Yaşlı İnsanlar İçin Cilt Bakımı

0
713

Yaşlı İnsanlar İçin Cilt Bakımı

Yaş ilerledikçe ciltte kırışıklıklar görülmeye başlanması, kuruluğun artması ve hastalık sebebiyle kullanılan ilaçlar cildin tahriş olmasına sebep olmaktadır. Yaşlı İnsanlar İçin Cilt Bakımı gençlere göre daha zor olmaktadır. Ancak doğru bakımla genç bir görünüm elde edilebilmektedir. Bunun içinse öncelikle cildin kuru olması sebebiyle doğru bir nemlendirici tercih etmek gerekecektir. Lakin yaşlılık döneminde tek sorun cilt kuruluğu değildir ve birden çok sorun bulunmaktadır. Bu sorunları ortadan kaldırmak ve genç görünmek içinse mutlaka doğru bir cilt bakımı yapılmalıdır. Doğru bir cilt bakımı içinse en önemli husus cilde bakım yapmadan önce cildi korumaktır.

Hava Kirliliği Ve Soğuk Hava

Yaşlı insanlar için cilt bakımının zorlaşmasına sebep olan en önemli sebepler havanın kirliğinin ve soğuk havanın vücuda doğrudan etki etmesidir. Vücut yaşlandıkça direnci de azalacağından çok daha kolay şekilde tahriş olacaktır. Bunu önlemek içinse kimyasal kozmetik ürünleri yerine mutlaka doğal ürünler kullanarak cildinizin dayanıklılığını arttırmanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra düzensiz beslenme, sigara ve alkol alışkanlıkları gibi etkiler de vücudun yaşlanmasına hız kazandırmaktadır. Bu yüzden cilt bakımından önce cildin yaşlanmasını önlemek gerekmektedir. Bunun içinse beslenme alışkanlıklarını düzeltmeli ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

Kozmetik Alerjileri

Normal şartlarda alerji yapmayan kozmetik ürünleri yaşlanmanın etkileriyle beraber cildin hassasiyeti artacağından renklendirici, koku verici ve katkı maddeleri vücudunuzda yan etkilere sebep olabilmektedir. Bu hassasiyet sonucundaysa ciltte tahriş ve sarkmalar görülmektedir. Bu etkileri önlemek yaşlılar için cilt bakımı konusunda çok önemli bir yer tutmaktadır. Öncelikle toz, kir ve cildin uzun süre makyajlı kalmasının tahrişe yol açabileceği bilindiğinden mutlaka makyaj mümkün olduğunca erken temizlenmelidir. Kozmetik alanında kullanılan mineral yağlar, parfüm ve alkol hassasiyete neden olabileceğinden bu ürünleri kullanırken dikkat etmek gerekmektedir. Doğal maddeler ya da bitki özleri içeren kozmetik ürünleri yerine tamamen doğal bitkisel yağlarla cilt bakımı yapmak daha yararlı olacaktır. Kozmetik ürünler en büyük riski taşıyan boyalar, kremler ve tüy dökücüler ileri yaşlardaysanız ve hassasiyetiniz varsa kullanılmamalıdır.

Sivilceler ve Akneler

Yaş ilerledikçe artmaya başlayan ve sorun yaratan sivilce ve akneler ile de yaşlı insanlar için cilt bakımı yapılırken savaşmak gerekmektedir. Sivilce ve aknelerin yok edilmesinde temizlik büyük önem taşıdığından sabah kalkınca ve akşam yatarken yüzünüzü sıkıştırıcı maddeler barındıran hassas bir sabunla yıkamanız gerekmektedir. Temizleme sırasında doğru bir temizleyici kullanmama durumunda temizleyici cildin yağını emebilir ve cildin aşırı temizlemesinden kaynaklanan aknelerde kendini gösterebilir. Bu sebeple temizleyici seçimi yapılırken antiseptik ve çok az miktarda alkol içeren tonikler tercih edilmelidir. Koruyucu krem kullanacaksanız eğer mat görünüm veren ve çabuk uçan kremler tercih edilmelidir. Belli aralıklarla bir güzellik merkezinde yaptırılacak derin temizlik uygulamaları da cildin temizlenmesinde önemli rol oynayacaktır.

Temizlik maskesi yapılırken özellikle A, E ve F vitaminleri barındıran ve yağ üretimini azaltarak cildi rahatlatan malzemeler tercih edilmelidir. Bitki özleri içeren doğal yağlar maske yaparken sizlere yardımcı olacaktır. Akne oluşumuyla mücadelede makyaj yaparken özel hazırlanan yağsız toz fondöten kullanımı tercih edilmelidir. Sivilce ve akneler azalmaya başladığındaysa mümkünse makyaj yapılmayarak cildin temiz kalması sağlanmalıdır. Aynı zamanda bir güzellik merkezinde belli aralıklarla tedavi yaptırarak 2 ile 3 ay içerisinde akne ve sivilcelerden uzun süreli olarak kurtulmanız mümkün olacaktır. Güzellik merkezlerinde özel malzemelerle uygulanan akne ve sivilce tedavileriyle yan etkiye sebep olmadan akne ve sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Cilt Bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.