16 Nisan Salı 2024
AnasayfaBebekHamilelik DönemiHamilelik Dönemi 17.Hafta

Hamilelik Dönemi 17.Hafta

Hamilelik Dönemi 17.Hafta

Hamilelik Dönemi 17.Hafta hamilelik dönemi, hamileliğin 4.ayına denk gelir. Bu ayda bebeğinizin kilosu 2 katına çıkmıştır ve artık 100 ile 150 gram arasındadır. Neredeyse bir el büyüklüğünde olan bebeğinizin boyu ise 11 ila 13 cm arasındadır.

Bebeğinizdeki değişimler

 • Bebeğinizin bu hafta yağları oluşmaya başlayacaktır. Vücudun ısı dengesini ayarlayan yağ oranı bebeğiniz yarısından fazlasını kaplayacak vaziyette olacaktır.
 • Bu haftada bebeğinizin kalbi düzensiz olarak değil ritmik olarak atmaya başlar.
 • Bebeğiniz bu hafta emme ve yutma yeteneklerini geliştirmeye devam eder.
 • 17 haftalık hamilelik döneminde bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz ancak hissetmiyorsanız da endişeye kapılmayın. Eğer ilk hamileliğinizse, hareketlerini 22. Haftaya kadar hissedemeyebilirsiniz.
 • Bu hafta bebeğinizin üreme organları geliştiği için cinsiyetini net olarak öğrenebilirsiniz.

Anne’ deki değişimler

 • Anne adayı bu haftada artık iyice belirginleşen karnı için bol kıyafetler tercih etmelidir. Özellikle karın ve kasık bölgesini rahat ettirecek kıyafetler seçmelisiniz.
 • Bu haftada anne adayının aldığı kilo 2,5 ile 4,00 kg arasında olmalıdır. Eğer fazla kilo aldıysanız bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.
 • Bu hafta yuvarlak bağ arısı denilen ağrıyı hissedebilirsiniz. Bu ağrı rahimde bulunan yuvarlak bağ dokularının kasılıp gevşemesi ile gelişen bir ağrıdır. Bu nedenle kasık ve rahim ağrılarının olması normal kabul edilmektedir.
 • Bu hafta ile birlikte vajinal akıntı miktarı biraz artacaktır. Bu akıntı koyu kıvamlıdır ve rengi beyaz ya da sarı olabilir. Enfeksiyon olarak değerlendirilmemesi gerekir. Anne adaylarının hava alan ve pamuklu iç çamaşırları tercih etmesi gerekir.
 • 17 haftalık hamilelik döneminden itibaren vajinal akıntı kokulu geliyorsa, rengi sarı ya da yeşilse ve akıntı ile birlikte kaşıntı da meydana geliyorsa enfeksiyondan söz edilebilir ve bu durumda hemen bir doktora başvurulması gerekir.

17 Haftalık hamilelik dönemi için öneriler

 • Bu dönemde anne adayının bacak krampları artacaktır. Bu durumda fazla ayakta kalmamaya çalışın ve bacak esneme egzersizleri yapın.
 • Düzenli olarak yürüyüş, hamilelik pilatesi ya da yoga yapmaya devam edin.
 • Hayvansal protein almak, hamilelik boyunca çok önemlidir. Bu nedenle kırmızı et, tavuk eti ve balı eti tüketmeye özen gösterin. Haftada en az 2 gün balık eti tüketmelisiniz.

17 Hafta hamilelik testleri

Bu haftada 3’lü tarama ya da 4’lü tarama testleri yapılır. Bu testler kandan alınan örnekler ile yapılır. Bebekte Down sendromu olup olmadığı anlaşılacaktır. Ayrıca başka hamilelik kusurları da bu testler sayesinde anlaşılacaktır. Hamileliğin 15. ila 18.haftaları arasında yapılan bu testi henüz yaptırmadıysanız, bu hafta yaptırabilirsiniz. Ancak 22.haftaya kadar da süreniz bulunmaktadır.

Bu nedenle ikili tarama testinden sonra tek başına dörtlü tarama testi yaptırmak mantıklı olacaktır.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER