23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaSağlıkEklem Ağrılarına Çözümler

Eklem Ağrılarına Çözümler

Eklem Ağrılarına Çözümler

Vücudumuzda bulunan kemiklerin birbirine bağlandığı yerlere eklem noktası denilmektedir.  Eklemlerde bulunan kıkırdak, kas, bağlar ile çevrili olmasından dolayı vücudumuzu rahatça hareket etmesine yardımcı olurlar. Bu eklem noktalarında yaşanacak olan doku ve kas zedelenmesi yüzünden eklem ağrıları ortaya çıkmaktadır. Bu eklem ağrıları bazen inanılmaz boyutlarda olabilir. Eklem ağrılarına çözümler makalemizde bu sorunların üstesinden nasıl gelebileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Ağrılarının geçmesi için düzenli ve periyodik olarak egzersiz yapmanızı isteyeceğiz. Eklem ağrıları hareketsizlikten ya da yaşlanmaya bağlı sebeplerden ortaya çıkmaktadır.

Ağrıları azaltmak için ne yapmalıyız

  • Ağrı olan gölgeye kas gevşetici kremler sürerek eklem kas sisteminizi rahatlatabilirsiniz.
  • Sıcak ve soğuk kompleks uygulamalarının ağrılı bölgeye yapmalısınız.
  • Gut hastalığınız varsa protein bazlı yiyeceklerden kaçınmalısınız.
  • Travma kaynaklı bir ağrı söz konusu ise soğuk kompleksler yaparak ağrı kesici ilaçlar içebilirsiniz.
  • Eklem ağrılarınız romatizmal nedenlerden dolayı ortaya çıktıysa fizik tedavi uygulamalarının yanı sıra sıcak su ve kaplıca uygulamaları faydalı olacaktır.

Eklem ağrılarının belirtileri ve sebepleri

Ağrı nöbetleri istemsizce günlük hayatınızı etkileyerek hayat kalitenizi düşmesine sebep olur. Eklem ağrılarına sebep olan hastalıklar şunlardır: Eklemleri kaplayan deri yüzeyinde sertlik ve kızarıklıkların oluşması, Eklem ağrılarına bağlı olarak hareket, yürüyüşünüz de ortaya çıkan bozukluklar, eklemlerde ortaya çıkan şişkinlik, eklemleri hareket ettirmede güçlük çekme

Eklem ağrılarına ne iyi gelir?

  • Kas ve eklem ağrılarının yatışması ve ağrılardan kısa sürede kurtulmanız için özellikle soğuk ve sıcak kompleks uygulaması yapmanız tavsiye edilmektedir. Eklem ağrısı çektiğiniz bölgeye 10 – 15 dakika aralıklarla sıcak, sonrasında soğuk kompleks uygulayarak ağrılarınızı kısa sürede yatıştırabilirsiniz.
  • Eklem ağrılarının çoğu dinlenmeye odaklı olup geçici seyreder. Birkaç gün içerisinde hafiflememesi durumunda daha fazla tahribata yol açmaması için alanında uzman bir hekime danışmanızı öneriyoruz.
  • Yüzme sporu sırt, kol ve bacak kaslarınızı harekete geçirerek kısa sürede kilo vermenize yardım eder.
  • Eklem ağrılarının geçmesi için düzenli ve periyodik olarak ağrı çektiğiniz bölgeye masaj yaptırabilirsiniz.
  • Sağlık Bilgileri bölümümüzde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.Sağlık bilgileri kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER