21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaKadıncaDoğum KontrolErtesi Gün Hapları Nedir?

Ertesi Gün Hapları Nedir?

Ertesi Gün Hapları Nedir?

İlk olarak şunu belirtmek isteriz ki ertesi gün hapları kesinlikle doğum kontrol yöntemi değildir. Bu hapların kullanım amacı korunmasız bir şekilde ilişkide bulunan bayanın veya kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden birinin (Prezervatifin Delik Olması, Yırtılması veya Kontrolsüz İlişki durumlarında) oluşabilecek hamilelik riskini azaltmak için kullanılmaktadır.

İçerdiği yüksek dozdaki Östrojen ve Progesteron hormonu içeren bu haplar rahmin iç yapısını bozarak döllenmiş olan yumurtanın rahim içerisine yerleşmesini engellemeye çalışarak hamilelik riskini ortadan kaldırmaya yönelik ilaçlardır. Bu hapların kullanımı ilişkiden sonra ne kadar erken alınması durumunda istenmeyen gebeliği önleme şansı çok yüksektir.

Kullanımı ağız yolu ile vücuda alınan bu hapların koruyuculuk oranları

  • İlişkiden sonraki ilk 24 saat içerisinde alınması durumunda koruyuculuk özelliği %95
  • İlişkiden sonraki 48 saat sonra kullanımı koruyuculuk özelliği %85
  • İlişkiden sonraki 72 saat sonra alınan hapın koruyuculuk özelliği %58 oranında olmaktadır.
  • 72 saatten sonraki kullanımlardaki koruyuculuk özelliği çok düşük oranda olmaktadır.

Her 12 saatte bir olarak kullanılması gereken bu hapların kullanımını doktorunuza danışarak kullanınız. Eczanelerden reçetesiz olarak alınan bu hapların kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Ertesi gün hapları mevcut hamilelik üzerinde hiçbir etkiye sahip değildirler. Bu ilacın yan etkilerini arasında mide bulantısı, Baş Ağrısı, Kusma veya hafif lekelenmeler olacaktır.

Bir daha belirtmek gerekirse eğer bu haplar hiçbir şekilde doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. İstenmeyen hamilelik durumu yaşamamanız için mutlaka alternatif korunma yöntemlerinden kendinize uygun olanı seçmelisiniz.

Doğum kontrol bölümümüzde yer alan tüm yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER