25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaGüzellikCilt BakımıHassas Cilt ve Özellikleri

Hassas Cilt ve Özellikleri

Hassas Cilt ve Özellikleri

Hassas cilt yapısı bakımlara karşı duyarlı, tahriş olmaya daha yatkın bir cilt tipi olarak bilinmektedir. Bu cilt tiplerinde bariyer bozukluğu olduğundan dolayı sinir uçları tamamen savunmasızdır. Hal böyle olunca sinirsel tepkilerde istemsiz olarak daha güçlü durumdadır.

Gözle görülebilen özelliklerin başında ise kızarıklık, pullanma ve sulanma gelir. Hassas ciltlerin genetik olarak yapısına baktığımızda ise genellikle kızıl saçlı, renkli gözlü ve açık tenli kişilerde görülmektedir.

Epidermis dokusu çok ince olduğunda sinir uçları ve kan damarları cilt yüzeyine oldukça yakındır. Bu doku güneşe, sıcağa ve soğuya karşı oldukça hassastır. Cildin yapısında bulunan koruyucu yağlar ve tabakalar yeterli olmadığından dolayı bariyer fonksiyon bozukluğu oluşur. Bu olayı da biz cildimizde kızarıklık olarak görürüz.

Hassas cilt bakımı nasıl yapılır?

Hassas cilde sahip olan kişiler, cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirecek bakımlar uygulamalıdır. Bariyer fonksiyonunun güçlendirilmesi, kızarıklıkların yok edilmesine yardımcı olacağı gibi yanma, sızlama, kaşınma ve sulanma gibi problemleri de ortadan kaldıracaktır.

  • Hassas cilde sahip olan kişiler az köpüren cilt temizleyici ürünleri kullanmalıdır. Unutmamalıyız ki köpüren cilt bakım ürünlerinde deterjan yapımında kullanılan maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler genellikle ciltte fazla üretilen sebum üretimini durdurmak amacıyla kullanılmaktadır. Fakat bizim cildimizin yapısı hassas ve ince olduğu için sebum miktarı yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla var olan sebumu da bu ürünlerle yok etmemeliyiz.
  • Cildinizi bir ürünle temizlemek istiyorsanız tercihiniz temizleme sütlerinden yana olmalıdır. Temizleme sütlerinin içerisinde fazla kimyasal bulunmadığından dolayı hassas ciltler rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Cilt bakımınızda kullandığınız ürünlerin içerisinde parfüm olmamasına özen gösterin.
  • Cildin emilimini çoğaltan ürünlerden uzak durmanızın yanı sıra içerisinde asit bulunan peeling, maske vb. ürünler kullanmamalısınız.

Dışarıya çıkmadan önce mutlaka cildinize güneş kremi uygulayın. Aksi taktirde güneş koruma lipitlerinizin azalmasına neden olarak kızarmanıza neden olacaktır.

Cilt bakımı hakkında yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER