23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaSağlıkBeslenmeDetoks Zayıflama Yöntemi Değildir

Detoks Zayıflama Yöntemi Değildir

Detoks Zayıflama Yöntemi Değildir

Detoks birçok insan tarafından sadece zayıflama yöntemi olarak biliniyor olsa da bu yanlış bir kanıdır. Bu yüzden Detoks zayıflama yöntemi değildir, Zayıflama için uygulanması da yanlış bir yöntem olacaktır. Detoks yaptırmadaki amaç öncelikle zayıflamak için değil, sağlık için olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca uygulanacak detoks programı kişilerin günlük enerji gereksinimine uygun olmadan yapılırsa, yarardan çok zarar vermektedir. Diyetisyen eşliğinde kişinin bedenine uygun, yeterli ve dengeli olarak beslenmelisiniz. Ayrıca yine kişinin ihtiyaç duyduğu günlük vitamin ve minerallerin hesaplanarak detoks yapılması doğru olandır.

Hedefiniz zayıflamak olmasın

Detoks uygulaması stres, alkol tüketimi, yanlış beslenme sonucunda vücutta birikmiş olan toksinleri uzaklaştırmak amacıyla uygulanmaktadır. Çeşitli toksinlerin vücudumuzda birikmesi sonucunda vücudumuzun koruyucu kalkanı zarar görmeye başlar. Aşırı alkol tüketimi, sigara kullanımı ve kullanılan gereksiz ilaçlar ile beraber çevre kirliliğinin de etki ettiği, bununla da sınırlı kalmayan birçok zararlı faktörün vücudumuzun koruyucu kalkanını zorlamasıyla sağlığımız tehlikeye girer. Bu da kişinin kendisini mutsuz, daha yorgun ve huzursuz hissetmesine sebep olmaktadır. Bu toksinlerin karaciğer, böbrek ve bağırsak kanalları ile vücudumuzdan uzaklaştırılması mümkündür.

Detoks programları genel olarak ağır ilaç kullanımı, yoğun stres ve mevsim geçişleri dönemlerinde sıkça uygulanmaktadır. Detoks uygulaması öncesinde mutlaka kişinin psikolojik ve fizyolojik değerlendirmeleri yapılmalıdır. Sonrasında vücudunun ihtiyaçlarına göre detoks programı, süresi ve tekrar edilip edilmemesi gibi kriterlerin belirlenmesi gerekmektedir.

Bu dönemde uygulanması düşünülen detoks programının hedefi vücutta bulunan toksinlerden arınmak olduğu için, mevsimde yetişen doğal sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Daha çok organik besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Psikolojik ve fizyolojik arınmanın gerçekleşebilmesi için stres gibi olumsuzluk yaratmakta olan dış etkenlerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Detoks uygulamasında özellikle antioksidan bakımından zengin olan sebze ve meyvelerin tercih edilmesi gerekir. Semizotu, domates, vişne, hindibağ, enginar, soya filizi, kereviz, kuşkonmaz, salatalık, sarımsak, maydanoz, kırmızı erik, zencefil, kivi, kayısı, böğürtlen tercih edebilirsiniz. Ara öğünlerde meyve ve sebze sularına daha çok ağırlık verilmelidir

Beslenme kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER