21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaBebekHamilelik DönemiHamilelik Dönemi 34.Hafta

Hamilelik Dönemi 34.Hafta

Hamilelik Dönemi 34.Hafta

Hamilelik Dönemi 34.Hafta dönemi gergin ya da stresli olabilirsiniz. Bebeğinize yakınlaştığınız her an sizi daha da çok heyecanlandıracaktır. Bu dönemde çektiğiniz sıkıntıları ve acıları düşünmekten çok bebeğinize kavuşacağınız günü düşünürsünüz. Her geçen gün daha çok büyüyen ve gelişen bebeğiniz bu dönemde 44 ile 50 cm arasındadır. Kilosu ise 2200 gram civarına ulaşmıştır.

Bebeğinizdeki değişimler

 • Bu hafta bebeğinizin tırnakları uzamıştır ve doğduğu zaman kendine zarar vermeye hazır hale gelecektir.
 • Bebeğiniz erkekse testisleri artık kendi yerine dönüyordur.
 • Bebeğiniz derisinin üzerinde oluşan ayva tüyleri bu hafta itibariyle yok olacaktır.
 • Derisini koruyan Verniks tabakası ise bu haftada daha da kalınlaşır.

Anne’ deki değişimler

 • Bebeğin ve rahmin büyümesi sonucunda mide yukarı doğru itilerek sıkışır. Bu nedenle mide yanması şikayetleriniz biraz artacaktır.
 • 34 haftalık hamilelik döneminde vajinal akıntının miktarı artabilir. Bunun sebebi ise hamilelik hormonlarının artış göstermesi ve vajinayı etkilemesidir. Akıntının şiddetlenmesi normal bir durumdur. Fakat renginin değişmesi ve kokulu olması normal olarak görülmemektedir. Bu yüzden akıntıda bu tür değişiklikler oluyorsa hemen bir doktora görünmeniz gerekir.
 • Bu haftadan itibaren karın ağrıları da görebilirsiniz. Bu ağrılar normal kabul edilir ancak akıntıyla birlikte şiddetlenen sırt, bel ve karın ağrıları oluyorsa, bu ağrılara kramplar eşlik ediyorsa doktorunuza bilgi vermelisiniz.
 • Bu haftadan itibaren yalancı doğum sancılarını yaşayacağınız döneme girdiniz. Bu sancılar genellikle gerçek doğum sancıları ile karıştırılır. Yalancı doğum sancıları düzensizdir ve kısa sürelidir. Ayrıca bel ve sırt gibi bölümlerde ağrıya neden olur. Gerçek doğum sancıları ise düzenlidir ve giderek şiddetlenen ağrılardır. Bu sancılar rahim içinden başlar tüm rahme doğru yayılarak canınızı acıtacaktır. Yalnızca rahmi etkileyen sancılardır.

34 Haftalık hamilelik dönemi için öneriler

 • Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde artan hormonlar nedeniyle kandaki kolesterol seviyesi yüksek çıkar. Bu nedenle emzirme döneminiz bitene kadar kolesterol seviyenizi ölçtürmeyebilirsiniz.
 • Bu haftadan itibaren A vitamini yüksek olan besinleri ara öğün olarak tüketmelisiniz. Ara öğünde tüketilen fırınlamış patates size C vitaminin ile birlikte kalsiyum, protein ve lif sunar.
 • Ara öğünlerinizde yoğurtla birlikte brokoli, kuşkonmaz ve havuç tüketebilirsiniz.

Doğumda kendinizi daha rahat hissetmek için nefes egzersizleri hem daha rahat doğum yapmanızı sağlar hem de doğum sırasında panik yapmamanıza ve daha sakin olmanız yardımcı olur. Bu egzersizleri yalnızca doğum için değil günlük hayatınızda da kullanabilirsiniz.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bahçıvan Kebabı Tarifi

Orgazm Hakkında

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER