12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaGüzellikCilt BakımıYaşlı İnsanlar İçin Cilt Bakımı

Yaşlı İnsanlar İçin Cilt Bakımı

Yaşlı İnsanlar İçin Cilt Bakımı

Yaş ilerledikçe cildinizde kuruluğun artması ve hastalık sebebiyle kullanılan ilaçlar cildin tahriş olmasına sebep olmaktadır. Yaşlı İnsanlar İçin Cilt Bakımı gençlere göre daha zor olmaktadır. Ancak doğru bakımla genç bir görünüm elde edilebilmektedir. Bunun içinse öncelikle cildin kuru olması sebebiyle doğru bir nemlendirici tercih etmek gerekecektir. Fakat yaşlılık döneminde tek sorun cilt kuruluğu değildir ve birden çok sorun bulunmaktadır.

Hava kirliliği ve soğuk hava

Cilt bakımının zorlaşmasına nedenlerinden havanın kirliği ve soğuk havanın vücuda doğrudan etki etmesidir. Vücut yaşlandıkça direnci de azalacağından çok daha kolay şekilde tahriş olacaktır. Bunu önlemek içinse kimyasal kozmetik ürünleri yerine mutlaka doğal ürünler kullanarak cildinizin dayanıklılığını arttırmanız gerekmektedir. Düzensiz beslenme, sigara ve alkol alışkanlıkları gibi etkiler de vücudun yaşlanmasına hız kazandırmaktadır. Bu yüzden cilt bakımından önce cildin yaşlanmasını önlemek gerekmektedir. Bunun içinse beslenme alışkanlıklarını düzeltmeli ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

Kozmetik alerjileri

Yaşlanmanın etkisiyle cildin hassasiyeti artacağından renklendirici ve katkı maddeleri vücudunuzda yan etkilere sebep olabilmektedir. Bu hassasiyet sonucundaysa ciltte tahriş ve sarkmalar görülmektedir. Bu etkileri önlemek yaşlılar için cilt bakımı konusunda çok önemli bir yer tutmaktadır. Öncelikle toz, kir ve cildin uzun süre makyajlı kalmasının tahrişe yol açabileceği unutmayınız. Bu yüzden cildinizden makyaj mümkün olduğunca erken temizlenmelidir.

Kozmetik alanında kullanılan parfüm ve alkol hassasiyete neden olabileceğinden bu ürünleri kullanırken dikkat etmek gerekmektedir. Bu yüzden kozmetik ürünleri yerine tamamen doğal bitkisel yağlarla cilt bakımı yapmak daha yararlı olacaktır. Kozmetik ürünler en büyük riski taşıyan boyalar, kremler ve tüy dökücüler ileri yaşlardaysanız ve hassasiyetiniz varsa kullanılmamalıdır.

Sivilceler ve akneler

Yaş ilerledikçe artmaya başlayan ve sorun yaratan sivilce ve akneler ile de yaşlı insanlar için cilt bakımı yapılırken savaşmak gerekmektedir. Sivilce ve aknelerin yok edilmesinde temizlik büyük önem taşıdığından sabah kalkınca ve akşam yatarken yüzünüzü sıkıştırıcı maddeler barındıran hassas bir sabunla yıkamanız gerekmektedir. Bu sebeple temizleyici seçimi yapılırken antiseptik ve çok az miktarda alkol içeren tonikler tercih edilmelidir. Koruyucu krem kullanacaksanız eğer mat görünüm veren ve çabuk uçan kremler tercih edilmelidir.

Temizlik maskesinde özellikle A, E ve F vitaminleri barındıran ve cildi rahatlatan malzemeler tercih edilmelidir. Akne oluşumuyla mücadelede makyaj yaparken özel hazırlanan yağsız toz fondöten kullanımı tercih edilmelidir. Aynı zamanda bir güzellik merkezinde belli aralıklarla tedavi yaptırarak 2 ile 3 ay içerisinde akne ve sivilcelerden kurtulmanız mümkün olacaktır. Güzellik merkezlerinde özel malzemelerle uygulanan akne ve sivilce tedavileriyle yan etkiye sebep olmadan akne ve sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Cilt Bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER