16 Temmuz Salı 2024
AnasayfaGüzellikEstetikSelülitten Kurtulmanın Yolları

Selülitten Kurtulmanın Yolları

Selülitten Kurtulmanın Yolları

Özellikle yaz döneminin yaklaşmasıyla bayanların en büyük kâbuslarından bir tanesi. Bu durum karşısında ne yapmamız gerekiyor. Pek çok kadın için önemli olan Selülitten kurtulmanın yolları nelerdir.  Bu yazımızda siz meleklerimizin bu durumun üstesinden nasıl gelebileceğinizi anlatacağız.

İlk olarak bilinmesi gereken en büyük yanlış Selülitin yaşlanmaya bağlı nedenlerden dolayı ortaya çıktığı bilgisidir. Bu durum kesinlikle yanlış bilgi olup insan yaşına bakmaksızın herkes tarafından yaşanabilecek bir durumdur.

Selülit nedir?

İlk önce selülitin tanımını yapmakla başlayalım. Selülit vücudumuzda özellikle bacak, kol ve kalça bölgesinde sıkça görülmekte olan bir rahatsızlıktır. Sebeplerinin arasında deri altında düzensiz ve aşırı yağ birikmesi sonucu kan dolaşımının yavaşlaması sonucu oluşan yağ tabakasıdır. Halk arasında portakal kabuğu görünümü olarak bilinen bir dolaşım bozukluğudur.

Selülitite neden olan unsurlar

Selülitin oluşmasına neden olan unsurlar başında hormonsal değişiklikler, dengesiz kilo almak veya kilo vermek, sağlıksız beslenmek, hareketsizlik, Alkol ve sigara kullanımı başlıca nedenler arasındadır. Özellikle kadınlarda Östrojen seviyesinin yüksek olması nedeniyle vücutta yağ birikimini arttırdığından dolayı Selülit durumu bayanlarda daha çok yaşanmaktadır.

Selülit rahatsızlığı kendi içerisinde 3 gruba ayrılır.

1. Derece Selülit Durumu: Selülit rahatsızlığı dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Sadece Selülit olan bölgenin parmakla sıkıştırılması durumunda portakal kabuğu görümüne kavuşur.

2. Derece Selülit Durumu: Selülit rahatsızlığı dışarıdan bakıldığında hafif bir şekilde gözükür. Özellikle otururken bacaklarda yaşanan selülit rahatsızlığı kendini çok belli eder.

3. Derece Selülit Durumu: Selülit rahatsızlığı ciddi bir şekilde dışarıdan bakıldığında belli olması dışında ağrıya da sebebiyet verebilir.

Her ne kadar sağlık açısından ciddi bir zararı bulunmasa da kişinin özgüven konusunda olumsuz etkilere sebebiyet veren Selülitin rahatsızlığının tedavisi mümkün olup ve birkaç önemli uygulama ile azaltılması mümkündür.

Selülite karşı beslenme önerileri

  • Selülite karşı sağlıklı beslenmek bu rahatsızlığa karşı alınabilecek en önemli tedbirlerden biridir. Özellikle her öğün aynı besin değerlerine sahip yemeklerden uzak durmalısınız. Öğünlerimizde sadece karbonhidrat içeren yiyeceklerden oluşan bir menü yerine protein ve yağ dengesini eşit olarak sağlayacak yiyeceklerden oluşturmalısınız.
  • Yaşam kaynağımız olan suyu mutlaka günde 3 litre olacak şekilde tüketmelisiniz.
  • Kafeinli içeceklerden özellikle Kahve, Çay ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız.
  • Alkol ve sigara tüketimini azaltmalı veya tamamen bırakmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Tuz ve şeker kullanımlarınızı kontrol altına almanız ve mümkün olduğunca az tüketmeniz gerekmektedir.

Selülitli bölgeler için egzersiz önerileri

Bacak bölgesinde yer alan selülitler için önerimiz kesinlikle tempolu bir şekilde yürümek veya koşmak olacaktır. Her gün 30 dakikalık bir yürüyüş bacak ve kalça bölgesinde yer alan yağların azalmasına ve kas kütlenizin artmasına sebebiyet vereceğinden dolayı selülit rahatsızlığının azalmasına yardımcı olacaktır.

Yürüyüş esnasında kollarınızı her 10 adımda bir kollarınızı yana açarak başınızın üzerinde birleştirme hareketi yaparak kollarınızda yer alan selülitli bölgedeki yağların kas kütlesine çevirmesine yardımcı olarak bu rahatsızlığa karşı önlem alabilirsiniz.

Kol bölgesinde oluşan selülitler için önereceğimiz egzersiz şekli hafif ağırlık çalışması yapmanız olacaktır. Özellikle spor yapılan parklarda dairesel çevirme aleti bu egzersiz için biçilmiş kaftandır. Kendinizi çok yormadan haftada en az 2 defa bu egzersizi yapmaya gayret gösterin.

Dar kıyafetlerden kurtulmanın tam zamanı desek yanlış bilgi vermemiş oluruz. Dar kıyafetler selülit rahatsızlığını tetikleyen durumlardan biridir.

Evde doğal malzemeler ile hazırlayabileceğiniz Selülit Maskeleri yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Estetik kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz…

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER