23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaPratik BilgilerBulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık Makinesi Temizliği

Çoğu bayanın mutfaktaki en büyük yardımcılarından olan bulaşık makinesinin temizliğinin nasıl yapılması gerektiğine dair kolay ve pratik temizlik önerilerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Bulaşık Makinesi Temizliği yazımızda sizlere basit ve kolay yöntemleri anlatacağız.

Bulaşık makinelerinin en büyük düşmanı kireçli sular ve tabaklarda kalan yemek artıklarıdır. Eğer bulaşık makinemizin gerekliği temizliğini yapmazsak zamanla bu nedenlerden dolayı bulaşık makinenizin performansı düşer veya arızaya sebebiyet vermektedir. Bu yüzden bulaşık makinemizin temizliğine önem göstermeli ve en az ayda bir kere temizliğini yapmalıyız.

Makinenin iç yüzeyini temizlemek

Makinenin iç yüzeyinde oluşan kireçlenmeye karşı yapabileceğiniz en basit yöntem Limon suyu ve Karbonat karışımı olacaktır. Boş bir sprey şişesinin içerisine sıcak su dökünüz. İçerisine karbonat ve limon suyunu ilave ederek iyice sallayarak çalkalayınız. Sonra makinenizin iç yüzeyinde bulunan kireç veya su lekelerinin üzerine bolca sıkınız. Akabinde makinenizi boş olarak deterjan koymadan çalıştırıp normal bir yıkama gerçekleştirin. Yıkama bittiğinde makinenizin iç yüzeyinde leke kalmadığını ve göreceksiniz.

Rahatsız edici kokular

Yemek artıklarından dolayı kötü kokulara karşı yapabileceğiniz en basit işlem makineniz boş iken çalıştırmaktır. Çalıştırma esnasında makinenizin iç tarafına tamamına beyaz sirke dökerek bu işlemi yapmalısınız. Sirke kokusunun rahatsız edici özelliği sıcak su ile karıştığında ortadan kalkacaktır. Sirkenin içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde kötü kokulara karşı en doğal temizlik ürünlerinden biridir. Sirke konusunda endişesi olan bayanlarımız için diğer bir yöntem ise limon olacaktır. Suyu sıkılmış ve posası kalmış olan 3-4 tane limonu makinenizin dört tarafına yerleştirerek boş bir şekilde yıkama yapmalısınız. Makinenizdeki tüm kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

Kirece karşı alınması gereken önlemler

Bulaşık makinemizde kullandığınız jel veya toz deterjanların bazılarında kireç önleyici kimyasal ürünler bulunmaktadır. Kullandığınız deterjanda kireç önleyici maddelerin olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Kireç önleyici kimyasal bulunmuyorsa eğer tek olarak da satılan bu üründen mutlaka kullanmalısınız. Makinenizin içinde yer alan parçaların üzerinde kireç oluşumunu engelleyerek makinenizin tam randımanlı çalışmasına yardımcı olurlar.

Yemek artıklarına karşı alınması gereken önlemler

Tabak, tencere gibi yemek artıklarının bulunduğu ürünlerinizin üzerinde kalan yemek artıklarını musluk suyunun altında bir fırça yardımı ile temizlememizde yararlı olacaktır. Reklamlarda tabakların temizlendiği gösterilse de makinenizin iç tarafında yer alan filtrede bu yemek kalıntıları birikmektedir. Bu yüzden makinenizin filtresini kaldırarak içerisinde olan yemek artıklarını temizleyiniz. Son olarak makinenizin gider filtresi açıkken bir bardak sıcak su ve karbonatı karıştırıp gider borusuna dökmelisiniz. Karbonat kireç oluşumuna engel olmaktadır.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER