Tırnak Sedefi Neden Olur?

0
387

Tırnak Sedefi Neden Olur?

Bayanlar dış görünümlerine oldukça önem verirler cilt bakımının yanı sıra tırnak bakımlarına da özen göstermektedirler. Ancak bazı sağlık sorunları nedeni ile tırnaklar yapısını ve görünümünü bozabilir. Kişinin psikolojisini bozan bu durum bağışıklık sistemindeki bozukluktan kaynaklanmaktadır. Hastalık vücudun bazı bölgelerinde çıkabileceği gibi tırnaklara da yayılabilir.

Genelde stres ve hormansal nedenlerden dolayı kaynaklanır. Stres ve hormonsal nedenlerden kaynaklanan durum bazı ilaçların kullanımı ve aşırı alkol tüketimi ya da vücudun tehlikeli bir yaralanmaya maruz kalması yüzünden yaşanmaktadır.

Tırnakta Sedefin Belirtileri Nelerdir?

Tırnakta sedef belirtilerinde kalınlık, kuruluk ve düzensizlik ile birlikte özellikle beyazlık ve iğne ucu görünümünde çukurluk ve çizgiler görülmektedir. Bazı ilerleyen durumlarda tırnak sedefinde acı görülebilir.

Tırnağın tırnak yatağından ayrılması ve kanamaların oluşması ayak tırnağı ya da el tırnaklarında görülmektedir. Kişiye oldukça acı veren bu durum tedavi edilmelidir. Tırnağın iyi bakımı iyileşmesi açısından önemlidir. Çünkü mantar gelişimi için tırnaklı sedef müsait durumdadır.

Tırnakta Sedef Hastalığı Nasıl Geçer?

  • Sedefli tırnaklara manikür ve pedikür uygulamasının yapılmaması gerekir.
  • Tırnak çevresinde bulunan etlerin koparılmaması gerekir.
  • Tırnaklar düzenli bir şekilde kesilmelidir.
  • Tırnakların bakımında tırnakları nemli tutmak önemlidir. Losyon ve nemlendirici              kremlerle kuruması engellenmelidir.
  • Tırnakta sedef başladıysa vücudun başka yerlerinde de oluşması görülebilir.
  • Beslenmeye dikkat edilmeli A ve D vitamini içeren besinleri tüketmek gerekir ve güneş     ışığından mümkün olduğunca faydalanmak gerekir.
  • Tırnakları darbelere karşı korumak iyileşmesi açısından önemlidir.

Sedef hastalığında tırnakların renginde değişimler görülür. Bunun dışında tırnak üzerinde sararmalar beyaz çizgiler görülebilir. Sedef hastalığının bulaşıcılığı yoktur. Tırnakların bakımının yapılması ve erken tedavi edilmesi gerekir.

Tırnakta sedefe sebep olan virüslerin uzaklaştırılması tedavi için ilk aşamadır. Enfeksiyon nedeni ile oluşan tırnak sedefi antibiyotik tedavisi yapılarak iyileştirilebilir. Bazı kremlerin kullanılması ile tırnaklardaki sedef hastalığı tedavi edilmektedir.

Sedef hastalığından sonra bazı izlerin kalması görülebilir bunun için bu izlerin tedavisi için lazer uygulaması ile izler tedavi edilmektedir. Sedef hastalığında şeker hastaları da bu hastalık sırasında dikkat etmelidir. Tırnak sedefi ağrı verici olduğu için çarpmalara ve darbelere karşı önlem alınmalıdır.

Umarız Tırnak Sedefi Neden Olur makalemizde yer alan bilgiler sizleri bu rahatsızlık konusunda istemiş olduğunuz bilgileri sağlamıştır. Bizmelekler.com sitesi yönetimi olarak her zaman sağlık konusunda mutlaka doktor kontrolünün önemini belirtiyoruz. Bu yazımızda yer alan bilgiler bilgi amaçlı olup tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.