Selülitten Kurtulmanın Yolları

0
658

Selülitten Kurtulmanın Yolları

Özellikle yaz döneminin yaklaşmasıyla biz meleklerin canını en çok sıkan durumlardan biri olan SELÜLİT hakkında bilmemiz gerekenleri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

İlk olarak bilinmesi gereken en büyük yanlış Selülitin yaşlanmaya bağlı nedenlerden dolayı ortaya çıktığı bilgisidir. Bu durum kesinlikle yanlış bir bilgi olup siz meleklerimizin bu duruma sebep veren nedenleri bilmesinde fayda olacaktır.

Selülit Nedir?

Selülit vücudumuzun özellikle bacak, kol ve kalça bölgesinde deri altında düzensiz ve aşırı yağ birikmesi sonucu kan dolaşımının yavaşlaması sonucu oluşan halk arasında portakal kabuğu görünümü olarak bilinen bir dolaşım bozukluğudur.

Selülitite Sebebiyet Veren Unsurlar

Selülitin oluşmasına neden olan unsurlar başında hormonal değişiklikler, dengesiz kilo almak veya kilo vermek, sağlıksız beslenmek, hareketsizlik, Alkol ve sigara kullanımı başlıca nedenler arasındadır. Özellikle kadınlarda Östrojen seviyesinin yüksek olması nedeniyle vücutta yağ birikimini arttırdığından dolayı Selülit durumu bayanlarda daha çok yaşanmaktadır.

Selülit rahatsızlığı kendi içerisinde 3 gruba ayrılır.

1. Derece Selülit Durumu : Selülit rahatsızlığı dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Sadece Selülit olan bölgenin parmakla sıkıştırılması durumunda portakal kabuğu görümüne kavuşur.

2. Derece Selülit Durumu : Selülit rahatsızlığı dışarıdan bakıldığında hafif bir şekilde gözükür. Özellikle otururken bacaklarda yaşanan selülit rahatsızlığı kendini çok belli eder.

3. Derece Selülit Durumu : Selülit rahatsızlığı ciddi bir şekilde dışarıdan bakıldığında belli olması dışında ağrıya da sebebiyet verebilir.

Her ne kadar sağlık açısından ciddi bir zararı bulunmasa da kişinin özgüven konusunda olumsuz etkilere sebebiyet veren Selülitin rahatsızlığının tedavisi mümkün olup ve birkaç önemli uygulama ile azaltılması mümkündür.

Selülite Karşı Beslenme Önerileri

Selülite karşı sağlıklı beslenmek bu rahatsızlığa karşı alınabilecek en önemli tedbirlerden biridir. Özellikle her öğün aynı besin değerlerine sahip yemeklerden uzak durmalı yâda eşit olarak tüketmeye önem göstermelisiniz. Kısaca bilgi vermek gerekirse eğer öğünlerimizde sadece karbonhidrat içeren yiyeceklerden oluşan bir menü yerine protein ve yağ dengesini eşit olarak sağlayacak yiyeceklerden oluşturmalısınız.

Yaşam kaynağımız olan suyu mutlaka günde 3 litre olacak şekilde tüketmelisiniz.

Kafeini vücudumuzdan uzak tutmak için mümkün olduğunca Kahve, Çay ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız.

Alkol ve sigara tüketimini azaltmalı veya tamamen bırakmanız sadece Selülit rahatsızlığının yanında vücut sağlığınız içinde faydalı olacaktır.

Tuz ve şeker kullanımlarınızı kontrol altına almanız ve mümkün olduğunca az tüketmeniz gerekmektedir.

Selülitli Bölgeler İçin Egzersiz Önerileri

Bacak ve Kalça bölgesinde yer alan selülitler için en uygun egzersiz önerimiz kesinlikle tempolu bir şekilde yürümek veya koşmak olacaktır. Hergün 30 dakikalık bir yürüyüş bacak ve kalça bölgesinde yer alan yağların azalmasına ve kas kütlenizin artmasına sebebiyet vereceğinden dolayı selülit rahatsızlığının azalmasına yardımcı olacaktır.

Yürüyüş esnasında kollarınızı her 10 adımda bir kollarınızı yana açarak başınızın üzerinde birleştirme hareketi yaparak kollarınızda yer alan selülitli bölgedeki yağların kas kütlesine çevirmesine yardımcı olarak bu rahatsızlığa karşı önlem alabilirsiniz.

Dar kıyafetlerden kurtulmanın tam zamanı desek yanlış bilgi vermemiş oluruz. Dar kıyafetler selülit rahatsızlığını tetikleyen durumlardan biridir.

Selülitten Kurtulmanın Yolları makalemizde yer alan bilgiler siz meleklerimizin bu konu hakkında bilgilendirilmesi için hazırlanmış olup bu yöntem konusunda doktorunuzdan kesin ve net bilgi alabilirsiniz.

Selülit rahatsızlığı olan bölgeler için evde doğal malzemeler ile hazırlayabileceğiniz Selülit Maskeleri yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.