25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaGüzellikTırnak BakımıTırnak Sedefi Neden Olur?

Tırnak Sedefi Neden Olur?

Tırnak Sedefi Neden Olur?

Bayanlar dış görünümlerine oldukça önem verirler. Cilt bakımının yanı sıra tırnak bakımlarına da özen göstermektedirler. Ancak bazı sağlık sorunları nedeni ile tırnaklar yapısını ve görünümünü bozmaktadır. Başlıca rahatsızlıkların başında tırnak sedefi hastalığı gelir. Kişinin psikolojisini bozan bu durum bağışıklık sistemindeki bozukluktan kaynaklanmaktadır. Hastalık vücudun bazı bölgelerinde çıkabileceği gibi tırnaklara da yayılabilir.

Genelde stres ve hormonsal nedenlerden dolayı kaynaklanır. Stres ve hormonsal nedenlerden kaynaklanan durum bazı ilaçların kullanımı ve aşırı alkol tüketimi ya da vücudun tehlikeli bir yaralanmaya maruz kalması yüzünden yaşanmaktadır.

Tırnakta sedefin belirtileri nelerdir?

Tırnakta sedef belirtilerinde kalınlık, kuruluk ve düzensizlik ile birlikte özellikle beyazlık ve iğne ucu görünümünde çukurluk ve çizgiler görülmektedir. Bazı ilerleyen durumlarda tırnak sedefinde acı durumu da yaşanmaktadır.

Tırnağın tırnak yatağından ayrılması ve kanamaların oluşması ayak tırnağı ya da el tırnaklarında görülmektedir. Kişiye oldukça acı veren bu durum tedavi edilmelidir. Tırnağın iyi bakımı iyileşmesi açısından önemlidir. Çünkü mantar gelişimi için tırnaklı sedef müsait durumdadır.

Tırnakta sedef hastalığı nasıl geçer?

  • Sedefli tırnaklara manikür ve pedikür uygulamasının yapılmaması gerekir.
  • Tırnak çevresinde bulunan etlerin koparılmaması gerekir.
  • Tırnaklar düzenli bir şekilde kesilmelidir.
  • Tırnakların bakımında tırnakları nemli tutmaya özen göstermelisiniz.
  • Tırnakta sedef başladıysa vücudun başka yerlerinde de oluşması görülecektir.
  • Beslenmeye dikkat edilmeli A ve D vitamini içeren besinleri tüketmeniz gerekmektedir.
  • Tırnakları darbelere karşı korumak iyileşmesi açısından önemlidir.

Tırnakta sedefe sebep olan virüslerin uzaklaştırılması tedavi için ilk aşamadır. Enfeksiyon nedeni ile oluşan tırnak sedefi rahatsızlığı için doktorunuz tarafından uygulanarak antibiyotik tedavisi yapılarak iyileştirilebilir. Bazı bitkisel kremlerin kullanılması ile tırnaklardaki sedef hastalığı tedavi edilmektedir.

Son olarak umarız Tırnak Sedefi Neden Olur makalemizde yer alan bilgiler sizleri bu rahatsızlık konusunda istemiş olduğunuz bilgileri sağlamıştır. Bizmelekler.com sitesi yönetimi olarak her zaman sağlık konusunda mutlaka doktor kontrolünün önemini belirtiyoruz. Bu yazımızda yer alan bilgiler bilgi amaçlı olup tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır.

Tırnak bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER