21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaBebekHamilelik DönemiYalancı Doğum Sancısı Nedir

Yalancı Doğum Sancısı Nedir

Yalancı Doğum Sancısı Nedir?

Yalancı doğum sancısı genellikle hamileliğin son aylarında doğum heyecanı ve stresinin yaşanmasından dolayı meydana gelir. Bazen bebeğinize kavuşmanın heyecanı ile rahimde meydana gelen şiddetli kasılmaları doğum sancısı ile karıştırabiliriz.

Aslında bu yalancı sancılar bizi bir nevi gerçek doğuma hazırlayan egzersizlerdir. Hamileliğin son üç ayında meydana gelen bu yalancı kasılmaları elbette ki gerçek doğumla ayırt edilebiliriz.

Öncelikle yalancı doğum sancısında herhangi bir açılma olmayacağı gibi bu kasılmalarla doğum başlamaz. Pek çok anne adayı gerçekleşen ilk yalancı doğum sancısını hissetmezler. Eğer çok dikkatli bir şekilde vücudunuzu dinlerseniz hamileliğinizin 6. ve 7. aylarından itibaren kasılmaları hissedebilirsiniz.

Tabi ki hamilelik süreciniz uzadıkça kasılmalarda sıklaşacaktır. Oluşan bu yalancı doğum sancıları düzensiz, seyrek ve genellikle ağrısızdır. İlk oluşan yalancı doğum sancıları rahim üzerinde bir değişiklik yapmazken son haftalara doğru görülen kasılmalarda rahmin yumuşamadığı ve doğumun kolaylaşması amacıyla küçük açılmalar gerçekleşir. Artık Yalancı Doğum Sancısı Nedir sorusuna cevap verebildiğimizi düşünüyorum.

Kasılmalara karşı alınacak önlemler

  • Kasılmalarınız sizi rahatsız etmeye başladıysa oturduğunuz pozisyonu değiştirin. Kısa bir yürüyüş daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.
  • Bol bol su tüketmeye özen gösterin çünkü yalancı doğum kasılmaları susuzluktan meydana gelebiliyor.
  • Sakin olmaya çalışarak derin nefes almaya çalışın.
  • Eğer sancılarınız 3-4 saatte geçmezse bu gerçek doğum sancısı olabilir. Çünkü gerçek doğum sancısı bebek doğmadan kesilmez. Zaman içinde de sancılar dayanılmayacak bir hal alır.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER