26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaNasıl YapılırÇilek Nasıl Ayıklanır

Çilek Nasıl Ayıklanır

Çilek Nasıl Ayıklanır?

Bugün evimizde misafirlerimize servis edeceğiniz çilek nasıl ayıklanır konusunu kısaca ele alacağız. Şimdiden çilek ayıklamada ne var dediğinizi duyar gibiyiz. Çilek ayıklamak tabii ki çok kolay bir olay. Çilekleri su dolu bir kapta beklet, saplarını kopar ve tabağa koyup servis etmek çok kolay bir yöntem.

Şahsen ben eve çilek aldığımda bu şekilde ayıklıyorum. Çilek ayıklarken çektiğim resimleri de sizlerle paylaşıp bir kere olsun denemenizi rica ediyorum. İnanın ortaya çıkacak olan görüntü hem sizleri hem arkadaşlarınızı hem de aile bireylerinin şaşırmasına sebep olacaktır.

Çilek nasıl ayıklanır?

İlk olarak almış olduğumuz çileklerin üzerinde yer alan toz, kum gibi kirden kurtulmasını için iyice yıkayıp su dolu bir kâse içerisinde kumlarından ayrışana kadar bekletelim.

Bu esnada çilek ayıklamak için bize lazım olacak malzemelerimizi belirtmek gerekirse…

Gerekli olan malzemeler

Kesme Tahtası, Bıçak ve bir adet plastik pipet

1.Resim
1.Resim

Çileklerimizin suyunu süzdükten sonra Resim 1’de yer alan görseldeki gibi çileklerimizi bir kesme tahtası üzerine güzelce dizelim. Çileklerin saplarını koparmak size kalmış. Ben koparmadan yapıyorum. El alışkanlığı kazandıkça çilek ayıklamak bir süre sonra keyif verici oluyor.

 

 

2.Resim
2.Resim

Resim 2’de yer alan şekilde pipetimizi çileğin uç tarafına dikkatlice yerleştirelim. İlk denemede yapamamanız çok normal. Birkaç defa denedikten sonra bu işlemi çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Önemli olan çileğin iç tarafında yer alan damar kanalına denk getirmek. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

 

 

3.Resim
3.Resim

Pipetimizi yerleştirdikten sonra yavaşça ileri doğru iterek çileğin içerisinde bulunan damar yolunu Resim 3’deki gibi açıyoruz. Dediğimiz gibi ilk birkaç denemede yapamamanız çok normal. En kötü ihtimalle göz hakkı diyerek çileği yiyebilirsiniz 🙂

 

 

4.Resim
4.Resim

Bu işlem sonunda ortaya çıkması gereken durum Resim 4’deki gibi olmalıdır. İsteğiniz doğrultusunda çıkarttığımız sapları kesme tahtamızın üzerine düzgün bir şekilde dizdikten sonra yeşillik kısmını bıçakla kesip atmalısınız.

 

 

5.Resim
5.Resim

Bu işlem bittikten sonra Resim 5’deki duruma kavuşmuş oluyoruz. Bu kesmiş olduğumuz sapları tabağımızda süs olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz üzerine pudra şekeri ile serperek leziz çubuklar haline getirebilirsiniz.

 

 

 

6.Resim
6.Resim

Resim 6’daki gibi tüm bu işlemler bittikten sonra ayıkladığımız çilekleri isterseniz içerideki boş kısmına krema veya pudra şekeri ile doldurup servis tabağına düzgün bir şekilde dizdikten sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun…

Nasıl Yapılır kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır bölümümüz için sizin tarafınızdan yapılmış olan ve ustalık isteyen maharetlerinizi BURADAN bizlere ulaştırarak sizin adınıza yayınlayabiliriz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER