23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaBebekAnne SağlığıLohusalık Döneminde Oruç

Lohusalık Döneminde Oruç

Lohusalık Döneminde Oruç 

Annenin ihtiyacı olan temel besin ve vitaminlerin alınmamasına sebebiyet verebilecek olması nedeni ile doktorlar tarafından önerilmemektedir. Lohusalık dönemi doğumdan sonraki 6 haftayı kapsayan dönemdir. Bu dönemde annenin vücudu kendini toparlamasına yardımcı olacak süreçtir. Lohusalık döneminde oruç tutmak bu sürecin uzamasına neden olacaktır.

Lohusalık döneminde tutulacak oruç annenin ve bebeğinin ihtiyacı olan besinleri tam olarak alamamasına neden olacaktır. Annenin lohusalık döneminde tutacağı oruç sütünün azalmasına ve besleyicilik özelliğinin azalması gibi etkenler ortaya çıkabilmektedir. Annenin vücudunun toparlanma sürecini yavaşlatmakla kalmaz ciddi sağlık sorunları ile baş başa kalma durumu yaşayabilirsiniz.

Lohusalık dönemi hem bebek hem de anne için çok önemli bir dönemdir. Bu dönem içerisinde annenin hem bedensel hem de ruhsal olarak çöküntü yaşama durumu söz konusu olabilir. Bu dönem içerisinde annenin bedenen ve ruhen olarak moralinin üst seviyede olması gerekiyor.

Bu sebeple oruç tuttuğunuz zaman içerisinde açlık ve susuz kalmak anneyi bedenen çok yoracağı için oruç tutulmamasını hem Biz melekler sitesi olarak hem de uzman doktorların bu konu hakkındaki bilimsel araştırmaların sonucu olarak önermemekteyiz.

Sağlık her zaman birinci planda olmalıdır. Lohusalık döneminden sonra dini vecibenizi rahatlıkla yerine getirebilirsiniz. Lohusalık döneminde oruç tutmayı düşünen meleklerimiz için beslenme önerilerimiz olacaktı.

Beslenme Önerileri:

  • Sahur ve iftar zamanlarında dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösteriniz.
  • Aşırı yağlı ve şekerli gıdaları tüketmemeye dikkat ediniz.
  • Mevsim meyvelerini tüketmeye gayret ediniz. Bu annenin şeker ihtiyacını karşılar.
  • Süt ve süt ürünlerini tüketmeye önem gösterin.
  • Doktorunuzun tavsiye edeceği vitamin ilacınızı mutlaka kullanınız.
  • Emziren annelerin iftar ile sahur arasında ki süreç içerisinde mutla 3 litre su tüketmeleri gerekmektedir.

Anne adaylarına tavsiyemiz bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza aldıktan sonra kaza orucu tutmanız olacaktır. Dinimiz insanın sağlığına dikkat etmesi konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Bu yüzden burada söz konusu olan şey sadece sizin sağlığınız değil bebeğinizin sağlığını da düşünmeniz olacaktır.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Anne sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Anne Sağlığı bölümümüz de yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER