kurtuluruz

Bu işlem diğer yöntemlere göre biraz daha uğraştırıcı bir yöntem olacaktır. Çaydanlığımızı her zamanki gibi yarısına kadar doldurup içerisine yarım Limonu daire şeklinde doğrayarak içine koyalım. Suyumuz kaynadıktan sonra içerisindeki suyu dökelim. Yapacağımız işlem öncesi çaydanlığın hala sıcak olduğunu unutmayınız.

Çaydanlık biraz soğuduktan sonra kalan yarım limonu çaydanlığımızın tüm iç tarafı olacak şekilde bastırarak ovalayarak limonu güzelce yedirelim. Bu işlem bittikten sonra çaydanlığın içini güzelce yıkayalım. Kalan çay lekelerini temiz bir süngerin yumuşak tarafı ile ovalayarak silelim. Çay lekelerinden tamamen kurtulmak için çaydanlığın içini silme işlemini 2-3 kez denemenizde fayda olacaktır.

Sadece karbonat kullanarak lekelerden nasıl kurtulabiliriz

Önceki işlemlerde olduğu gibi çaydanlığımızın yarısına kadar su ile doldurup kaynamaya bırakalım. Kaynamaya yakın içerisine 1 paket toz karbonat dökerek iyice karıştıralım.

Ufak bir kap içerisinde 1 yemek kaşığı olacak şekilde karbonatı macun haline getirmek için 2-3 damla su damlatmanız yeterli olacaktır. Çaydanlıkta ki su kaynadıktan sonra suyu boşaltmadan soğuması için kenarda bekletelim. Soğuduktan sonra suyu boşaltıp macun haline getirdiğimiz karbonatı bu sefer süngerimizin tırtıklı tarafı ile çok fazla bastırıp çaydanlığın içine zarar vermeden güzelce silelim. Bu işlem bittikten sonra güzelce durulayıp kalan lekeler varsa aynı işlemi tüm lekelerden kurtulana kadar uygulayalım.

Kireç çözücü kullanmak

Her markette rahatlıkla bulabileceğiniz kimyasal ürün olan kireç çözüler ile çaydanlığınızı parlatabilirsiniz. Kireç sökücüyü kullandıktan sonra çaydanlığınızı çok ama çok iyi yıkamanız gerektiğini sakın unutmayınız.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER