23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaSağlıkBeslenmeZayıflama Hapları ve Çayları Zararlı mı

Zayıflama Hapları ve Çayları Zararlı mı

Zayıflama Hapları ve Çayları Zararlı mı?

Kilo vermek isteyen kişilerin ilk başvurdukları yöntemler arasında zayıflama hapları ve zayıflama çayları yer alır. Fakat zayıflama için kullanılan bu hap ve çaylar insan sağlığını ciddi derecede bozar.

Özellikle bilinçsizce kullanılan zayıflama hapları sonucunda çoğu insan ciddi rahatsızlıklar yaşamaktadır. İçeriğinde yer alan kimyasallar yüzünden vücudun yapısını ciddi derecede bozabilir ve size zarar verebilir. İçerisinde iştah kesici ve ödem attırıcı kimyasal bulunan bu ilaçlar kalıcı zayıflama sağlamaz. Zayıflama ilaçları ile kilo veren kişiler genellikle ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra verdikleri kilonun iki katını alırlar. Bu durumun temel nedeni vücudun metabolizma hızının bozulmuş olmasından kaynaklanmaktadır. Hızlı kilo verdirmeyi amaçlayan bu ilaçlar vücuttan yağ atmak yerine su ve ödem atar. Bazı durumlarda vücutta kas kayıpları yaşanmasına neden olacaktır. Vücuttan atılan su ve ödem ile vücudun su dengesi bozulmaktadır. Bu hapları kullanan kişiler diyet programları ile kolay kilo veremediklerinin farkına varırlar. Bu sorunun temel nedeni vücut metabolizma hızının düşmüş olmasıdır.

Zayıflama hapları hakkında

Zayıflama hapları sadece vücut metabolizmasına değil organlara da ciddi zararlar verir. Özellikle böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıkların temelinde bu zayıflama ilaçlarının içerisinde bulunan kimyasallar vardır. Kısa vadeli zayıflama sağlayan bu haplar vücuttan fazla suyu atarak vücudun su elektron dengesini bozar. Fazla suyun atılmaya çalışılması böbreklerin gereğinden fazla çalışmasına ve zarar görmesine neden olur. Kullanılan bu ilaçlar mide sorunlarının yaşanmasına da neden olacaktır. Bu ilaçların vücuda vermiş olduğu zararlardan biri de vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması ve hatta bağışıklık sisteminin çökmesidir. Bu yüzden kilo vermek isteyen kişiler zayıflama hapları kullanmak yerine sağlıklı diyet programları uygulamalıdır.

Zayıflama çayları bilinçsizce tüketilmemeli

Zayıflama çaylarının bilinçsizce tüketilmesi vücuda zarar verir. Bu çayların temelinde bağırsakların daha hızlı çalışması vardır. Bilinçsizce tüketilen bu çaylar bağırsak çalışma düzenini bozar ve bağırsak tembelliği oluşmasına neden olur. Bağırsak çalışma düzeninin bozulması ile kişiler bu çaylar olmadan tuvalete çıkamazlar. Kabızlık gibi sorunların yaşanmasına neden olur.

Beslenme kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER