Bulaşık Makinesi Temizliği

0
365

Bulaşık Makinesi Temizliği

Çoğu bayanın mutfaktaki en büyük yardımcılarından olan bulaşık makinesinin temizliğinin nasıl yapılması gerektiğine dair kolay ve pratik temizlik önerilerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Bulaşık Makinesi Temizliği yazımız sizlerle.

Bulaşık makinelerinin en büyük düşmanı kireçli sular ve tabaklarda kalan yemek artıklarıdır. Bulaşık makinemizin gerekliği temizliğini yapmazsak eğer zamanla bu nedenlerden dolayı bulaşık makinenizin performansı düşer veya arızaya sebebiyet verebilir. Bu yüzden bulaşık makinemizin temizliğine önem göstermeli ve en az ayda bir kere temizliğini yapmalıyız.

Makinenin İç Yüzeyi Nasıl Temizlenir?

Makinenin iç yüzeyinde oluşan kireçlenmeye karşı yapabileceğiniz en basit yöntem Limon suyu ve Karbonat karışımı olacaktır. Boş bir sprey şişesinin içerisine sıcak su dökünüz. İçerisine karbonat ve limon suyunu ilave ederek iyice sallayarak çalkalayınız. Sonra makinenizin iç yüzeyinde bulunan kireç veya su lekelerinin üzerine bolca sıkınız. Akabinde makinenizi boş olarak deterjan koymadan çalıştırıp normal bir yıkama gerçekleştirin. Yıkama bittiğinde makinenizin iç yüzeyinde leke kalmadığını ve göreceksiniz.

Rahatsız Edici Kokulardan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyım?

Yemek artıklarından dolayı oluşabilecek kötü kokulara veya küf kokusuna karşı yapabileceğiniz en basit işlem makineniz boş iken bir kâse içerisine koyacağınız beyaz sirke olacaktır. Sirke kokusu ne kadar rahatsız edici bilinse de sıcak suyun etkisiyle çabuk çözümlenerek makinenizin içerdiği kötü kokulara karşı en başarılı ve kimyasal madde içermeyen doğal bir temizlik ürünüdür. Makineniz boş durumda iken kase içerisine koyduğunuz sirkeyi makinenizin en üst bölümüne koyarak normal yıkama yaparak sonucu yaşabilirsiniz. Sirke konusunda endişesi olan bayanlarımız için diğer bir yöntem ise limon olacaktır. Suyu sıkılmış ve posası kalmış olan 3-4 tane limonu makinenizin dört tarafına yerleştirerek boş bir şekilde yıkama yapınız. Makinenizdeki tüm kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

Kirece Karşı Alınması Gereken Önlemler

Bulaşık makinemizde kullandığınız jel veya toz deterjanların bazılarında kireç önleyici kimyasal ürünler bulunmaktadır. Kullandığınız deterjanda kireç önleyici maddelerin olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Kireç önleyici kimyasal bulunmuyorsa eğer tek olarak da satılan bu üründen mutlaka kullanmalısınız. Makinenin iç tarafında yer alan mekanik akşamların üzerinde kireç oluşumunu engelleyerek makinenizin tam randımanlı çalışmasına yardımcı olurlar.

Yemek Artıklarına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Tabak, tencere gibi yemek artıklarının bulunduğu ürünlerinizin üzerinde kalan yemek artıklarını musluk suyunun altında bir fırça yardımı ile temizlememizde yarar olacaktır. Her ne kadar reklamlarda tabakların temizlendiği gösterilse de makinenizin iç tarafında yer alan filtrede bu yemek kalıntıları yavaş yavaş birikmektedir. Bu yüzden makinenizin filtresini kaldırarak içerisinde olan yemek artıklarını temizleyiniz. Mümkünse filtre açıkken bir bardak sıcak suyun içerisine karbonat karıştırıp filtre gider borusuna dökünüz. Karbonat kireç oluşumuna engel olmaktadır.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.