Bebeğinizi Emzirme Süresi

0
548

Bebeğinizi Emzirme Süresi

Bebeğinizi Emzirme Süresi Doğumun hemen ardından başlayan bebeğiniz 18 aylık olana kadar sürecek dönemdir. Bu dönemin ilk 6 aylık bölümünde bebeğiniz sadece anne sütü ile beslenirken 6 aylık sürenin tamamlanması ile beraber bebeğiniz ek gıdaya geçerek yavaş yavaş anne sütünü azaltacaktır. Emzirme döneminde anne adayları kesinlikle kendilerini üzmemeli, sütüm yetmiyor psikolojisine kapılarak stres altına girmemeli ve bebeklerini severek, isteyerek emzirmelidir. Bebeğinize yapabileceğiniz en büyük iyilik onları 6 aylık dönemde su dahi vermeden sadece anne sütü ile beslemenizdir.

Kuran-ı kerimde de bu yaşın en fazla 24 ay olduğu belirtilmiştir. İlk 6 ay özellikle çok dikkat edelim. Anne sütünü az alan çocuklar ileri yaşlarda daha sık hasta olduklarını hasta olma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu unutmayalım. Bebeklerde emzirme dönemiyle ilgili önem verilmesi gereken en önemli konu annenin beslenme şeklidir. Kesinlikle anne düzenli olarak beslenmeli ve gerekli tüm gıdaları alarak aldığı besinlerdeki vitaminleri bebeğine geçtiğini düşünerek hareket etmelidir.

Bebeğinizi emzirme dönemi bitmeden kesinlikle sigara ve alkol kullanmamalısınız. Ayrıca yaşadığınız stres ve sıkıntı bebeğinize geçebilmektedir. Yaşam şekliniz ve beslenme düzeninize göre sütünüzün kalitesi değişecek ve bu durumda bebeğinize yansıyacaktır. Bebeğinizde gaz sancısının artması sütünüzle ilgili olabileceğini unutmayın.

Emzirme döneminde anne sütünün daha çok besleyici ve annenin sütünün arttırılması ile alakalı olarak Emzirme Döneminde Bitki Çayları makalemize BURADAN ulaşabilirsiniz…

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.