13 Nisan Cumartesi 2024
AnasayfaSağlıkBaş Ağrısı İçin Çözümler

Baş Ağrısı İçin Çözümler

Baş Ağrısı İçin Çözümler

Bazen dayanılmaz bir hal alan baş ağrısı sancıları inanılmaz boyuta ulaşabilmektedir. Bu duruma sebep olan etkenleri “Baş Ağrısı İçin Çözümler” yazımızda ele alacağız.

Uyku düzeni oluşturma, aromatik yağ kullanımı, yeterli miktarda su tüketimi, bitki çayları, soğuk ve sıcak su torbası uygulamaları, masaj, nefes egzersizi yapma, gürültüden uzak durma, ortam ışığını düzenleme, sağlıklı düzenli beslenme, açık hava, gün ışığı ve egzersizler, stresle başa çıkma

Uyku Düzeninizi Kurun

Uykusuzluk baş ağrılarını tetikleyerek hayat kalitesini düşürmektedir. Çok uyumanın da baş ağrılarını artırdığı görülmüştür. Uyku bozukluğu baş ve vücut ağrılarına neden olacaktır. Yeterli derecede uyusanız da baş ağrısı sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Sık sık baş ağrısı problemi ile karşı karşıya kalan kişiler muhakkak uyku düzenini kurması gerekir. Gece saatlerinde uyumadan oturmanın yanı sıra gündüz çok geç saatlerde kalkmak baş ağrılarına neden olan diğer faktörlerdendir.

Yeterli Miktarda Su Tüketimi

Yeterli miktarda su tüketimi günde en az 2-2,5 litre olmalıdır. Su içmekte zorlanan kişiler su yerine geçecek olan taze meyve suyu, soda, mineralli su gibi ürünleri tercih edebilirler. Her sabah 1-1,5 litre suyun içine tatlı ve güçlü aroması olan ayva, armut, elma gibi meyve ve limonun kabuğunu suya ekleyerek rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Yetersiz su tüketimi vücudun susuz kalmasına sebep olan dehidratasyona yol açar. Bu yüzden baş ağrısını tetikleyerek vücudun su kaybına neden olur. Sıcak günlerde vücudunuz yüksek miktarda sıvı kaybeder. Bu nedenle suyunuzu yanınızda sürekli bulundurmalı ve günlük su ihtiyacınızı minimum miktarda olsa gidermelisiniz.

Aromatik yağ kullanmak

Aromatik yağlar içerisinde özellikle nane yağı, lavanta, okaliptüs gibi rahatlatıcı bitkilerden elde edilmiş yağları kullanmalısınız. Baş ağrılarını azaltan bitkisel yağlar güçlü aromaları ile rahatlamanıza yardım eder. Bir damla yağ şakaklara sürülerek ya da bir kâse kaynamış suya damlatılarak buharını koklamak suretiyle kullanılabilirsiniz. Aromatik yağlar bedene ve ruha iyi gelen iyileştirici etkisiyle tercih edilen bir yöntemdir.

Sağlık Bilgileri bölümümüzde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sağlık bilgileri kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER