21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaBebekHamilelik DönemiHamilelik Dönemi 2.Hafta

Hamilelik Dönemi 2.Hafta

Hamilelik Dönemi 2.Hafta

Hamilelik Dönemi 2.Hafta döneminde hamile olduğunuzu anlamanız pek mümkün değildir. Vücudunuz hareket halindedir ve çok büyük değişiklikler olmaktadır ama sizin bunu anlamanız çok zordur. Adet döneminizi geçirdiniz, vücudunuzda hormonlarınız yeterince çalışıyor ve hamilelik için ortamı hazırlamaya devam ediyor.

2 haftalık hamilelik genelde yumurtlama dönemidir. Hamile kalmayı düşünüyorsanız, yumurtlama döneminizi hesapladıktan sonra yumurtlama döneminize 2 ya da 3 gün kala çalışmalara başlamalısınız.

Bu süreç içerisinde yumurta hücreleri ve rahim kendini tamamen hamilelik için hazırlar. Bu süreç içerisinde yumurta hücresi sperm ile karşılaştığı an, hamilelik durumu meydana gelir. Ortalama olarak 30 gün ara ile adet gören bir kadının yumurtlama gününü hesaplanırken adet döngüsünden 14’ü çıkmalıdır. Yani; 30-14=16 yani 16. Gün yumurtlama günü olarak gösterilmektedir. Ortalama 28 günde ara ile adet gören bir kadın içinde aynı hesaplama yapılır. 28-14=14 yani 14. Günü yumurtlama günü olarak hesaplanır. Fakat bazı bayanlar vücudunda olan değişiklikler sayesinde yumurtlama gününü bilmektedir.

2 Haftalık hamilelik dönemi belirtileri

  • Karın bölgesinde ve kasıklarda hafif ağrılar meydana gelir.
  • Göğüslerde hassasiyet oluşur.
  • Vajinal akıntı artar.
  • Vücut sıvısında artma görülür.
  • Adet gecikmesi en sık yaşanan belirtidir.
  • Mide bulantısı ve kusma görülür.
  • Ağızda metalik bir tat hissi oluşur.
  • Göğüslerde aşırı hassasiyet, sızlama, şişme meydana gelir.
  • Pelvik bölgesinde hassasiyet ve duyarlılık oluşur.

Anne’ deki değişimler

Hamileliğin en belirgin belirtisi adet gecikmesidir. Her adet gecikmesi de hamile olduğunuz anlamına gelmez. Hamileliğin ilk günü, son adet tarihinin ilk günü olarak kabul edilir. Yumurtlama döneminde vücut her ay kendini hamileliğe hazırlar. Bu dönemde herhangi bir sperm hücresi ile karşılaşmaz ise adet gerçekleşir. 2 haftalık hamilelik yumurtlama dönemi olmaktadır.  Bu dönemde yumurtlama gerçekleşir ve sperm hücresi ile karşılaşırsa hamilelik oluşur.

Her bayanın yumurtlama günü aynı değildir. Bazı bayanlar yumurtlama günlerini anlarken, bazıları bu dönemi hiçbir şey hissetmeden geçirir. Hamileliği düşünüyorsanız bu dönemde ovulasyon belirleme testlerini kullanabilirsiniz. Yumurtlamanın gerçekleşmesi ile birlikte, sperm hücresi ile birleşen yumurta hücresi 14 gün sonunda rahime ulaşır ve yerleşir. Bu dönem de adet döneminize denk gelmektedir. Bazı kadınlar bu dönemde olan kanamaları âdet kanaması olarak değerlendirir ancak bu kanama âdet kanaması değil, yerleşme kanamasıdır.

Son olarak 2 haftalık hamilelik döneminde annede yalnızca hormonsal değişimler meydana gelir. Bu yüzden aşırı duygusallaşma, sinirlilik hali, yorgunluk, sürekli uyku gibi değişimler bunlardan bazılarıdır.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER