Hamilelik Dönemi 1.Hafta

0
405

Hamilelik Dönemi 1.Hafta

Hamilelik Dönemi 1.Hafta dönemi içinde iseniz henüz hamile sayılmazsınız. Çünkü bebeğiniz henüz oluşmamıştır. Bu dönemde yumurtalarınız fallop tüplerinden rahme doğru ilerlemeye başlar. Adet döneminden 2 hafta sonra hamile kalırsınız ve bebek de bu dönemde oluşmaya başlar.

1 Haftalık Hamilelik Kan Testinde Belli Olur mu?

Kan testinde hCG hormonu adı verilen hamilelik hormonun seviyesine bakılır. Bu seviye artış göstermişse hamilesiniz demektir. 1 haftalık hamilelik döneminde henüz bebeğiniz oluşmadığı için bu hormonun seviyesi de artmayacaktır. Bu nedenle kan testinde henüz hamile olduğunuz kesinleşmez.

1 Haftalık Hamilelik Ultrasonla Görülebilir mi?

Bebeğin ultrasonda görülebilmesi için kesenin oluşması gerekir. Kesenin oluşması ise adetin bitim tarihinden 3 hafta sonradır. Bu nedenle henüz ultrasonda hamilelik olmaz.

1 Haftalık Hamilelik Dönemi Belirtileri Nelerdir?

 • 1 haftalık hamilelik döneminde sık sık idrara çıkma isteği olur. Hamilelik sırasında vücuttaki kan miktarı artar ve bu da mesaneye baskı yapar. Bu baskı sonucunda sık sık idrara çıkabilirsiniz. 3 saatten az sürelerle idrara çıkma, sık çıkma olarak değerlendirilir.
 • Adet gecikmesi hamileliğin en önemli belirtilerindendir. İlk hafta anne adayında adet gecikmesi görülebilir. Bu gecikme 8 günden fazla olmalıdır.
 • İlk hafta anne adayında hormonsal değişimlere bağlı olarak bel ağrısı, kramplar ve şişkinlik görülebilir.
 • Hamilelik başlangıcında progesteron adı verilen hamilelik hormon yükseleceği için bazı anne adaylarında baş ağrısı görülebilir. Bu ağrı kansızlık ve az su tüketimi ile de alakalı olabilir.
 • Artan progesteron hormonu, hamileliğin ilk zamanlarında halsizliğe de neden olmaktadır. Halsizlik, hamilelikte ilk haftanın en önemli belirtileri arasında yer alır.
 • Bazı anne adaylarında rahim genişlemesinden dolayı hamileliğin ilk zamanlarından itibaren kramp görülebilir.
 • Hamileliğin ilk haftasında hormonlar değişmeye başlayacağı için kadınlarda göğüs şişliği ve meme hassasiyeti oluşabilir. Meme başlarında renk değişiklikleri görülebilir.
 • 1 haftalık hamilelik döneminde artış gösteren progesteron hormonu nedeniyle, alınan besinler bağırsaklardan daha yavaş geçer ve bu da kabızlığa neden olur.
 • Hormonların değişmesi, bu dönemde anne adaylarında burun tıkanıklığı oluşmasına da neden olabilir.

1 Haftalık Hamilelik Döneminde Beslenme Önerileri

 • Bu haftalarda anne adayları bebeğin kemik ve zekâ gelişimini sağlayan folik asit haplarını kullanmalıdır. Ayrıca folik asit bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler ve kuruyemişler ile beslenilmelidir.
 • Bu dönemde anne adayının vitamin ve mineral hapları alması gerekir. Demir ve kalsiyum açısından zengin olan bu haplar, doktorun reçete ettiği şekilde kullanılmalıdır.
 • 1 haftalık hamilelik döneminden itibaren anne adayları günde en az 250 kalori almak zorundadır. Karbonhidrat, yağ ve protein bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir. Yemeklerde kanola ve zeytin yağı kullanılmalıdır. Süt ve süt ürünleri ile birlikte yumurta ve balık, mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.
 • Hamilelik döneminde kabızlık sık olarak görüldüğü için anne adaylarının ilk haftadan itibaren lifli gıdalar ile beslenmesi gerekir. Mısır gevreği, pirinç, meyveler, sebzeler, muz ve kayısı gibi besinler mutlaka tüketilmelidir.

Anne adayları sigara kullanıyorsa, bu haftadan itibaren bırakmalı ve alkol tüketimini sonlandırmalıdır.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.