25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaKadıncaRegl DönemiVajinal Tampon Nedir

Vajinal Tampon Nedir

Vajinal Tampon Nedir?

Bu yazımızda meleklerimizin merak ettiği Vajinal Tampon Nedir? Nasıl Kullanılır, Yararlarını ve zararını kısaca anlatmaya çalışacağız. Kadınların âdet dönemlerinde vajina içlerine yerleştirerek âdet kanının dışarıya çıkmasını önleyen ve ucunda bir ip bulunan içerisinde pamuk olan silindir şeklindeki aparata vajinal tampon denir. Üç farklı boyutta üretilen bu ürünler adet kanamanıza göre boyutunu seçebilirsiniz. Silindirin içerisi pamuktan olsa bile sıkıştırılarak üretildiği için vajina içerisinde bütün haliyle kalır.

Tamponun içerisinde bulunan pamuklar adet kanını emerek içerisine hapseder bu nedenle kullanımı sağlık açısından sorun oluşturmaz. Adet kanınızın miktarına ve süresine göre sizin için en uygun olan tamponu seçebilirsiniz. Tamponlar idrar yapmanızı engellemez. İdrarın çıktığı yer ile tamponun yerleştiği yer farklıdır. Tampon adet dönemlerinde genellikle rahat bir şekilde yüzmek, spor yapmak ve dans etmek için kullanılan bir araçtır. Tamponlar ped görevi görmez ve ped yerine kullanılmazlar.

Vajinal tamponlar adet dönemi dışında kullanılmamalıdır. Vajinada bulunan kaslar doğru yerleştirildiğinde tamponun sabit kalmasını sağlar. Tampon yerleştirildikten sonra yerinden çıkmaz ve vücut içine kaçma gibi sorunlar oluşturmaz. Kullanım kurallarına uyulduğu sürece enfeksiyon riskini fazla artırmaz. Tampon kullanırken dilediğiniz aktiviteyi rahat bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Nasıl kullanılmalı

Tamponu yerleştirirken derin nefes alarak kaslarınızın gevşemesini sağlamalı ve nazik bir şekilde uygulamalısınız. Sonrasında tampon ambalajının üzerinde bulunan yerden ambalajı açınız. Ambalajı açılan tamponun herhangi bir yere temas etmemesine özen göstermelisiniz. Açılan tamponu vajinaya yerleştirebilirsiniz. Tamponu çıkartacağınız zaman ucunda bulunan ipi kullanarak kolay bir şekilde çıkartabilirsiniz. Tampon varken idrarınızı yapmanız tampona bir zarar vermez. Hijyen sağlamak isterseniz idrar yapma sırasında tamponun ipini tutabilirsiniz.

Sağlığa zararlı mı

Tamponlar bilinenin aksine sağlıklı aparatlardır. Ancak tampon kullanımı bilinçli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Adet kanını emdiği için pedlere oranla daha hijyeniktir. Ped kullanan kadınlar adet döneminde hangi sıklıkla ped değiştiriyorlarsa yine aynı sıklıkla tamponu değiştirmelidirler.

Sağlığınızı tehdit etmemesi için en fazla 5 saatten fazla kullanmanızı öneririz. Uzun süre vajinada kalan tampon toksik şok sendromuna neden olarak hayati risk oluşturabilir. Bu gibi durumlar yaşamamak için mutlaka belirli süre kullanmaya özen göstermelisiniz.

Regl Dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER