23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaBebekAnne SağlığıDoğum Sonrası Depresyon

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum Sonrası Depresyonu

Bayanlar doğum yaptıktan sonra oldukça zorlu bir döneme girerler. Doğum Sonrası Depresyonu çok tehlikeli olan bu dönemde annelerde genellikle anksiyete bozuklukları, takıntı hastalığı ve depresyon gibi ciddi boyuttaki psikolojik hastalıklar görülür. Halk arasında buna lohusalık hüznü de denilmektedir. Peki, lohusalık hüznü nedir, nasıl ortaya çıkar? Cevapları makalemizin devamında…

Lohusalık Hüznü Nedir?

Lohusalık hüznü genelde yeni anne olan bayanların %80’ninde görülmektedir. Anne kendi iç dünyasında yalnızlık hissi, yorgunluk, eleştiriye katlanamama gibi psikolojik sorunlarla boğuşur. Buna birde uykusuzluk ve halsizlik eklenince işler daha da karmaşık bir hal alır. Lohusalık hüznü doğum yapan annelerin 4. veya 5. gününde ortaya çıkar. Yaklaşık olarak 1- 2 hafta süren bu sendrom eş desteğiyle daha kısa bir süre içerisinde de atlatılabilir.

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Genellikle bu konu hakkında bilgisi olmayan insanlar lohusalık hüznü ile doğum sonrası depresyonu karıştırmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi lohusalık hüznü 1- 2 hafta içinde geçmezse psikologlar tarafından bu durum doğum sonrası depresyon olarak adlandırılmaktadır. Doğum sonrası depresyon hem bireyin kendisi için hem de ailesi için oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu durum kişiye göre en az 1 yıl sürmekle birlikte kişiden kişiye değişse de genellikle doğumdan 8.haftadan sonra kendini göstermeye başlar. Bu durum önceden belirlenip, ilerlerse kişide intihar teşebbüsleri, bebeğe zarar verme gibi saldırgan hareketler gözlemlenebilir. Bu durumda kesinlikle Psikolog desteği alınması gerekmektedir.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Anne sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Anne Sağlığı bölümümüz de yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER