26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaÇocukÇocuk PsikolojisiÇocuklarda Dişçi Korkusu

Çocuklarda Dişçi Korkusu

Çocuklarda Dişçi Korkusu

Çocuklarda dişçi korkusu biz ebeveynler gibi bir hayat tecrübesi olmadığını, bazı olayları ilk defa yaşayacakları ve görecekleri için biz yetişkinlerden farklı olarak tepki göstermesi, korkması doğal olarak karşılanmalı.

Özellikle dişçi korkusu sizin çocuğunuza has bir olay değil. Her anne babanın çocuklarının dişçiden korkması ile sorun ile karşı karşıya kalmışlardır. Önemli olan bu sorunu çocuğunuzun nasıl atlatabileceğidir.

Anne babaya düşen görevler

İlk olarak sorunun başlangıcına inerek çocuğunuza bu durumun neden yaşandığını anlatmalısınız. Dişlerindeki problemin nasıl çözüleceğini ona anlatarak bilmediği bir durumdan korkmasını engellemelisiniz. Korku her insan için var olan bir duygudur.

Çocuğunuzun bu durum karşısında nasıl üstesinden geleceğini ve atlatabileceğini beklemek pek gerçekçi bir durum değildir.

Çocuğunuzla bu durum hakkında telkin edici bir ses tonuyla konuşarak anlatmalısınız. Diş doktoruna gittiğinizde onun yanında olacağınızı ve korkmaması yönünde konuşarak bu sorunu atlatmasına yardımcı olmalısınız.

İlk tecrübenin çok önemli olduğunu sakın unutmayınız. Çocuğunuzu götüreceğiniz diş hekiminin muayenesine gidip ortamın nasıl olduğunu gözlemlemelisiniz. Çocukların rahat edeceği ve eğlenebileceği diş doktorunun muayenesini televizyonlarda pek çok kez görmüşüzdür.

Diş hekimin nasıl biri olduğunu daha önce çevrenizden veya yakınlarınızdan gitmiş olan diğer anne babalardan öğrenebilirsiniz. Günümüz teknoloji çağı bir şekilde internetten araştırma yaparak diş hekimi ve muayenesi hakkında bilgi toplayabilirsiniz.

Çocuğunuz dişçi kelimesini ve ne iş yaptığını anne babalarından öğrenirler. Çocuğunuzun yanında dişçide yaşadığınız olayları abartılı bir şekilde anlatmamalı ve sürekli olarak kötü yanlarından bahsetmemelisiniz. Hayal gücü yüksek olan çocuğunuza olumsuz olarak etkilenmesine sebep olarak diş korkusunun artmasına neden olacaktır.

Doktor faktörü çocuklar üzerinde olumlu ve olumsuz etkiler bırakacağından dolayı diş hekimi konusunda seçici davranmalısınız. Çocuğunuza muayene sırasında diş hekimin tavır ve davranışları çocuğunuzun korkusunun artmasına ya da tam tersi doktora gitmek için can atan duruma sokabileceğinden dolayı etrafımızdaki insanlardan diş hekimi seçimi hakkında tavsiyeler alarak araştırma içerisine girmelisiniz.

İlk seferinde diş doktorundan korkan çocuğunuza yaramazlık yaptığı veya huzursuzluk anında seni dişçiye götürürüm gibi tehdit edici kelimeler çocuğunuzun dişçi korkusunun artmasına neden olacaktır.

Diş doktoru seçimi

Çocuğunuzun kendini rahat hissedeceği bu ortama götürdüğünüzde bu durumdan keyif alması çok önemli bir unsurdur. Korktuğu bir ortama kim bir daha gelmek ister ki… Bu yüzden diş hekiminin muayenesi ve diş hekiminin çocuğunuza yaklaşımı da çok önemlidir.

Son olarak doktor seçimi yaparken çevrenizden çocuğunu diş hekime götüren insanların tavsiyesi veya internetten bölgenize yakın diş hekimleri hakkında yapılan yorumları okuyarak çocuğunuz için en uygun olan diş hekimini bulabilirsiniz.

Çocuk Psikolojisi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER