Hamilelik Dönemi 34.Hafta

0
236

Hamilelik Dönemi 34.Hafta

Hamilelik Dönemi 34.Hafta dönemi gergin yada stresli olabilirsiniz. Bebeğinize yakınlaştığınız her an sizi daha da çok heyecanlandırabilir. Bu dönemde çektiğiniz sıkıntıları ve acıları düşünmekten çok bebeğinize kavuşacağınız günü düşünürsünüz. Her geçen gün daha çok büyüyen ve gelişen bebeğiniz bu dönemde 44 ile 50 cm arasındadır. Kilosu ise 2200 gram civarına ulaşmıştır.

34 Haftalık Hamilelik Döneminde Bebeğinizdeki Değişimler;

 • Bu hafta bebeğinizin tırnakları uzamıştır ve doğduğu zaman kendine zarar vermeye hazır hale gelecektir. Şimdiden kendinizi tırnaklarını kesmek için hazırlamalısınız.
 • Bebeğiniz erkekse testisleri artık kendi yerine dönüyordur.
 • Bebeğiniz derisinin üzerinde oluşan ayva tüyleri bu hafta itibariyle yok olacaktır.
 • Derisini koruyan Verniks tabakası ise bu haftada daha da kalınlaşır.

34 Haftalık Hamilelik Döneminde Anne’deki Değişimler;

 • Bebeğin ve rahmin büyümesi sonucunda mide yukarı doğru itilerek sıkışır. Bu nedenle mide yanması şikayetleriniz biraz artabilir.
 • 34 haftalık hamilelik döneminde vajinal akıntının miktarı artabilir. Bunun sebebi ise hamilelik hormonlarının artış göstermesi ve vajinayı etkilemesidir. Akıntının şiddetlenmesi normal bir durumdur ancak renginin değişmesi ve kokulu olması normal kabul edilmez. Akıntıda bu tür değişiklikler oluyorsa hemen bir doktora görünmeniz gerekir.
 • Bu haftadan itibaren karın ağrıları da görebilirsiniz. Bu ağrılar normal kabul edilir ancak akıntıyla birlikte şiddetlenen sırt, bel ve karın ağrıları oluyorsa, bu ağrılara kramplar eşlik ediyorsa doktorunuza bilgi vermelisiniz.
 • Bu haftadan itibaren yalancı doğum sancılarını yaşayacağınız döneme girdiniz. Bu sancılar genellikle gerçek doğum sancıları ile karıştırılır ve annenin paniklemesine neden olur. Yalancı doğum sancıları düzensizdir ve kısa sürelidir. Ayrıca bel ve sırt gibi bölümlerde ağrıya neden olur. Gerçek doğum sancıları ise düzenlidir ve giderek şiddetlenen ağrılardır. Bu sancılar rahim içinden başlar tüm rahme yayılır. Yalnızca rahmi etkileyen sancılardır.

34 Haftalık Hamilelik Dönemi İçin Öneriler;

 • Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde artan hormonlar nedeniyle kandaki kolesterol seviyesi yüksek çıkar. Bu nedenle emzirme döneminiz bitene kadar kolesterol seviyenizi ölçtürmeyebilirsiniz.
 • Bu haftadan itibaren A vitamini yüksek olan besinleri ara öğün olarak tüketmelisiniz. Ara öğünde tüketilen fırınlamış patates size C vitaminin ile birlikte kalsiyum, protein ve lif sunar.
 • Ara öğünlerinizde yoğurtla birlikte brokoli, kuşkonmaz ve havuç tüketebilirsiniz.

Doğumda kendinizi daha rahat hissetmek için French Press adı verilen nefes egzersizlerini öğrenebilirsiniz. Nefes egzersizleri hem daha rahat doğum yapmanızı sağlar hem de doğum sırasında panik yapmamanıza ve daha sakin olmanız yardımcı olur. Bu egzersizleri yalnızca doğum için değil günlük hayatınızda da kullanabilirsiniz.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.