Hassas Cilt ve Özellikleri

0
406

Hassas Cilt ve Özellikleri

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda Türklerin genetik olarak hassas veya alerjik bir yapıya sahip olamayacağı kanıtlanmıştır. Çünkü genel olarak Türkler buğday ve hatta esmer denilebilecek bir ırka sahiptir. Tıp sözlüğünde de hassas cilt tipi adı altında bir terim henüz yapılandırılmamıştır.  Hassas Cilt ve Özellikleri  Biz hassas ciltleri yapılan bakımlara karşı daha duyarlı, tahriş olmaya daha yatkın bir cilt tipi olarak nitelendirebiliriz. Hassas cilt tiplerinde bariyer bozukluğu olduğundan dolayı sinir uçları tamamen savunmasızdır. Hal böyle olunca sinirsel tepkilerde istemsiz olarak daha güçlü durumdadır. Kişide sadece hissedilen fakat görülmeyen sızlanma, kaşınma, yanma gibi durumlar görülebilir. Gözle görülebilen özelliklerin başında ise kızarıklık, pullanma ve sulanma gelir. Hassas ciltlerin genetik olarak yapısına baktığımızda ise genellikle kızıl saçlı, renkli gözlü ve açık tenli kişilerde görülmektedir.

Epidermis dokusu çok ince olduğunda sinir uçları ve kan damarları cilt yüzeyine oldukça yakındır. Bu doku güneşe, sıcağa ve soğuya karşı oldukça hassastır. Cildin yapısında bulunan koruyucu yağlar ve tabakalar yeterli olmadığından dolayı bariyer fonksiyon bozukluğu oluşur ve cildimize tahriş edici unsurlar kolaylıkla yerleşebilir. Bu olayı da biz cildimizde kızarıklık olarak görürüz.

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Hassas cilde sahip olan kişiler, cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirecek bakımlar uygulamalıdır. Bariyer fonksiyonunun güçlendirilmesi, kızarıklıkların yok edilmesine yardımcı olacağı gibi yanma, sızlama, kaşınma ve sulanma gibi problemleri de ortadan kaldıracaktır.

  • Hassas cilde sahip olan kişiler az köpüren cilt temizleyici ürünleri kullanmalıdır. Unutmamalıyız ki köpüren cilt bakım ürünlerinde deterjan yapımında kullanılan maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler genellikle ciltte fazla üretilen sebum üretimini durdurmak amacıyla kullanılmaktadır. Fakat bizim cildimizin yapısı hassas ve ince olduğu için sebum miktarı yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla var olan sebumu da bu ürünlerle yok etmemeliyiz.
  • Cildinizi bir ürünle temizlemek istiyorsanız tercihiniz temizleme sütlerinden yana olmalıdır. Temizleme sütlerinin içerisinde fazla kimyasal bulunmadığından dolayı hassas ciltler rahatlıkla kullanabilir.
  • Cilt bakımınızda kullandığınız ürünlerin içerisinde parfüm olmamasına özen gösterin. Aksi taktirde ani oluşabilecek bir alerjik reaksiyona maruz kalabilirsiniz.
  • Cildin emilimini çoğaltan ürünlerden uzak durmanızın yanı sıra içerisinde asit bulunan peeling, maske vb. ürünler kullanmamalısınız. Kullanacağınız ürünlerin hassas ciltler için üretilmiş olmasına ve dermatolojik olarak test edildiğine özen göstermenizi öneriyoruz.

Dışarıya çıkmadan önce mutlaka cildinize güneş kremi uygulayın. Aksi taktirde güneş koruma lipitlerinizin azalmasına neden olarak kızarmanıza neden olacaktır.

Cilt bakımı hakkında yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.