21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaSağlıkDiyet & SporDiyette Suyun Önemi

Diyette Suyun Önemi

Diyette Suyun Önemi

Diyet yapan insanlar daha sağlıklı ve hızlı kilo verebilmek için bolca su tüketmeye özen göstermelidir. Su metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardım eder ve gün içerisinde alınan kalorinin enerjiye çevrilmesini kolaylaştırır. Bu yüzden diyette suyun önemi bir kez daha önümüze çıkıyor.

Diyet esnasında içilen su bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlayarak kabızlık rahatsızlığının önüne geçer. Diyet yapan insanların en büyük sıkıntılarından biri az beslenmeye bağlı oluşan kabızlık problemleridir. Bu nedenle diyet esnasında bol su tüketmeye özen göstermelisiniz. Düzenli olarak günde iki litre su içen bir insanın böbrekleri düzenli çalışır. Kalp ve damar sağlığının korunması içinde mutlaka su tüketilmelidir.

Su içmek beden sağlığının korunması için önemlidir. Vücudumuzun büyük bir çoğunluğunu su oluşturur ve insanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için suya ihtiyaçları vardır. Suyun insan vücuduna sağladığı yararlar yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. İnsan metabolizmasının sağlıklı çalışabilmesi için suya ihtiyacı vardır.

Spordan sonra su içmenin önemi

Spor yapan insanlar vücutlarından bol miktarda su atarlar ve bu suyun geri konulması için bolca su tüketilmesi gerekir. Ter yolu ile mineral kayıpları vücudun elektroid dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Aşırı su kayıpları yaşayan kişilerde baş dönmeleri ve bilinç kayıpları görülmektedir. Bu nedenle sporla kaybedilen suyun mutlaka geri alınması gerekir.

Su içmeyi kolaylaştıran ferahlatıcı su tarifi

Bazı insanlar su içmekten hoşlanmazlar ve bu nedenle günlük tüketmeleri gereken su miktarını tüketmekte zorlanırlar. Bu gibi durumlarda su içmeyi kolaylaştıran tarifler uygulayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında su tüketimini artırmak için ferahlatıcı su tarifi uygulanabilirsiniz.

Bir litre suyun içerisine taze yeşil nane, limon ve bir tane çileği doğrayarak koyunuz. Hazırlanan ferahlatıcı su geceden hazırlanarak buz dolabında bekletilmelidir. Buzdolabında bir gece bekletilen suyu gün içerisinde tüketmelisiniz. Nane limon ve çileğin hoş aroması ile ferahlatıcı ve lezzetli içecek oluşur. Su içmeyi sevmeyen insanlar bu karışımı yaparak rahatlıkla içebilecekleri ferahlatıcı bir karışım elde edebilirler.

Diyet ve Spor bölümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER