23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaBebekAnne SağlığıHamileliği Zorlaştıran Nedenler

Hamileliği Zorlaştıran Nedenler

Hamileliği Zorlaştıran Nedenler

Hamilelik çok farklı bir konu olup çeşitli nedenlerle hamile kalmak zorlaşabilmektedir. Bu nedenlere dair çok farklı noktalar vardır. Bu yazıda da hamileliği zorlaştıran nedenleri detaylıca paylaşmaya çalışacağız.

Kadınlarda doğurganlığın en yüksek olduğu yaş 25 yaş civarıdır. Özellikle 35 yaşından sonra doğurganlık önemli ölçüde azalmaktadır.

Düzensiz cinsel birliktelik: Gebelik planlayan çiftlerin haftada en az iki üç kez cinsel ilişkide bulunmalarını tavsiye etmekteyiz. Haftada bir kez ya da daha az aralıklarla yapılması gebeliği zorlaştırır ve geciktirir.

Sigara ve alkol kullanımı: Özellikle kadındaki infertiliteye sebep olduğu bilinmektedir. Kadının yumurtlama dönemlerinin atlanması da gebeliğin oluşmamasının başlıca nedenlerindendir. Yoğun stres, emzirme, obezite gibi faktörler de hamileliği zorlaştıran nedenlerden sayılabilir. Hamileliği zorlaştıran ve engelleyebilen bazı hastalıklarda mevcuttur. Bunlar ancak bazı tahlil araştırma ve tetkiklerle tespit edilebilmektedir.

Bunların dışında hamile kalmanızı zorlaştıran nedenleri aşağıda konu başlıklarını bulabilirsiniz.

Açıklamasını yaptığımız iki neden çiftlerin bireysel olarak çözebilecekleri sorunlar olup aşağıda belirtilen sorunlar için mutlaka bir doğum kontrol uzmanından randevu almanız gerekmektedir.

Doktorunuzun yapacağı testler sonucunda ortaya çıkabilecek rahatsızlığı doktorunuzun size uygulayacağı tedavi yönetimi ile atlatabilirsiniz.

Hamileliği Engelleyen Faktörler

  • Süt hormonunun yüksek olması
  • Bazı kist, miyom ve polipler.
  • Polikistik Over Sendromu
  • Rahim ve yumurtalıklarda oluşan enfeksiyonlar.
  • Yumurtlama düzensizliği
  • Erkeklerde testis ve üreme organlarında gelişen bazı hastalıklar, varikosel
  • İleri derecede seyreden kronik hastalıklar.

Hamileliği zorlaştıran nedenler hakkında kısaca siz meleklerimizi elimizden geldiğince bilgilendirmeye çalıştık. Unutmayınız ki size yaşadığınız bu sorun ile en sağlıklı bilgiyi verebilecek olan kişi Kadın doğum uzmanı olan doktorunuz olacaktır. Size uygulayacağı testlerin sonucunda size en sağlıklı bilgiyi doktorunuz verecektir.

Tedavi sürecini doktorunuzun belirleyeceği tetkiklere göre devam etmeniz durumunda eminiz ki bebeğinizi kucağınıza alacağınız haberi duyacaksınız.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Anne sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Anne Sağlığı bölümümüz de yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER