Çocuklarda Dişçi Korkusu

0
493

Çocuklarda Dişçi Korkusu

Çocuklarda dişçi korkusu biz ebeveyler gibi bir hayat tecrübesi olmadığını, bazı olayları ilk defa yaşayacakları ve görecekleri için biz yetişkinlerden farklı olarak tepki göstermesi, korkması doğal olarak karşılanmalı.

Özellikle dişçi korkusu sizin çocuğunuza has bir olay değil. Her anne babanın çocuklarının dişçiden korkması ile sorun ile karşı karşıya kalmışlardır. Önemli olan bu sorunu çocuğunuzun nasıl atlatabileceğidir.

Anne Babaya Düşen Görevler

İlk olarak sorunun başlangıcına inerek çocuğunuza bu durumun neden yaşandığını anlatmalısınız. Dişlerindeki problemin nasıl çözüleceğini ona anlatarak bilmediği bir durumdan korkmasını engellemelisiniz. Korku her insan için varolan bir duygudur. Çocukların hayat ile olan kısa süre içerisinde bu duyguyu nasıl üstesinden geleceğini ve atlatabileceğini beklemek pek gerçekçi bir durum değildir.

Çocuğunuzla onun çok rahat olduğu bir ortamda diş sorunu hakkında telkin edici bir ses tonuyla konuşarak anlatmalısınız. Dişciye gittiğinde onun yanında olacağınızı ve dişciden korkmaması yönünde konuşarak bu sorunu atlatmasına yardımcı olmalısınız.

İlk tecrübenin çok önemli olduğunu sakın unutmayınız. Çocuğunuzu götüreceğiniz diş hekiminin muayenesine gidip ortamın nasıl olduğunu gözlemlemelisiniz. Çocukların rahat edeceği ve eğlenebileceği diş doktorunun muayenesini televizyonlarda pek çok kez görmüşüzdür.

Diş hekimin nasıl biri olduğunu daha önce çevrenizdenveya yakınlarınızdan gitmiş olan diğer anne babalardan öğrenebilirsiniz lekarna-slovenija.com. Günümüz teknoloji çağı bir şekilde internetten araştırma yaparak diş hekimi ve muayenesi hakkında bilgi toplayabilirsiniz.

Çocuğunuz dişçi kelimesini ve ne iş yaptığını biz anne babalarından öğrenirler. Çocuğunuzun yanında dişçiden yaşadığınız veya yaşanan olayları abartılı bir şekilde anlatmak, sürekli olarak kötü yanlarından bahsetmek hayalgücü yüksek olan çocuğunuza olumsuz olarak etkilenmesine sebep olarak dişci korkusunun artmasına neden olacaktır.

Diş hekimi faktörü çocuklar üzerinde olumlu ve olumsuz etkiler bırakacağından dolayı diş hekimi konusunda seçici davranmalısınız. Çocuğunuza muayane sırasında diş hekimin tavır ve davranışları çocuğunuzun korkusunun artmasına yada tam tersi dişciye gitmek için can atan moda sokabileceğinden dolayı etrafımızdaki insanlardan diş hekimi seçimi hakkında tavsiyeler alarak araştırma içerisine girmelisiniz.

İlk seferinde dişciden korkan çocuğunuza yaramazlık yaptığı veya huzursuzluk anında seni dişciye götürürüm gibi tehdit edici kelimeler çocuğunuzun dişci korkusunun artmasına neden olacaktır.

Diş Doktoru Seçimi

Çocuğunuzun kendini rahat hissedeceği bu ortama götürdüğünüzde çocuğunuzun bu durumdan keyif alması çok önemli bir unsurdur. Korktuğu bir ortama kim bir daha gelmek ister ki… Bu yüzden diş hekiminin muayenesi ve diş hekiminin çocuğunuza yaklaşımı da çok önemlidir.

Doktor seçimi yaparken çevrenizden çocuğunu diş hekime götüren insanların tavsiyesi veya internetten bölgenize yakın diş hekimleri hakkında yapılan yorumları okuyarak çocuğunuz için en uygun olan diş hekimini bulabilirsiniz.

Çocuk Psikolojisi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.